Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • femibion

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Snazime sa o babo a tak rozmyslam o vitaminovych doplnkov.Nielen kvoli babu,ale aj kvoli sebe,kedze dieta bude vitaminy cerpat zo mna. Na trhu je novy femibion,ktory obsahuje metafolin 400g a kysel. listovu400g. Pisu tam ze kazda 2 zena nedokaze metabolizovat kyselinu listovu. Zda sa mi to moc,neviete mi povedat ake je skutocne cislo tych zien? To by bolo kazde 2 dieta s razstepom... dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  iba jedna jediná štúdia dokázala, že preventívne podanie kyseliny listovej pred otehotnením zníži riziko OPAKOVANIA rázštepu chrbtice u plodu. Potom to mnohé štúdie nepotvrdili, ale vžilo sa to tak, že kyselina listová sa považuje za zázrak v liečbe plodu.
  Pravda je, že jej účinok je nanajvýš sporný a že úplne stačí bežný príjem v strave. Ale pretože nič iné nemáme, a túžba po zdravom dieťati je zrejme najsilnejšia zo všetkých túžob, tak sa z kyseliny listovej spravila modla.
  Ja osobne prenatálne a prekoncepčné vitamíny ani nedoporučujem ani však nezatracujem. Už len pre dobrý pocit ich možete užívať, ale reálny vplyv na zdravie Vášho plodu je podľa mňa úplne minimálny.

Podobné otázky

 • Entizol

  , Autor: MimaLea

  Dobrý deň, pán doktor,

  chcem sa Vás spýtať, pani doktorka mi predpísala Entizol na 5 dní ráno a večer. Piatok som mala poradňu a naše bábätko je v poriadku. Všetko ok okrem výtoku. Pani sestrička má ukľudnila, ale zároveň aj vystrašila. Že ak by sme to nelieči mohli by sa indikovať plodove obaly a mohla by som potratiť. Som 21 +3 tt. Chcem sa len spýtať, či sa nedaj Bože za takú dobu mohlo dačo stať. Užívam progesterón, Femibion 2, Magnezium, Vitamín C

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem na základe čoho dostávate entizol, ale ak máte bakteriálnu vaginózu (BV), tak je liečba indikovaná. Bakteriálna vaginoza sa prejaví zapáchajúcim šedavým výtokom, nepríjemnými pocitmi v pošve a hlavne neprítomnosťou laktobacila v pošvovom sekréte. Je potrebné uviesť, že ak máte BV, máte zvýšené riziko predčasného pôrodu, liečba žial však toto riziko neznižuje. Dôležité sú probiotiká a laktobacili.

 • Euthyrox 25 a Femibion 2

  , Autor: LuckaH

  Dobrý deň,
  Som v 14tt a pred dvomi týždňami mi lekár zistil na základe výsledkov z krvi (Anti-TPO) a následne sona štítnej žľazy autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. Mala som mierne zvýšené TSH, avšak ostatné hormóny som mala v poriadku (fT4). Lekár mi nasadil Euthyrox 25. Od začiatku tehotenstva užívam Femibion 1, teraz som prešla na Femibion 2 avšak na internete som sa neskôr dočítala, že prípravky s obsahom jódu by sa pri ochoreniach šž užívať nemali. Lekára som informovala o užívaní týchto vitamínov, avšak nevyjadroval sa k tomu. Tieto informácie som si prečítala až neskôr, keďže šž som doteraz vôbec neriešila a o ochorení som nevedela. Chcem sa preto spýtať, môžem tieto prípravky kombinovať alebo je lepšie Femibion 2 úplne vysadiť a kúpiť si nejaké iné preparáty? Vopred ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade by Vám liečbu Euthyroxom mal riadiť endokrinológ. Preparáty s iódom sa nedávajú ak je funkcia štítnej žľazy zvýšená, nie znížená, ale je to všetko v rukách endokrinológa. Inak Femibion naozaj nie je v tehotnosti nenahraditeľný, stačí čistá kyselina listová.

