Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Piata choroba v II. Trimestri

  , Autor: Lubik19

  Dobrý deň pán profesor. S 2r dcérou sme cez sviatky pravdepodobne prekonali piatu chorobu. Kedze internet je plny článkov, hladala som, a všade som sa docitala, že tato piata choroba je pre tehotné dosť nebezpečná. Ihneď som kontaktovala svoju gynekologičku, či nie sú potrebné nejaké špeciálne vyšetrenia, no ukludnila ma, že sa mám len dopovat vitaminmi a ziadny špeciálny usg nie je potrebný, len poradňa ktorú mám však až o dva týždne. Chcem sa spytat, je ta piata choroba v tehotenstve - v tom druhom trimestri až taká nebezpečná ? Priebeh sme mali chvalabohu ľahký, tri dni vysyp a dosť. Ak by to nejako ohrozilo babatko, viem to nejako spozorovať ? Volala som aj do nemocnice, kde som rodila, tam mi pán primar povedal, že sa nemám báť a že rizika sú najväčšie v prvom trimestri pre akúkoľvek chorobu. Ďakujem veľmi pekne dopredu za prečítanie.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno piata choroba je pre plod nebezpečná. Vírus napadá krvinky plodu a môže dôjsť k jeho chudokrvnosti. Je potrebné sledovanie rýchlosti toku krvi v mozgu. Stav sa vyvíja postupne, preto bude stačiť vyšetrenie až o 14 dní. Bolo by však vhodné mať istotu, že ste ochorenie naozaj prekonali a spraviť odbery na protilátky.
  Vy sama zmeny nespozorujete. Ak by sa zistila chudokrvnosť plodu, určite mi napíšte email (zahumensky@ru.unb.sk) pretože možno bude potrebné podať plodu transfúzie a to robíme na našom pracovisku.