Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Nedarí sa...

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor. Sú to 3 roky, čo sa nám s manželom nedarí otehotnieť. Mám 32 a počas posledných 2 rokov mám za sebou 2 neúspešné inseminácie, absolvovala som IVF + 1xprenos zmrazených embryí, žial konečný výsledok bol vždy negatívny. Manželov spermiogram je OK, ja som absolvovala HSG vaječníkov, tiež to bolo OK. Verím, že psychika ženy je možno 50% úspechu, ale ak lekár nič závažné nezistil, manželove spermie vajíčko dokážu oplodniť, teda v tomto problém nie je...prečo sa potom embryo nedokáže uhniezdiť v maternici? Počas prípravy som samozrejme absolvovala ultrazvuky, na ktorom bola sliznica maternice v poriadku. Sú ešte nejaké vyšetrenia, ktoré by sme mali či už ja alebo manžel podstúpiť? Ktoré by pomohli zistiť dôvody prečo sa nám nedarí? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ste na tom podobne ako moji veľmi dobrí priatelia z Bratislavy. Už absolvovali viacero cyklov IVF, všetky možné vyšetrenia a obaja sú zdraví a nič.
  Keď som s nimi, mám nepochopiteľné výčitky svedomia, akoby som aj ja za to mohol, že sa im nedarí.
  Proste sú v medicíne veci medzi nebom a zemou, ktoré my žiaľ nevieme ovplyvniť.
  Určite v tom hrá aj psychika ale aj imunológia. Sú časté prípady, že keď sa takéto páry rozišli, mali obaja deti s nikým iným bez problémov. Prípadne po adopcii žena otehotnela bez problémov.
  Doporučujem Vám ešte absolvovať IVF cykly, šanca je pri nich cca. 30%, takže verím, že sa to podarí a držím palce.