Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • femibion

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Snazime sa o babo a tak rozmyslam o vitaminovych doplnkov.Nielen kvoli babu,ale aj kvoli sebe,kedze dieta bude vitaminy cerpat zo mna. Na trhu je novy femibion,ktory obsahuje metafolin 400g a kysel. listovu400g. Pisu tam ze kazda 2 zena nedokaze metabolizovat kyselinu listovu. Zda sa mi to moc,neviete mi povedat ake je skutocne cislo tych zien? To by bolo kazde 2 dieta s razstepom... dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  iba jedna jediná štúdia dokázala, že preventívne podanie kyseliny listovej pred otehotnením zníži riziko OPAKOVANIA rázštepu chrbtice u plodu. Potom to mnohé štúdie nepotvrdili, ale vžilo sa to tak, že kyselina listová sa považuje za zázrak v liečbe plodu.
  Pravda je, že jej účinok je nanajvýš sporný a že úplne stačí bežný príjem v strave. Ale pretože nič iné nemáme, a túžba po zdravom dieťati je zrejme najsilnejšia zo všetkých túžob, tak sa z kyseliny listovej spravila modla.
  Ja osobne prenatálne a prekoncepčné vitamíny ani nedoporučujem ani však nezatracujem. Už len pre dobrý pocit ich možete užívať, ale reálny vplyv na zdravie Vášho plodu je podľa mňa úplne minimálny.

Podobné otázky

 • Aké vitamíny?

  , Autor: 99motylik9

  Dobrý deň,

  chcela by som sa informovať, ktoré tehotenské vitamíny sú naslepšie v 1. trimestri?

  Femibion 1
  Lejdyvita 1
  Alebo jamieson prenatal complete multivitamín / jamieson prenatal complete s dha a epa

  Čítala som, že najviac kyseliny listvoje je v Jamieson vitamínoch. Neviem teda, či vo Femibione a Lejdyvita 1 je dostatočné množstvo potrebných vitamínov.

  Prípadne je lepšie brať väčšie množstvo kyseliny listovej a potom doplniť tiež zvlášť ďalšie vitamíny ? Beriem ráno vitamín C 1000, D 2000, E 400, Selen 100, zinok 25. Je možné tieto vitamíny kombinovať aj s vyššie spomínanými teh. vitamínmi alebo potom už len tie ?

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  normálne sa stravujúca žena v našich podmienkach nepotrebuje v podstate žiadne doplnky stravy v tehotnosti, maximálne kyselinu listovú. Ostatné je zbytočné.

 • Streptokok

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň pán doktor potrebovala by som poradiť ohľadom streptokocus aglacitae masívne podľa výsledkov obvodný gynekológ navrhol riešiť to až pri pôrode no posledne obdobie sa to zhorsilo mám veľké pálenie pri močení a svrbenie sa zhoršilo som 15+5 a potrebujem sa poradiť ráno užívam progesteronelle aj večer na obed mám femibion a železo s kyselinou listovou a magnézium podľa potreby buď magnerot alebo Magnesil lactas galvex 500g. Potrebovala poradiť nejaký šampón na intímnu hygienu ktorý ukludnuje spodok a možno aj dáky krém alebo nejaké probiotikum čo by som mohla vkladať tie antibiotiká by som nerada teraz brala ale niečo prírodné aj viete pomôcť prosím čo by trošku upokojilo tú flóru a zároveň neublížilo bábätku. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte problémy s močením a svrbenie v pošve, je pravdepodobné, že máte uroinfekciu a bolo by dobré aby Vás vyšetril lekár a dal Vám príslušnú liečbu. Aj streptokok môže robiť zápal močového mechúra a mal by sa liečiť.

 • Hematóm

  , Autor: lenkamisko

  Dobrý deň, dnes mi začal 14. týždeň tehotenstva a neviem,či mám oslavovať alebo plakať. V utorok 13.2.2024 som absolvovala USG v Centre pre fetalnu a gynekologickú diagnostiku. Zistili mi hematóm na placente 5 cm x 3 cm. Pichám si od začiatku tehotenstva clexane 0,4, keďže som bola na IVF. Tiež som do 12. týždňa užívala 3 x denne amelgen a teraz beriem progestanelle 2 x ráno a 3 x večer. Prosím ako tieto lieky vplývajú na vzniknutý hematóm. Tiež od začiatku tehotenstva som brala femibion 1, teraz beriem femibion 2. Pomáha toto všetko nejako dieťatku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  clexane ak je indikovaný tak sa môže v tehotnosti podávať. Gestagény (amelgen a progestanelle) sa považujú za hormony ochraňujúce tehotenstvo, vitamíny tiež neškodia.
  Ak je tam hematom, nedá sa nič robiť, treba počkať či sa plod potratí, alebo prežije, ovplyvni´t sa to nijako nedá.

 • Entizol

  , Autor: MimaLea

  Dobrý deň, pán doktor,

  chcem sa Vás spýtať, pani doktorka mi predpísala Entizol na 5 dní ráno a večer. Piatok som mala poradňu a naše bábätko je v poriadku. Všetko ok okrem výtoku. Pani sestrička má ukľudnila, ale zároveň aj vystrašila. Že ak by sme to nelieči mohli by sa indikovať plodove obaly a mohla by som potratiť. Som 21 +3 tt. Chcem sa len spýtať, či sa nedaj Bože za takú dobu mohlo dačo stať. Užívam progesterón, Femibion 2, Magnezium, Vitamín C

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neviem na základe čoho dostávate entizol, ale ak máte bakteriálnu vaginózu (BV), tak je liečba indikovaná. Bakteriálna vaginoza sa prejaví zapáchajúcim šedavým výtokom, nepríjemnými pocitmi v pošve a hlavne neprítomnosťou laktobacila v pošvovom sekréte. Je potrebné uviesť, že ak máte BV, máte zvýšené riziko predčasného pôrodu, liečba žial však toto riziko neznižuje. Dôležité sú probiotiká a laktobacili.

 • Euthyrox 25 a Femibion 2

  , Autor: LuckaH

  Dobrý deň,
  Som v 14tt a pred dvomi týždňami mi lekár zistil na základe výsledkov z krvi (Anti-TPO) a následne sona štítnej žľazy autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. Mala som mierne zvýšené TSH, avšak ostatné hormóny som mala v poriadku (fT4). Lekár mi nasadil Euthyrox 25. Od začiatku tehotenstva užívam Femibion 1, teraz som prešla na Femibion 2 avšak na internete som sa neskôr dočítala, že prípravky s obsahom jódu by sa pri ochoreniach šž užívať nemali. Lekára som informovala o užívaní týchto vitamínov, avšak nevyjadroval sa k tomu. Tieto informácie som si prečítala až neskôr, keďže šž som doteraz vôbec neriešila a o ochorení som nevedela. Chcem sa preto spýtať, môžem tieto prípravky kombinovať alebo je lepšie Femibion 2 úplne vysadiť a kúpiť si nejaké iné preparáty? Vopred ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade by Vám liečbu Euthyroxom mal riadiť endokrinológ. Preparáty s iódom sa nedávajú ak je funkcia štítnej žľazy zvýšená, nie znížená, ale je to všetko v rukách endokrinológa. Inak Femibion naozaj nie je v tehotnosti nenahraditeľný, stačí čistá kyselina listová.