Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Hematóm

  , Autor: lenkamisko

  Dobrý deň, dnes mi začal 14. týždeň tehotenstva a neviem,či mám oslavovať alebo plakať. V utorok 13.2.2024 som absolvovala USG v Centre pre fetalnu a gynekologickú diagnostiku. Zistili mi hematóm na placente 5 cm x 3 cm. Pichám si od začiatku tehotenstva clexane 0,4, keďže som bola na IVF. Tiež som do 12. týždňa užívala 3 x denne amelgen a teraz beriem progestanelle 2 x ráno a 3 x večer. Prosím ako tieto lieky vplývajú na vzniknutý hematóm. Tiež od začiatku tehotenstva som brala femibion 1, teraz beriem femibion 2. Pomáha toto všetko nejako dieťatku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  clexane ak je indikovaný tak sa môže v tehotnosti podávať. Gestagény (amelgen a progestanelle) sa považujú za hormony ochraňujúce tehotenstvo, vitamíny tiež neškodia.
  Ak je tam hematom, nedá sa nič robiť, treba počkať či sa plod potratí, alebo prežije, ovplyvni´t sa to nijako nedá.

Podobné otázky

 • Hnedý výtok 25tt

  , Autor: tia_kn

  Dobrý deň.
  Včera som absolvovala vyšetrenie počas, ktorého lekár kontroloval palpacne krcok. Povedal,že je všetko v poriadku. Dnes ráno som však mala na vložke hnedý výtok. Následne som mu volala,či môže byť výtok spôsobený vcerajsou kontrolou, načo mi povedal,že nie a kázal len pridať aj ráno Progestenalle. Chcela by som sa opýtať,že či naozaj nemohlo dôjsť k poraneniu krčka? Som pomerne vystresovaná, celé tehotenstvo bojujem s hematomami. Naposledy som mala retroplacentarny v 19tt. Odvtedy bol kľud, lekár tvrdil,že hematom je preč. Tak naozaj nerozumiem,čo to teda tentokrát mohlo spôsobiť. Ďakujem krásne za odpoveď.

 • Môže byť zvýšené AFP kvôli krvácaniam a hematómom?

  , Autor: Patrich

  Dobrý deň pán profesor,

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď na otázku:

  https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynekologa-mudr-z/tehotenstvo-a-dojcenie/otazka-69166

  Po všetkých komplikáciách som dostala informáciu, že mi vyšiel pozitívny triple test na NTD, 1:25. Ihneď som sa objednala k Dr.Čunderlíkovi - aj keď som len v 17tt, veľké deformácie by už mali byť zreteľné. Sestrička sa ma spýtala, či som v tehotenstve nekrvácala, lebo vtedy majú skúsenosť, že vychádzajú tieto testy falošne pozitívne. A ja krvácam/špiním už mesiac, mala som aj niekoľko hematómov.

  Môže súvisieť vyššie AFP (hodnotu neviem) s krvácaním? Stretli ste sa, prosím, s niečím takým?

  Ďakujem Vám veľmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno krvácanie zvyšuje prechod niektorých látok od plodu k matke, a teda môžete mať v krvi vyššie hladiny AFP, pričom v plodovej vode sú normálne hladiny a plod nemá rázštep chrbtice (NTD).
  Potrebné je dôkladné UZV vyšetrenie, prípadne zvážiť aj odber pldoovej vody na stanovenie hladiny AFP.

 • Vcestná placenta v 16tt

  , Autor: Patrich

  Dobrý deň pán profesor,

  Rada by som sa spýtala na Váš názor. Od začiatku tehotenstva špiním, v 7tt som trochu zakrvácala. Následkom bol hematóm, ktorý zmizol. V 12 tt som krvácala masívne, plod OK, hematóm 5cm, 9 dní hospitalizácie. Dovtedy som brala aj clexan, viac menej ako prevenciu, keďže som si už prešla 3 potratmi. Clexan už neberiem, ale beriem kanavit, dicynone a progesteron.

  Momentálne som v 16tt, stále zo mňa tečie tmavá/hnedá krv, občas aj so zrazeninami. Vymením tak 10 intímiek za deň.

  Dnes som mala poradňu a vyslovila sa prognóza, že by som mohla mať vcestnú placentu, ale akoby zasahovala na prednú aj zadnú stenu, pričom prekrýva komplet celý krčok a v tej časti vyzerala byť užšia.

  Aké sú prosím prognózy?
  Ďakujem za Váš čas.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 16. týždni nemá význam sa vyjadrovať k umiestneniu placenty, pretože je veľmi často "vcestná".
  Ak stále krvácate, tak je niekde problém pri komunikácii plodu s Vami a treba počkať ako sa situácia vyvinie, prognoza je veľmi neistá ale žiaľ nedá sa to ovplyvniť.

 • lrvacanie v 8 tyždni ale hematom nie je

  , Autor: Mišikazik

  Dobrý deň, momentálne som 7+6, často špinim a včera rano sa objavilo aj krvácanie čerstvou krvou, nie veľa ale bolo. Bola som aj u svojej dr, ta mi povedala že hematom tam nie je a krvacam vyslovene z krčku. Mam utrogestan a uživam aj kanavit kvapky. Kľudový režim neviem úplne dodržať kedže mám 1.5roka starého syna ale zas nemám pocit že by som sa pri ňom nejak extra namáhala. V noci sa objavilo opäť krvácanie, o čosi silnejšie ale aj samé sa ustalilo. Dr mi povedala že v tak nízkom týždni ma nikto nehospitalizuje a viac pre mňa nemôže urobiť. Prosim Vas čo teda môže byť pričinou toho krvacanie a špinenia keď hematom tam nke? Mám za sebou už jeden potrat. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim nie je potrebný, ak je plod zdravý nepotratí sa, ak je poškodený tak sa potratí, asi 20% plodov sa potratí v I. trimestri, s tým sa nedá nič robiť.

 • Hematóm a nekrvácam

  , Autor: lenkamisko

  Dobrý deň, od začiatku tehotenstva si pichám clexane, som po IVF a brala som amelgén, teraz progestanelle...2 ráno, 3 večer. V 13. týždni mi zistili hematóm o veľkosti 5 cm x 3 cm. Som v 14. týždni a od začiatku tehotenstva som ešte ani raz nekrvácala...čím to môže byť spôsobené prosím Vás? Mám sa pripraviť na najhoršie? Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno, hematom môže byť následok začínajúceho sa potratu. Treba počkať ako sa situácia vyvinie, šanca že plod vydrží sa nedá nejako spočítať.