• Primárny trombofilný stav

    dobrý deň p. doktor,

    kvôli zvýšenému fibrinogénu (4,96) ktorý sa ukázal v kvrných odberoch v 1. trimestri ma moja gynekologička odoslala na hematológiu, kde mi boli robené krvné testy.

    Fibrinogén po opakovanom osbere klesol na 4,56.
    No zistili mi trombofilný stav s nasledujúcimi mutáciami:

    - bez poruchy plazmatickej hemostázy a fibribnolýzy
    - hyperfibrinogenémia
    - aktivacia koagulacnych faktorov
    - vrodená APC rezistencia - mutácia F V Leiden heterozygotná forma
    - mutácia MTHFR C677T heterozygotná forma
    - mutácia ß- fibrinogénu G455A heterozygotná forma
    - mutácia FXII C46T heterozygotná forma
    - mutácia FXIII val34leu heterozygotná forma
    - mutácia PAI - 1 4G/5G heterozygotná forma
    - mutácia GPIa c 807 T heterozygotná forma
    - vyššia hladina folátu, hypovitaminóza D

    Pani doktorka mi povedala že zatiaľ nieje potrebná liečba, a bude ma sledovať. na ďalší odber idem o 6 týždňov.

    Chcela by som vás poprosiť aj o Váš názor čo sa týka liečby, keďže všade počúvam, že tehotné ženy s trombofíliou si pichajú injekcie na riedenie krvi. Je to v poriadku, že mi nič nebolo nasadené? Niesú moje výsledky natoľko rizikové pre moje tehotenstvo? Momentálne som v 18. týždni tehotenstva, bez komplikácii, a bez komplikácií taktiež pred otehotnením.

    Vopred Ďakujem

    Dobrý deň,
    hladinu fibrinogénu máte úplne normálnu pre tehotné, vyšetrenie bolo zbytočné a uvedené mutácie majú iba malý klinický význam. Som rád, že vám zbytočne nepodávajú lieky, ktoré sa z obľubou podávajú na Slovensku veľmi masívne a veľmi zbytočne, tzv. "pre istotu".