• Vyvolavanie porodu

    Dobry vecer, cakam svoje prve babatko, cele tehotenstvo prebehlo bez akychkolvek problemov aj vysledky vsetkych vysetreni boli vzdy v poriadku. Ked som vsak prisla na beznu kontrolu do prenatalnej poradne v 37. tyzdni, pri vaginalnom vysetreni lekarka zistila, ze som otvorena uz na 4 cm (nepocitovala som vsak ziadne tvrdnutie bruska ci "falosne" kontrakcie - alebo som si ich teda minimalne ako prvorodicka nevsimla :-) ). na kontrole predtym (myslim ze v 34. tyzdni bol krcok maternice este uplne uzatvoreny, bol len skrateny na 2,5 cm - ale to bol od zaciatku mojho tehotenstva). kvoli tomuto pokrocilemu vaginalnemu nalezu (citujem: "cervix takmer spotrebovany, branka na 4 cm, vak blan vyklenuje") som bola hospitalizovana na oddeleni rizikovej gravidity pre "hroziaci predcasny porod". nedostavala som vsak ziadne lieky ani magnezium, bola som len na pozorovani. dnes som v 39 tt + 2, babatku sa dari dobre, jeho monitory su v poriadku, prietoky tiez, babatko ma cca 3500 g (pred dvomi tyzdnami "tipovali" 2800 g, takze predpokladam, ze to bude nieco medzi tym :-D), pohyby citim a nic ma neboli. brucho mi tvrdne len sem-tam (nepravidelne a nebolestivo, niekedy naozaj len 2-3x za den). hlavicka je podla ultrazvuku spred dvoch tyzdnov polozena uz "velmi nizko". fakt je, ze napriek tomu vsetkemu, sa porodna cinnost zatial nerozbehla... co ma vsak zarazilo, bolo ze ma dnes po velkej vizite (ano, este stale som v nemocnici) vysetrili a napriek tomu, ze vaginalny nalez sa za tieto 3 tyzdne nezmenil, primar aj prednosta kliniky mi dnes chceli porod vyvolat, lebo vraj mozno to nepostupuje "kvoli pupocniku". kedze je vsak babatko v poriadku a kedze si myslim, ze - termin mam az v utorok 18.1. - je lepsie to nechat na prirodu a kym je vsetko v poriadku, netreba do toho umelo zasahovat, indukciu porodu som odmietla. samozrejme som musela podpisat, ze som sa tak rozhodla sama napriek pouceniu o "vsetkych moznych rizikach". primar aj prednosta sa samozrejme citili urazeni, ze som si dovolila im odporovat a nesla mlcky ako ovecka so sklonenou hlavou na indukciu... placenta je tiez v poriadku, stupen jej zrelosti je "dobra 3" - to mi povedali na dnesnom ultrazvuku, ktory mi mimochodom urobili az po tom, ako som si ho sama vyziadala po tom primarovom napade a navrhu s indukciou... co si o tom myslite Vy? bolo by v mojom pripade opodstatnene porod umelo vyvolavat alebo je naozaj lepsie pockat? a ak ano, dokedy cakat a kedy suhlasit s vyvolanim? radsej by som pockala, kym sa to rozbehne same, ale na druhej strane samozrejme nechcem ohrozit zivot ci zdravie babatka. ibaze viem, ze vyvolavane porody koncia 2x tak casto sekciou a to by som nechcela... a este jedna vec: ako dlho si myslite, ze bude trvat moj porod, kedze som uz otvorena na 4 cm? dakujem za odpoved!!!

    Dobrý deň,
    ak máte v okolí inú porodnicu, určite choďte rodiť tam.S takýmto postupom (ak píšete pravdu, že 3 týždne ležíte v termíne v porodnici) som sa naozaj nestretol.