• Makrozomny plod

    , Autor: Nika31

    Dobrý deň bola som na vyšetrení už v nemocnici pre susp.makrozomny plod s diagnózou 0366 starostlivost o matku pre nadmernú hmotnosť plodu. Výsledky vyšli BPD 99,6 HC 338 AC 340 FL 74 EFW 3550 g + - 519 na USG ukázalo podľa poslednej menštruácie 38+5tt záver gravidita 38+ 2 dop.kontrola 17.10. V pláne event. Indikácia porodu tp podľa PM 14.1.2023 USG 24.10.2023. U gynekológa 38+2tt dla TP 39+3tt EFW 3900g. Záver fetus magnus.Naozaj je plod taký veľký ? Prečo gynekolog meral podľa crl PM bola korigovana dátum 17.1.2023 a v nemocnici podľa PM 14.1.2023? Ktoré merania sú správne? Odporučenie od gyn.program.porod za účelom spontánneho vedenia k S.C.dakujem za odpoveď

    Dobrý deň,
    je to trocha zmätočné a nedá sa v tom vyznať. Termín pôrodu je možné presne stanoviť iba na základe prvého UZV vyšetrenia v 10.- 13. týždni, teda podľa CRL. To je veľmi dôležité.
    Odhad váhy plodu v termíne je zaťažený obrovskou chybou a nesmie sa brať do úvahy, okrem dvoch prípadov.
    1. ak je plod zadočkom dole
    2. ak má žena cukrovku.
    Ak nemáte žiadnu z týchto komplikácií, tak nie je potrebné a indikované žiadne opatrenie. Ani vyvolávanie pôrodu a tobôž nie cisársky rez.