Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • MA

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  som 10 dní po kyretáži z dôvodu MA v 10 tt. Musím priznať, že nás táto udalosť s manželom urobila veľmi neštastných, pretože sme sa o bábatko usilovali takmer rok. Mám 30 rokov a zatial žiadne deti. Obávame sa, či opať nebudeme musieť tak dlho čakať a či sa to nebude opakovať. Snažím sa veľa čítať, pýtala som sa lekárky ako dalej postupovať... ale nechcem nechať nič na náhodu a nič zanedbať. Veľmi Vás prosím o radu, čo môžem urobiť preto, aby som otehotnela (vitamíny, a pod.) a kedy je na to najvhodnejší čas. Ďakujem pekne a prajem Vám príjemný deň
  Miška

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  počkajte 3 mesiace a skúste to znova. Nič ale naozaj nič sa nedá spraviť pre zníženie rizika opakovania. Jedine čo Vám poradím je zdravá životospráva, ideálna hmotnosť, optimizmus a dobrá nálada a viera, že sa to podarí.
  Kúpte si knihu od Johna Irvinga Pitná kúra.
  Osobne som sa na tom strašne pobavil a smial som sa v posteli tak, že som opakovane zobudil partnerku. A čo iné mi potom ostávalo, že :)

Podobné otázky

 • Dobrý deň

  , Autor: Kikakika1003

  Dobrý deň chcem sa opýtať ak malnželový vyšlo že ejakuláte je znížený počet a koncentrácia spermií je našanca otehotnieť ? si najake vytamini ktoré pomôžu ?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete kontrétne hodnoty, ale aj pri nižšej koncentrácii spermii je gravidita možná. Vitamíny moc nepomáhajú, dôležitý je zdravý životný štýl, šport, zdravá strava a dostatok spánku. A radostný sex.

 • Vysoky estradiol

  , Autor: Anaei

  Dobry večer prajem

  S manželom sa snažíme o bábätko už 3 roky. Boli sme na vyšetrenia a manžel je v poriadku mne zistili ze mam malo folikulov (mam 36 rokov) tak sme sa rozhodli podstúpiť umelé oplodnenie (IVF) lenže tu pri postupnych testov a skenov mi zistili ze mam vysoký Estradiol takže nemôžme začať s IVF .... Môžte mi poradiť či je možné a ako znizit estradiol a ci je vôbec nejaká sanca na otehotnenie.... Ak som sa to opýtala pani doktorky ktorá má vyšetruje tak mi povedala ze šanca je veľmi malá.

  DAKUJEM ZA ODPOVED

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  potrebné je podrobné endokrinologické vyšetrenie na zistenie dôvodu vysokého estradiolu. Osobne si myslím, že tento problém je riešitelný a liečitelný.

 • Snažíme sa o bábätko

  , Autor: Vaneska2024

  Dobrý deň, 22.6 som mala ovuláciu, mali sme s priateľom pohlavný styk.
  Po ovulácii, som mala bolestivé citlivé prsníky, netrvalo to dlho 2/3 dní.
  Dneska necítim nič, len že sú ťažšie, ale necítim že by boli bolestivé.
  Myslíte, že to môže byť príznak, že nie som tehotná?
  Bola som k lekárovi, žiaľ ešte mi nevie povedať či som alebo nie. Musím ešte čakať aspoň týždeň.

  Snažíme sa o bábätko, mala som spontánny potrat zistili mi štítnu žľazu zvýšenú to bolo v januári.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takýto prístup je najlepšia cesta k vypestovaniu psychogénnej neplodnosti.
  Normálne sexuálne žite podľa chute a nie podľa ovulácie a keď Vám vynechá menštruácia viac ako 10 dní, spravte si tehotenský test a potom navštívte gynekologa. Akonáhle to budete takto hrotiť, zacyklíte sa a neotehotniete.

 • Ureaplazma

  , Autor: jurla221

  Dobrý deň.
  Dnes sme dobrali antibiotiká Doxyhexal 200 na 20 dní (ureaplazma ure.)
  Snažíli sme sa o bábätko doteraz to nešlo,
  Počas liečby sexuálna absencia.
  Ovuláciu mám cca za tri týždne. Je mozne sa hneď snažiť o bábätko alebo treba čakať a abstinovať až po kontrolný Ster?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môžete normálne pohlavne žiť, potreba liečby ureaplaziem je sporná. Ako neplodný pár označujeme pár, ktorému sa minimálne rok až dva nedarí otehotnieť. Skoršie zásahy sú často škodlivé.

 • Stadamet

  , Autor: Farkasova

  Dobrý deň, cca polroka po vysadení HA (3,5 roka užívania) sa snažíme o babatko, zatiaľ bezvysledne. Mám miernu nadváhu (BMI 26,7) a nepravidelnu menštruáciu, nie je to nič drastické, max -+ 35 dni. Ovulacne testy mi posledné 2 mesiace ani raz ovulaciu neurčili. Lekárka mi usg popisala PCO, a tak odporučila nasadiť Stadamet. Pol roka s prestávkami beriem kyselinu listovú, inozitol, zinok atd. Je tento jej postup v poriadku? Trocha sa obávam rýchleho nasadenia týchto liekov. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ako prvé by som skúsil režimové opatrenia, ideálna váha, zdravá strava, a aktívny radostný sex. Pol roka je krátka doba a ovulačné testy nie sú 100%.
  Ak by sa do pol roka nič nepodarilo, začal by som liečiť to "PCO".