Nekazte deťom imunitu: Rodiča, TOTO by ste mali vedieť!

Nekazte deťom imunitu: Rodiča, TOTO by ste mali vedieť!
7.1.2020 v kategórii Dieťa, autor Katarína Alberty , foto: istockphoto.com

Multivitamíny pred jedlom i po ňom, ráno tréning, potom autom do školy a večer na tanečnú. Máte pocit, že pre imunitu dieťaťa tým robíte všetko? Odborníci krútia hlavou. Stres ju ničí a multivitamíny to nezachránia...

Keď sa v škôlke či školskej lavici stretnú dve deti – jedno, ktoré vyrastá na dedine, kamaráti sa s domáci zvieratami a jeho detskou izbou je dvor, lúka za ním a najlepšia trampolína čerstvo nakosené seno, a druhé pochádza z panelákového bytu vyumývaného antibakteriálnym saponátom s množstvom záujmových krúžkov – je takmer isté, že jedno z nich  bude kvôli chorobe veľmi často chýbať. A je vedecky dokázané, že to z farmy to nebude.

Deti sa s baktériami musia zoznámiť 

nekazte deťom imunitu„Správny vývoj imunitného systému je totiž závislý od stimulujúcich podnetov. Dieťa sa musí opakovane stretávať s vírusmi a baktériami, aby jeho imunitný systém vytvoril dostatočné množstvo protilátok,“ vysvetľuje dlhoročná detská lekárka MUDr. Daniela Verdánová, MBA, podľa ktorej sme si z baktérií okolo nás spravili zbytočného strašiaka.

„Je, naopak, dôležité poskytnúť deťom bežný kontakt aj so znečisteným prírodným svetom, čo, samozrejme, neznamená neumývať si ruky po príchode z vonku, či po použití toalety, ale vyváranie všetkého, čoho sa dieťa dotkne, a pobyt v prehnane čistých priestoroch mu skôr ubližuje,“ dodáva odborníčka.  

Škôlka je burza vírusov a baktérií

Rodič je pripravený zniesť deťom aj modré z neba, imunitu si však detský organizmus musí vybudovať sám. „Obranyschopnosť je síce dedičná záležitosť, ale počas detstva sa ďalej vyvíja,“ hovorí doktorka Verdánová s tým, že najlepšou „školou“ sú ochorenia, ktoré prekoná a patogény, s ktorými sa stretne. Chorobnosť detí je tak najvyššia po nástupe do kolektívu.

Škôlka je totiž pre rozvíjajúcu sa detskú imunitu niečo ako burza vírusov a baktérií. Nejaké prinesie a nejaké si odnesie  – piatimi až siedmimi dňami v postieľke. Po nich je však jeho telo takým odborníkom na daný patogén, že najbližšie ho do postele už nezloží. Lenže na škôlkarskej burze je toľko zaujímavých nových baktérií, že rodičovských OČR bude počas roka zaručene niekoľko a neznamená to, že s imunitou dieťaťa nie je niečo v poriadku. Naopak.

„Je bežné, že škôlkari sú niekoľkokrát ročne chorí,“ ubezpečuje pediatrička. A nezmení na tom nič ani „preventívne“ si vydupávanie antibiotík u lekára.  „Viac než 90 % horúčkových ochorení u detí je spôsobených vírusmi, proti ktorým antibiotiká nepomôžu. Naopak, ak sú podávané zbytočne, imunitný systém dieťaťa ničia.“

Vystresovaný znamená chorý

Nielen držanie vo vatičke, vysterilizovaná domácnosť a zbytočné antibiotiká, ale aj rodičia dávajú detskej obranyschopnosti zabrať.

„V poslednom čase sa zabúda, že deti by mali mať aj čas pre seba. To znamená, že aspoň hodinu denne ich treba nechať sa hrať tak, ako samy chcú. Nadbytok záujmových krúžkov je totiž  to, čo detskému organizmu rozhodne neprospieva. Sama sa stretávam v ordinácii so zvyšujúcim sa počtom úzkostných a depresívnych detí, ale treba povedať, že značnou mierou k tomu prispievajú aj rozchody ich rodičov.“ Ak rodičom teda ide o dobrú imunitu ich ratolesti, rovnako ako otázka, čo pre to urobiť, je namieste tá – čo nerobiť?

Ako totiž dodáva odborníčka: „Posledné výskumy v imunológii potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou a imunitou.“

Čo imunite škodí?

  • Nahrádzať pestrú stravu vitamínmi v tabletkách

Dopĺňanie vitamínov formou rôznych doplnkov výživy má len malý účinok na celkovú výkonnosť imunitného systému a vhodnejšie je ich dodávať v prirodzenej forme vyváženou stravou.

nekazte detom imunitu

  • Prílišná čistota 

Vedecké výskumy ukázali, že úzkostlivá snaha izolovať deti pred cudzími baktériami vedie v skutočnosti k zvýšeniu chorobnosti a výskytu alergií.

  • Prekurovanie a prílišné obliekanie

Viac ako prekúrený dom obranyschopnosti organizmu prospieva niekoľkokrát denne intenzívne vetranie.  A čo platí doma, platí aj vonku. Rovnako totiž nepomáha, ak to rodičia preháňajú s množstvom oblečenia, keď idú s dieťaťom von.

  • Stres 

Je jeden z kľúčových faktorov, ktoré prispievajú k zhoršeniu imunitného systému. Naopak, viaceré štúdie preukázali, že smiech, vnútorná pohoda či dostatok lásky a zdravie vzájomne súvisia.