Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,520 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Poradňa

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den p. doktor. Rada by som sa opytala na navstevu poradne. Som v 36tt. V poradni som bola naposledy v 33tt - 16.2.09 a pani doktorka ma objednala az na 16.3.09 - buduci pondelok. Na internete aj v knihach som citala, ze po 32tt by mala zena chodit do poradne kazde 2tyzdne. Nemusim sa znepokojovat, ze som objednana az po mesiaci? Este by som sa rada opytala od ktoreho tyzdna sa robia odozvy? Dakujem velmi pekne. Ostavam s pozdravom.

Podobné otázky

  • Piata choroba

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor,

    prečítala som všetky dostupné zdroje informáci, rovnako aj Vaše odpovede v poradni. Nie som si ale istá presných odpovedí na moje otázky. Pred 10 dňami som bola v kontakte s neterou, ktorej bola diagnostikovaná 5. choroba. Od dnes sa snažím márne dopátrať k niekomu, kto by bol ochotný zobrať mi krv na protilátky. Ak sa to teda nepodarí, budem nútená realizovať odber ako samoplatca. Chcela by som sa Vás teda opýtať kedy je najlepšie ho uskutočniť? Mám počkať ešte cca 10 dní kým uplynie inkubačná doba? Som v 22. týždni. Zajtra ma čaká morfologický ultrazvuk a následne 4.6. poradňa. Bude stačiť táto frekvencia vyšetrení, prípadne vie adekvátne môj gynekológ hodnotiť aj prietoky a iné parametre, ktoré sa pri tomto ochorení sledujú. Ďakujem veľmi pekne za prípadnú odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    prvé protilátky je ideálne vyšetriť hneď, pretože je veľká šanca, že ste chorobu prekonali v minulosti a nemusíte sa preto vôbec stresovať.
    ďalšie protilátky sa potom odporúčajú, iba ak bude prvý odber negatívny, s dostupom 14 dní. Ak by ten druhý odber dokázal nákazu, potom je potrebné sledovať plod na rýchlosť toku krvi v mozgu, čo je ukazatelom vzniku chudokrvnosti.

  • Piata choroba v II. Trimestri

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán profesor. S 2r dcérou sme cez sviatky pravdepodobne prekonali piatu chorobu. Kedze internet je plny článkov, hladala som, a všade som sa docitala, že tato piata choroba je pre tehotné dosť nebezpečná. Ihneď som kontaktovala svoju gynekologičku, či nie sú potrebné nejaké špeciálne vyšetrenia, no ukludnila ma, že sa mám len dopovat vitaminmi a ziadny špeciálny usg nie je potrebný, len poradňa ktorú mám však až o dva týždne. Chcem sa spytat, je ta piata choroba v tehotenstve - v tom druhom trimestri až taká nebezpečná ? Priebeh sme mali chvalabohu ľahký, tri dni vysyp a dosť. Ak by to nejako ohrozilo babatko, viem to nejako spozorovať ? Volala som aj do nemocnice, kde som rodila, tam mi pán primar povedal, že sa nemám báť a že rizika sú najväčšie v prvom trimestri pre akúkoľvek chorobu. Ďakujem veľmi pekne dopredu za prečítanie.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    áno piata choroba je pre plod nebezpečná. Vírus napadá krvinky plodu a môže dôjsť k jeho chudokrvnosti. Je potrebné sledovanie rýchlosti toku krvi v mozgu. Stav sa vyvíja postupne, preto bude stačiť vyšetrenie až o 14 dní. Bolo by však vhodné mať istotu, že ste ochorenie naozaj prekonali a spraviť odbery na protilátky.
    Vy sama zmeny nespozorujete. Ak by sa zistila chudokrvnosť plodu, určite mi napíšte email (zahumensky@ru.unb.sk) pretože možno bude potrebné podať plodu transfúzie a to robíme na našom pracovisku.

  • Liečba tehotenskej cukrovky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    aké sú možnosti liečby tehotenskej cukrovky a ako môže ovplyvniť moje tehotenstvo a pôrod? Sú nejaké dlhodobé dôsledky tehotenskej cukrovky pre mňa i pre moje dieťa po pôrode?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    najlepšiou liečbou tehotenskej cukrovky je pravidelný pohyb (napríklad chôdza). Ideálne kombinovaná s diétou.
    Ak nie je cukrovka dobre liečená hrozí zvýšené riziko cukrovky pre dieťa niekedy počas jeho života,, a u Vy máte cca. 50% šancu, že do 20 rokov budete mať cukrovku druhého typu.
    Poistenkyne dôvery majú možnosť sa telefonicky obrátiť na Linku pre zdravie, kde funguje aj poradňa pre pacientov s cukrovkou alebo zvýšeným rizikom cukrovky, odborníci Vám tam poradia ako zmeniť stravu a pohybový režim, aby ste minimalizovali riziko vzniku cukrovky v budúcnosti.

