Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,431 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • otehotnenie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, Pán Doktor...
    Už som Vám raz písala a odporúčali ste mi zmeniť gynekológa,v skratkepred 5 rokmi mi praskla cysta a mala som ak.brucho-krvá.do GITu.V októbri 2010 malaparoskopicky operovali v KE,potvrdili endometriózu,odstránili polypy a myómi,krátko na to mam jan,feb a marec stimulovali Clostilbagitom a nič,manžel je zdravý-sperm.bol ok,ako ďalej?inseminácia alebo IVF?ďakujem Zuzana B.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    to je veľmi zložitá otázka, ak je manžel v poriadku a máte ovuláciu po stimulácii tak potom je možná i inseminácia, ale skutočne je potreba, aby Vám poradil lekár z IVF centra.

Podobné otázky

  • Otehotnenie

    , Autor: Hanka10

    Dobrý deň, s partnerom sa snažíme o dieťa, zatiaľ neúspešne ale chcela by som sa opýtať na nepravidelný cyklus. Pohybuje sa v rôznych cykloch a dám sem napr od zaciatku roka 2023 (28,29,33,34,33). Môžem to považovať za nepravidelný cyklus? Môže to ovplyvniť otehotnenie? Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    na toto neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože na otehotnenie je potrebné, aby mala žena ovuláciu. A väčšina žien s takto nepravidelným cyklom ovuláciu má. Skúste si okolo toho 12.-14. dňa spraviť ovulačné testy, prípadne môžete vyskúšať aj zastaranú ale stále funkčnú metódu merania bazálnej teploty. Ak sa Vám nepodarí preukázať ovuláciu, potom je namieste návšteva gynekológa.

  • otehotnenie

    , Autor: Klara7

    Dobrý deň, prosím o radu. Mám 39r., 5 mesiacov sa s parnerom pokúšame o dieťa. Cyklus mám pravidelný, 26-28dní, nikdy som nemala gynekologické problémy, pravidelne absolvujem preventívne prehliadky. Ovulačný test vychádza pozitívny 9-10 deň cyklu. Odporúčate komplexné vyšetrenie čím skôr kvôli môjmu veku alebo máme nechať tomu ešte voľný priebeh? Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    dal by som tomu ešte 3 mesiace, ak sa nezadarí, potom je vhodné vyšetrenie. Ak máte pozitívnu ovuláciu, bude určite potrebné vyšetriť predovšetkým partnera.

  • Celularna intolerancia voči partnerovym antigenom

    , Autor: som

    Dobrý deň,

    po dvoch potratoch cca 8tt mi na imunologiu diagnostikovali (odber bol v januari) celularnu odpoveď voči partnerovym antigenom (možný hla-C antigenim) stredne ťažkú, zvýšené protilátky IgM voči protrombínu a znížený vitamín D. Jedno dieťa už mám spontánne. Nemám problém otehotnieť vždy to je na prvý šup. Tato diagnóza má veľmi prekvapila. Navrhnutá je liečba prostredníctvom Igamplie. Ja sa jej však veľmi obávam a neviem sa na ňu odhodlať nakoľko sú tam rizika aj vplyvu na plod. Uvažovali sme nad tým že by sme to ešte do tretice skusili bez liečby (pripadne duphaston ten som ešte nemala). Mali ste niekedy skúsenosť že sa to podarilo? Alebo nad touto alternatívou ani nemám uvažovať. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toto je veľmi zložitý problém, pretože v niektorých krajinách sa začína vyšetrovanie a liečba až po 3 spontánnych potratoch, hlavne ak vy ste už zdárne donosili dieťa.
    Protilátky proti HLA antigénom partnera môžu byť príčinou opakovaných potratov, ale veľmi závisí aj na iných okolnostiach. Bolo by vhodné, aby ste tieto výsledky dôkladne konzultovala so svojim lekárom a urobila rozhodnutie spolu s ním, osobne by som sa nebránil ani ešte jednému pokusu o otehotnenie bez uvedenej liečby.

