Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • ako dalej postupovat...

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor, poprosila by som vas o odbornu radu. Budem mat 35 rokov, pred dvoma rokmi som porodila syna cisarskym rezom.Syna sme splodili prakticky hned… Rok na to sme sa zacali snazit o druhe dietatko, asi po 9 mesiacoch co sa nam nedarilo, sme zacali s beznymi vysetreniami /vsetko sa ukazalo ok: spermiogram, hormonalny profil, ovulacia prebieha, vystelka maternice v druhej faze dostatocne rastie) . Lekarka doporucila ako dalsi postup: inseminacia, alebo laparoskopia, ak sa ukaze, ze vajcovody su nepriechodne tak umele oplodnenie. Myslite si,ze po dvoch rokoch, hoci som nemala ziadne viditelny zapal sa mohli stat vajcovody nepriechodne / mozno vplyvom cisarskeho rezu???? Bojim sa operacii a nerada by som zbytocne nieco podstupovala …a ak sa zisti, ze su, da sa nepriechodnost odstranit… a ak by boli priechodne, myslite si, ze jedina moznost ako otehotniet zostava umely sposob, aj ked uz jedno dieta mame, alebo poznate z praxe, ze aj psychika dokaze sposobit prechodnu neplodnost a ma zmysel este cakat, ze sa to podari prirodzene...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  žiadna liečba ani zásahy nezvýšia pravdepodobnosť otehotnenia v čase 2 roky snaženia, preto je to úplne zbytočné, chyba je že ste navštívila lekárku tak skoro. Veľmi doležité je, aby ste mala ideálnu hmotnosť a zdravý životný štýl.
  Predpokladám, že samozrejme nekojíte.

Podobné otázky

 • MA

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  som 10 dní po kyretáži z dôvodu MA v 10 tt. Musím priznať, že nás táto udalosť s manželom urobila veľmi neštastných, pretože sme sa o bábatko usilovali takmer rok. Mám 30 rokov a zatial žiadne deti. Obávame sa, či opať nebudeme musieť tak dlho čakať a či sa to nebude opakovať. Snažím sa veľa čítať, pýtala som sa lekárky ako dalej postupovať... ale nechcem nechať nič na náhodu a nič zanedbať. Veľmi Vás prosím o radu, čo môžem urobiť preto, aby som otehotnela (vitamíny, a pod.) a kedy je na to najvhodnejší čas. Ďakujem pekne a prajem Vám príjemný deň
  Miška

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  počkajte 3 mesiace a skúste to znova. Nič ale naozaj nič sa nedá spraviť pre zníženie rizika opakovania. Jedine čo Vám poradím je zdravá životospráva, ideálna hmotnosť, optimizmus a dobrá nálada a viera, že sa to podarí.
  Kúpte si knihu od Johna Irvinga Pitná kúra.
  Osobne som sa na tom strašne pobavil a smial som sa v posteli tak, že som opakovane zobudil partnerku. A čo iné mi potom ostávalo, že :)