  • Opuchy a tlak v 36.tyzdni tehotenstva

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan profesor,

    som v 36.tyzdni tehotenstva a uz asi 2 tyzdne pozorujem permanentne opuchy ruk, nie je to nic vyrazne resp.na pohlad nejako viditelne, ale ja to vidim, najvyraznejsie je to rano, pri zatvoreni dlane citim bolest. Takisto som zacala pozorovat, ze mam trosku opuchnute aj chodidla, doteraz som s tym problemy nemala. Preventivne si monitorujem aj tlak, a spodne hodnoty mam tesne pod 80, niekedy 82. Vrchne mam max 122.
    Doteraz na poradniach bolo vzdy vsetko v poriadku, nikdy som nemala ani pritomne bielkoviny v moci, v piatok ma caka prva poradna v nemocnici kde budem rodit.
    Myslite, ze taketo opuchy a krvny tlak mozu znacit nejaku “miernu” preeklampsiu ?
    Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v súčasnej dobe sa už opuchy v tehotnosti berú ako jej normálna súčasť, pretože vieme, že tehotná žena má menej bielkovín v krvi a preto jej uniká tekutina mimo ciev. Nemusí to súvisieť s preeklampsiou. Vaše hodnoty krvného tlaku tiež nesvedčia pre preeklampsiu, preto sa nemusíte v tomto ohľade stresovať.

  • Liečba Macmirorom v tehotenstve nezaberá

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán profesor,

    Momentálne som v 24.týždni tehotenstva. Od začiatku tehotenstva (vlastne už aj dlho predtým, ale pred tehotenstvom som sa tým nejako nezaoberala, viem moja chyba )mám problémy so svrbením pošvového vchodu, užívam probiotiká lactofeel od začiatku tehotenstva. Prvá kultivácia bola robená tesne predtým ako som zistila, že som tehotná, tam mi vyšlo že mi chýbajú laktobacily a boli doporučené len probiotiká.
    V 14.týždni som 1.krát brala Macmiror komplex vaginálne 7 dní kvôli tomu že mi v kultivácii vyšiel streptokok a tiež klebsiella pneumoniae (subjektívne ťažkosti som pociťovala opäť svrbenie ), cca v 19.týždni mi bol opäť nasadený Macmiror vaginálne na 7 dní kvôli rovnakému nálezu a opäť subjektívne ťažkosti boli svrbenie.
    Liečba mi vždy zaberie tak na 2 týždne kedy nepociťujem ani svrbenie ani nemám žiadny výtok. Potom sa vždy vráti svrbenie a tiež belavý výtok, ktorý som ale ja nikdy nepovažovala za problém, pretože ho pozorujem “celý život”.
    Pred týždnom som bola aj na pohotovosti kvôli podozreniu na iný problém a ordinujúci doktor mi predpísal polygynax na 7 dní kvôli nažltlému výtoku v pošve ( ktorý som mala ale iba 2 dni) no moja doktorka mi ho zakázala aplikovať, povedala že si mám zatiaľ ( do najbližšej poradne ) aplikovať iba vaginálne probiotiká lactofeel ( ktoré užívam pravidelne ).
    O týždeň ma čaká ďalšia poradňa a opäť pociťujem svrbenie čiže predpokladám že zase mi vyjde z kultivácie to isté a bude mi nasadený macmiror.
    Chcem sa opýtať, keďže mi to moja lekárka zrejme nevie úplne preliečiť a vždy sa mi to po chvíli vráti, je tento stav nebezpečný z hľadiska nejakého možného zápalu ? Moja doktorka sa k tomu nevyjadruje hoci som sa jej už opakovane pýtala, či by mi mohol hroziť predčasný pôrod resp.iné komplikácie ak sa to úplne neprelieči. Ordinujúci doktor na pohotovosti (ktorý mi predpísal polygynax) ma ale vystrašil tým, že ak sa ten nález úplne neprelieči môže hroziť predčasný odtok plodovej vody a zápal plodových obalov.
    Dúfam, že som to nenapísala veľmi chaoticky a dá sa z toho pochopiť pointa . Ďakujem za Vašu odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    presne ste obeťou zbytočného naberania kultivácií a následnej chaotickej liečby s vyhubením prirodzenej flory.
    Kúpte si mastičku proti mykoze (ideálne Jenamazol 2%) a natierajte si vchod pošvy dlhodobo aspoň 14 dní, stav by sa mal postupne upraviť. Probiotiká si určite dávajte ďalej.