Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,535 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • cvicenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Chcela by som sa opytat rada sportujem (fitnes) ale zaroven sa snazim otehotniet. Snazime sa uz takmer rok a stale nic. Moja otazocka je, ci moze to cvicenie mat nasledky na neuspech otehotnenia. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  extrémna záťaž, ale naozaj extrémna, može sposobiť poruchu ovulácie, vyššie hladiny endorfínov u aktívnych športovkýň sposobujú potlačenie hormónov v podmozgovej žľaze.
  Avšak ide naozaj o aktívne vrcholové športovkyne.

Podobné otázky

 • Anembryomola???

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.

  Mám za sebou už jedno bezproblémové tehotenstvo a pôrod. Doma mám zdravú 3-ročnú dcérku. Tohto roku som otehotnela zas. Od začiatku sa mojej doktorke niečo nepáčilo. Prvýkrát som bola u nej v 5 tt. a mala som veľmi nízku hodnotu HCG. Krv mi brali asi 3x, HCG sa postupne zvyšovalo, mali podozrenie aj na mimomaternicové tehotenstvo. Nakoniec sa potvrdilo vnútromaternicové tehotenstvo. Keď som bola na ultrazvuku v 8tt, bolo zreteľne vidno plod, dokonca aj akciu srdiečka, akurát mi moja lekárka povedala, že veľkosť plodu nezodpovedá 8tt. ale 6tt, keďže aj moja dcérka bola menšia a napriek tomu všetko prebiehalo v poriadku, povedala, že to nemusí nič znamenať. V 11tt som bola zase na ultrazvuku a tam už bol len zdeformovaný gestačný vak piškótového tvaru bez plodu. Lekárka to diagnistikovala ako anembryomolu. Musela som podstúpiť kyret. Mám viac otázok, týkajúcich sa tohto problému:

  1. čo sa stalo s tým plodom, keď pred tromi týždňami tam ešte bol a bilo mu srdiečko, vôbec som medzitým nekrvácala a nemala som žiadne problémy, lekárka mi povedala, že sa vstrebal.....nerozumiem tomu ako sa mohol len tak vstrebať
  2. existujú nejaké rizikové faktory alebo príčiny, ktoré to mohli spôsobiť aby som sa tomu mohla v budúcnosti vyhnúť (trpím dosť silnými migrénami a v prvých 2 mesiacoch som bola 2x na pohotovosti, pichali mi Novalgin - mohlo to byť príčinou?)
  3. dosť aktívne sa venujem posilňovaniu, pred otehotnením som chodievala do posilňovne 4x do týždňa, počas tehotnosti som to obmedzila na 3x a samozrejme som vynechala niektoré cviky....kedy môžem po kyrete opäť začať pravidelne cvičiť? ( mohlo aj to cvičenie spôsobiť odumretie plodu?)
  4. ako dlho budem po kyrete krvácať a kedy mi nastúpi pravidelná menštruácia? Kyret mi robili 18.11.2010.
  5. je tu riziko, že keď sa mi to stalo raz, môže sa to opakovať?

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1: odumrel a vstrebal sa, proste jeho bielkoviny sa rozložili a vstrebali do krvi
  2. nie, potrat je náhoda a postihuje 20-60% tehotností, podľa štádia, je to normálna súčasť našej reprodukcie
  3. potrat má genetické príčiny, cvičenie na to nemá vplyv, cvičiť možete v podstate hneď
  4. to je individuáln, vačšinou do 10 dní prestante krvácť, menštruácia príde do 8 týždňov
  5. samozrejme, viď 2

 • Polycystické vaječníky - !prírodná medicína?!

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, mám 26 rokov a už od augusta minul. roku nemám menštruáciu - /predtým do apríla som užívala HAK Nuvaring - cca 2,5 roka po vysadení 4 mesiace menzes pravidelný/ stávalo sa mi často, že celý cyklus som mala nepravidelný - gynekológ to riešil práve nasadením antikoncepcie - avšak od vysadenia sa s manželom snažíme o dieťa a nedarí sa. Zmenila som gynekológa - diagnostikoval mi na USG polycystické vaječníky - absolvovala som aj komplet. endokrinol. vyšetrenie - všetko O.k aj manžel vyšetrenie ejakulátu - tiež o.k. V novembri mi lekár pichol agolutin - dostavil sa menzes slabší, avšak odvtedy opäť nič. Mám však problém s postupom môjho lekára - stále mi núka len "prírodné" preparáty kvapky Gynex /fa Energy/ užívam už 3 mesiac a žiadne výsledky. Stále mi odporúča len alternatívne formy pr. Scolovin od Hildegardy, cvičenie Mojžišovej,čajíky, ezoterické masáže, kúpele,dokonca brušné tance Viem že ako podporná terapia to môže pomôcť, ale nie je to lacná záležitosť, avšak tvrdí mi že on so stimuláciou s hormonál. liekmi /Clostylbegyt,../nemá dobré skúsenosti a musím mať k tomu menzes. Ale ako ho vlastne dostanem takýmto spôsobom. Už ma to začína hnevať - mám pocit že ťahá len zo mňa peniaze. Aký postup by ste mi navrhli Vy? Okrem absentujúceho cyklu mám aj problémy s akné, vypadávaním vlasov a priberaním, hoci stravovacie návyky som nezmenila, snažím sa chudúť ale fakt sa mi nedarí, hoci v minulosti som s tým problém nemala, už som vážne zúfalá.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte polycystické ovária - najčastejšou príčinou je nadváha (stačí malá) určite je potrebná úprava hmotnosti, a úplne vynechať sladké jedlo. POtrebné je diabetologickév yšetrenie na vylúčenie inzulínovej rezistencie.
  Z liekov sa dáva Clostyrbegyt alebo Sprironolakton a Duphaston na druhú fázu cyklu. Prírodné čajíky sú nezmysel.