IMUNOLOGIA
, Autor: Registrovaný používateľDobry den,pan doktor.Chcem sa Vas spytat,ci je nutne vysetrenie v UPMD v Podoli-imunologii. Tri krat som potratila a dg. boli:3krat anembriomola. Mam 14-rocneho syna. Dakujem za odpoved.
Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobry den,pan doktor.Chcem sa Vas spytat,ci je nutne vysetrenie v UPMD v Podoli-imunologii. Tri krat som potratila a dg. boli:3krat anembriomola. Mam 14-rocneho syna. Dakujem za odpoved.
Dobrý deň,
ak ste 3 x potratila, vhodné je genetické vyšetrenie aj imunologické a hematologické. ÚPMD je veľmi dobrá porodnica, skoro ako naša :)
Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať. Som po 2 MA(8tt,9tt) a mám za sebou aj hysteroskopiu kde mi odstránovali časť septa ale dvaja doktori mi povedali inú diagnózu(dvojroha maternica a uterus subseptus) máme za sebou genetiku, hematologiu mthfr c677t homozygot zistená mutácia a reproimunologia kde mi zistili protilátky proti spermiam 170hodnota(má byť do 60). Reproimunolog nám odporúča iba IVF ale keďže som otehotnela 2x prirodzene nebolo by to možné skúsiť aj teraz len s liečbou kortikoidmi? A ešte by som sa chcela opýtať na tú mutáciu je potrebné si pichať fraxiparin? Keďže moja hematologicka mi povedala že neodporúča a iní lekári aj môj gynekológ len krútili hlavou že preventívne treba dať. Samozrejme že to budem konzultovať aj so svojim lekárom len ma zaujíma aj iný názor. Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
čo sa týka tvaru maternice - rozdiel medzi subseptus a dvojrohou maternicou je v "obale" maternice - obe majú v dutine priehradku, pričom subseptus zvonka vyzerá ako normálna maternica a dvojrohá má srdcovitý tvar - so zárezom uprostred.
mthfr mutácia je klinicky nevýznamná, nie je potrebná liečba, máte výrazne múdrejšiu hematologičku ako gynekologa.
Zamlknuté potraty mohli súvisieť viac z vrodenou chybou maternice než s antispermoidálnymi protilátkami, preto si myslím, že na IVF ešte máte čas a prirodzené otehotnenie a donosenie plodu je možné.
Dobrý deň, podstúpila som imunoliecbu a odber NK buniek a mala som zle výsledky, chcem sa spýtať čo znamená toxoplazma igM-eclia 0.28 coi negatívny a toxoplasma igG-eclia 603 Iu/ml pozitívny, pretože ma imunolog posiela na infekčné na vyšetrenie. Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
volakedy sa imunologia učila spolu s mikrobiologiou, teraz vidím, že imunolog už nerozumie ani základným výsledkom. V minulosti ste prekonali toxoplazmozu, čo je dobre, pretože už Vám ak otehotniete nehrozí a plod nebude ohrozený.
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom potreby vyšetrenia HyPoSy v mojom prípade. Po 10 mesiacoch snaženia o dieťa som spontánne otehotnela v decembri 2022, pričom som následne aj spontánne potratila v 8 týždni. Mám 28 rokov a už absolvované niektoré vyšetrenia ako hormonálny profil, folikumetria, reprodukčná imunológia a hematologické vyšetrenie. Všetky spomenuté vyšetrenie nezistili žiaden problém a výsledky boli dobré. Taktiež aj manžel má veľmi dobré výsledky spermiogramu. Avšak po potrate sa nám nedarí znovu otehotnieť. Z tohto dôvodu by som sa chcela spýtať, či by ste odporúčali vyšetrenie HyFoSy kedže toto vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov som neabsolvovala, ale neviem či to má zmysel v mojom prípade. Ďakujem za Váš názor.
