• Nedarí sa...

    Dobrý deň pán doktor. Sú to 3 roky, čo sa nám s manželom nedarí otehotnieť. Mám 32 a počas posledných 2 rokov mám za sebou 2 neúspešné inseminácie, absolvovala som IVF + 1xprenos zmrazených embryí, žial konečný výsledok bol vždy negatívny. Manželov spermiogram je OK, ja som absolvovala HSG vaječníkov, tiež to bolo OK. Verím, že psychika ženy je možno 50% úspechu, ale ak lekár nič závažné nezistil, manželove spermie vajíčko dokážu oplodniť, teda v tomto problém nie je...prečo sa potom embryo nedokáže uhniezdiť v maternici? Počas prípravy som samozrejme absolvovala ultrazvuky, na ktorom bola sliznica maternice v poriadku. Sú ešte nejaké vyšetrenia, ktoré by sme mali či už ja alebo manžel podstúpiť? Ktoré by pomohli zistiť dôvody prečo sa nám nedarí? Ďakujem.

    Dobrý deň,
    ste na tom podobne ako moji veľmi dobrí priatelia z Bratislavy. Už absolvovali viacero cyklov IVF, všetky možné vyšetrenia a obaja sú zdraví a nič.
    Keď som s nimi, mám nepochopiteľné výčitky svedomia, akoby som aj ja za to mohol, že sa im nedarí.
    Proste sú v medicíne veci medzi nebom a zemou, ktoré my žiaľ nevieme ovplyvniť.
    Určite v tom hrá aj psychika ale aj imunológia. Sú časté prípady, že keď sa takéto páry rozišli, mali obaja deti s nikým iným bez problémov. Prípadne po adopcii žena otehotnela bez problémov.
    Doporučujem Vám ešte absolvovať IVF cykly, šanca je pri nich cca. 30%, takže verím, že sa to podarí a držím palce.