• Ako ďalej

    Dobrý deň pán doktor,

    chcela by som Vás poprosiť o Váš názor, resp. radu.
    Mám 32 rokov a v januári 2008 som porodila zdravú dcérku. Pred týmto tehotenstvom som dva krát potratila, v máji 2005 a v máji 2006. Doktorka ma poslala do centra asistovanej reprodukcie na zistenie príčin potratov. Príčina bola zistená - znížená funkcia štítnej žľaty, teraz po kontrolou, beriem Euthyrox 50 (obdeň pol tabletky). Teraz by sme chceli s manželom, má 32 rokov, ešte aspoň jedno dieťatko. Po roku neúspechu som zašla za gynekologičkou, tá mi povedala, že jediné čo môže pre mňa spraviť je folikulometria. Odsledovala 2 mesiace a prišla na to, že nemám ovuláciu. Poslala ma do centra asistovanej reprodukcie. Tam som absolvovala po nastimulovaní 1 IUI, žial neúspešne. Povedali mi, že mám ísť rovno na IVF. Manželov spermogram je nasledujúci: Objedm: 3 ml, Počet spermií 15x10(na šiestu)/ml, Motilné 9x10(na šiestu)/ml, Motilita a+b (80%), Patológia 65%, Liquifikácia +. Diagnóza Astenozoospermia. Povedali mi, že s týmto spermiogramom, by možno aj motyka vystrelila a podarilo by sa otehotnieť aj prirodzene, ale že či mám čas čakať a takto to skúšať. Odporučili rovno formou ICSI. Keď som si však bola po výsledky z apríla 2007, t. j. pred tehotenstvom, keď sa mi narodila dcéra, (január 2008) a otehotnela som teda hneď v máji 2007, výsledky boli rovnaké, rozdiel bol v: Motilné 12x10(na šiestu)/ml. A tiež bola diagnostikovaná Astenozoospermia.
    Pán doktor, čo máme robiť, ja nechcem ísť na umelé oplodnenie, myslím si, že by sme mali dať prírode šancu, možno by pomohol urológ, mne možno nasadiť lieky na stimuláciu ovulácie. Neviem, len uvažujem. Keď som bola už 3x tehotná, z toho som porodila zdravé dieťa, stále verím.

    Pán doktor, čo si o tom všetkom myslíte, aký máte odborný názor. Povedali sme si s manželom, že do konca roku dáme tomu všetkému čas a necháme to na prírodu. Alebo naozaj nemáme strácať čas a začať to riešiť navrhnutým riešením centra?
    Ešte chcem podotknúť, že obaja s manželom neužívame alkoholické nápoje, nefajčíme, zdravo sa stravujeme, manžel aktívne športuje, nemáme nadváhu.

    Ďakujem Vám veľmi pekne za ochotu, viem, že takto na diaľku je to veľmi ťažké, že nemáte k dispozícii výsledky, ale aj tak Vám budem nesmierne vďačná za Vašu radu.

    Ďakujem veľmi pekne.

    Dobrý deň,
    osobne si myslím, že je vhodné znovu endokrinologické vyšetrenie u Vás, hlavne na štítnu žľazu, prípadne úprava liečby. V tom vidím základ Vašich problémov.
    Samozrejmosťou je zdravý životný štýl, ideálna hmotnosť a nechajte to na prírodu. Uvidíte, že sa to podarí, aj bez umelého oplodnenia. Ak to raz vyšlo, vyjde to znova.