Dobrý deň,
vy nesplňate diagnozu sterilita, pretože ste v normálnom čase otehotneli. Nerozumiem tým zbytočným vyšetreniam, dodržujte zdravý životný štýl a dajte si preventívne kyselinu listovú a normálne majte dobrý sex bez stresu. To je najlepšia cesta k tehotnosti, akonáhle sa dáte takto stresujúco vyšetrovať alebo nedajbože liečiť, skončíte ako sterilita.
pan doktor prajem vam dobry den, prosim vas o radu, viackrat som vam pisala teraz by ma zaujimalo toto...2 krat som otehotnela spontanne.mam 27 rokov a muz 44.
boli to missedy bez akcie srdca,,,nase diagnozy - JA - heterozyg.forma C677T, antifosfopipidove protilatky - etanolamin, na imunologii - slabo pozitivne protilatky proti ovariam, a zvysene TPO stitnej zlazy, Manzel - problemy s prostatou,/ caste zapaly / vzdy a aj po prelieceni leukocyty v ejakulate a bakteria E.coli.Ked som otehotnela spermiogram bol v norme az na leukocyty.Po druhom missede sme podstupili genetiku - v norme, manzel v norme - vedlajsi nalez chromozomy skupiny D, hematologia, imunologia a vysetrenie stitnej zlazy.
Posledny potrat bol v januari 2009, manzelov spermiogram v marci - pocet spermii 96/mil, zivotnost 79, pohyb linearny 24, pomaly linearny 49, invazna pohotovost - vyborna, morfologia 92... diagnostikovana TERATOZOOSPERMIA a opet leukocyty. pan dokor prosim vas o radu co robit, ci sa snazit a spoliehat sa na to ze som uz 2 krat otehotnela. manzelov spermiogram je v norme? staci to na prirodzene otehotnenie ? mam narok na umele oplodnenie ? Podotykam ze ani po prelieceni na urologii sme sa leukocytov a e. coli nezbavili, z prveho manzelstva ma manzel 2 dospele deti
Dakujem za vasu pomoc
DObrý deň,
určite je vhodné spontánne otehotnenie, manželov spermiogram nemá na následný potrat žiadny vplyv, ani E coli v ejakuláte.
Dva spontánne potraty nič neznamenajú, može ísť o náhodu. Možno by som navrhol nízke dávky anopyrínu pred otehotnením a kyselinu listovú, ak ste heterozygot MTHFR.
Verím, že sa to teraz podarí.
Dobrý deň pán doktor. Sú to 3 roky, čo sa nám s manželom nedarí otehotnieť. Mám 32 a počas posledných 2 rokov mám za sebou 2 neúspešné inseminácie, absolvovala som IVF + 1xprenos zmrazených embryí, žial konečný výsledok bol vždy negatívny. Manželov spermiogram je OK, ja som absolvovala HSG vaječníkov, tiež to bolo OK. Verím, že psychika ženy je možno 50% úspechu, ale ak lekár nič závažné nezistil, manželove spermie vajíčko dokážu oplodniť, teda v tomto problém nie je...prečo sa potom embryo nedokáže uhniezdiť v maternici? Počas prípravy som samozrejme absolvovala ultrazvuky, na ktorom bola sliznica maternice v poriadku. Sú ešte nejaké vyšetrenia, ktoré by sme mali či už ja alebo manžel podstúpiť? Ktoré by pomohli zistiť dôvody prečo sa nám nedarí? Ďakujem.
Dobrý deň,
ste na tom podobne ako moji veľmi dobrí priatelia z Bratislavy. Už absolvovali viacero cyklov IVF, všetky možné vyšetrenia a obaja sú zdraví a nič.
Keď som s nimi, mám nepochopiteľné výčitky svedomia, akoby som aj ja za to mohol, že sa im nedarí.
Proste sú v medicíne veci medzi nebom a zemou, ktoré my žiaľ nevieme ovplyvniť.
Určite v tom hrá aj psychika ale aj imunológia. Sú časté prípady, že keď sa takéto páry rozišli, mali obaja deti s nikým iným bez problémov. Prípadne po adopcii žena otehotnela bez problémov.
Doporučujem Vám ešte absolvovať IVF cykly, šanca je pri nich cca. 30%, takže verím, že sa to podarí a držím palce.