  • Nízke AMH a prirodzene otehotnenie

    , Autor: MataMata

    Dobrý deň pan doktor, keďže viem, ze už nejaký ten piatok robíte tuto prácu a ste skúsený lekár, ktorý už v profesijnom živote videl a zažil toho veľa, chcem sa vas opýtať na vás názor, ohľadne nízkeho AMH. Či si myslite, alebo viete/ste zažili, ze aj zeny s týmto zdravotný problémom môžu prirodzene otehotnieť, keď im dokonca pravidelne prebieha ovulácia, ci je šanca, a ak aj je, tak aká vysoká, ze sa tam to vajíčko naozaj nachádza. Sú aj nejaké štatistiky ktoré vedia povedať ci naozaj to vajíčko tam je? Alebo to nikto dnes povedať a zistiť nevie? Alebo možno až tak za 20 rokov to budu vedieť zistit? Dobrovoľne sa vám priznávam, ze čítam koníka a teda hlavne prípady žien s týmto problémom. Veľa žien tam píše, ze sa im podarilo prirodzenou cestou otehotnieť a AMH mali až hrôzostrašné nízke na svoj vek. Ja mam 34 rokov a od roku 2020 viem ze mam AMH 0,78. Medzičasom som mi moja pani doktorka robila hormonálny obraz a tam bolo dokonca vyššie. Viem ale, ze vraj s nejakými vitamínmi sa AMH zvýšiť da, ale to je asi nanič, keďže vieme ze vajíčka sa zene počas života nove netvoria, len každým cyklom odbúdaju. Ovulácia mi prebieha každý mesiac, pretože niekedy ju mam až takú bolestivú, ze som musela navštíviť pani doktorku, ktora mi následne urobila aj sono a videla tam už prasknutý folikul, ktorý okomentovala, ze to musel byt veľmi veľký folikulisko keď ma to až tak veľmi bolelo. Toto sa mi par krát už stalo, a aj vždy bolo vidieť na sone folikul. Chcem sa teda opýtať, aj tie ženy, ktoré maju nízke AMH a prirodzene otehotneli a to nenaražam na známy pripad, ze počala z ducha svätého ????, bola to len náhoda, alebo pri nadopovani sa nejakých volnopredajných doplnkov by sa to mohlo podariť? Je mi jasne, ze tým ktorým sa to aj podarilo, musia mat pravdepodobne doma muža ktorý je 100% zdravý, ja bohužiaľ takého premenneho býka doma nemam. Je mi jasne ze pre tieto pary je vhodne IVF, ale chcem len vo všeobecnosti vedieť ci by sa to aj mohlo podariť za nejakých okolnosti. Ďakujem za odpoved a dúfam, ze vás neurazia nejaké časti mojej otázky.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    hladina AMH je iba jeden z parametrov, ktorý sa používa ako pomocný ukazateľ pri riešení porúch plodnosti.
    Jeho nízke hodnoty ukazujú na tzv. zníženú ovariálnu rezervu, teda na znížený potenciál k ovulácií a oplodneniu. Nízka hladina sa musí dávať do korelácie s celkovým stavom, hlavne s vekom ženy.
    Ak sa Vám nedarí rok prirodzene otehotnieť a máte nízku hodnotu AMH, potom naozaj treba odporučiť IVF, pretože šanca na prirodzené otehotnenie síce nie je nulová, ale šanca pri umelom oplodnení je podstatne vyššia.

  • spermiogram

    , Autor: Katarína84

    Dobrý deň,
    manžel bol v 11/2022 na spermiograme s výsledkom: Oligoasthenoteratozoospermia (objem: 3 mil., počet spermii: 3 mil., počet pohyblivých: 1 mil., motilita: 20%, patologické: 98%...odvtedy berie Folandrol (poradil doktor). Pokiaľ ide o moje výsledky: u mňa je všetko OK, jediné, čo je zlé, je môj vek (38 rokov)...myslíte, že sa nám podarí otehotnieť aspoň prostredníctvom IVF?
    Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ak sa nezlepší spermiogram manžela, tak je pravdepodobné, že jediná šanca na úspešné otehotnenie bude práve IVF. Metódy asistovanej reprodukcie si vedia poradiť aj s horšími nálezmi, ako uvádzate.