 • Nedostatok vit D

  , Autor: Asti

  Dobry den. Aktualne som 21tt a v 12tt mi bola alergologickou zistena hypovitaminoza D (zhruba polovica minima). Dovtedy som brala iba kys listovu (stravu som mala pestru), ale po tejto informacii som presla na femibion 2 a obden aj devit forte. Babatko rastie tabulkovo, skrining bol negativny, skratka ultrazvuk bol ukazkovy u odbornika aj v 1 aj 2 trimestri. Ostala som ale trochu zaskocena a v obavach, mohlo to nejak ovplyvnit vyvoj babatka, alebo sa uz teraz nemam coho obavat? Pripadne mohlo by decka menej prave koli tomu, ze v prvom triemstri si babatko zoberie, co mu treba? Dakujem Vam.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nízke hladiny vitamínu D sú predovšetkým v zimných mesiacoch u tehotných pomerne časté. Nikto po tom nepátra, takže o tom často vôbec ani nevieme. Hoci existujú niektoré riziká, ktoré hypovitaminóza D prináša, sú dokázané na veľkých súboroch a individuálne Vám to nikto nespočíta. Netreba sa preto trápiť, a užívať vitamín D ďalej.

 • Skrátený krčok 21.tt

  , Autor: nkika

  Dobrý deň pán doktor,
  Minulý týždeň som bola na morfologickom ultrazvuku v 20.tt. Som prvorodička. Všetko je v poriadku. Avšak na ultrazvuku mal celkom nízko hlavičku. Následne som bola ešte v BA s manželom na platenom vyšetrení u iného doktora. Všetko sa podarilo pomerať okrem hlavičky. Doktor ma poslal von sa poprechádzať, piť vodu, vraj to malého posunie. No neúspešne. Nakoniec sa ho podarilo aspoň pomerať. Doktor mi navrhol kontrolu, že ma pozrie aj zospodu ak chcem, nakoľko som mu vravela, že aj naposledy mal tak hlavičku nízko. Vyšetrením zistil, že krčok je zatvorený, ale nameral uterus length 2,97 cm a cervix v priemere 2,2 cm - vezikulizacia. Poslal ma mojej doktorke a kľudový režim. Riešili sme to samozrejme hneď, lekárka nám dohodla vyšetrenie v nemocnici na ďalší deň, nakoľko bola odcestovaná. Doktor v nemocnici najprv poznamenal, že krčok je úplne v poriadku, som zatvorená bez funnelingu, plod vitalny a namerali niečo vyše 2,7 cm. Povedali, že hospitalizovať ma netreba ani zašiť v tomto momente. A predpísal mi Progestanelle 200mg raz denne večer vaginálne. Doteraz som žiadne komplikácie nemala, výsledky mám dobré a malý je vraj úplne zdravý. Pohyby som začala cítiť celkom skoro už na konci 16.tt. Jedine výsledky som mala zvýšené na štítnu žľazu a tam mi endokrinológ nasadil Euthyrox 25mg. Okrem toho beriem každý druhý deň Femibion2. Chcem sa len spýtať na Vás názor, či je možné, aby sa malý časom posunul vyššie alebo mi týmto pádom hrozí predčasný pôrod. Odpočinok mi vyslovene prísny nenariadil vraj sa nemam len namáhať ale sem tam sa môžem prejsť. Prácu viem robiť z domu. Doktorka mi nariadi častejšie kontroly, asi každý týždeň.
  Znepokojuje ma tá hlavička nakoľko pri meraní krčku bolo vidno, že ju má pri tej stene krčka.:( Stále nerozumiem, prečo je Zrovna tam. Príp. či mi viete vy dať ešte nejaké odporúčania, aby som úspešne prešla aspoň do bezpečných týždňov. Pomôže mi ten progestanelle udržať krcok aspoň tak ako je? Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia si iba veľmi ťažko možno predstaviť, ako nález vyzerá, lebo popisy Vašich dvoch vyšetrení sa dosť líšia. Ak je krčok 27 mm, tak je riziko predčasného potratu alebo predčasného pôrodu nízke. Progesteron vaginálne spevňuje krčok a dáva sa pri dlžky pod 25 mm.
  Hlavička je natlačená v dolnom segmente vždy v dôsledku kontrakcii, plod je v tomto ohľade pasívny. Je potrebné sledovať dlžku krčka v pravideľných intervaloch pomocou vaginálneho ultrazvuku.

 • Občasné pichanie

  , Autor: Atina

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, dnes občas cítim pichanie na pravej strane podbruška. Som v 31.tt, v stredu idem na poradňu. To pichanie sa vyskytuje občas. Bábätko sa hýbe, inak mi nič nie je. Neužívam magnézium, magnerot, nemala by som? Ak áno, ktoré?
  Užívam len Maltofer a Femibion 2 a pijem vodu magnézium.
  Ďakujem za radu