DIAGNOZA
, Autor: Registrovaný používateľobraciam sa na vás so žiadosťou o vysvetlenie diagnozy. V závere sono mám napísané lipom veľkosti 1 cm - BIRADS 2. Dakujem
Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických problémov odpovedá Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
obraciam sa na vás so žiadosťou o vysvetlenie diagnozy. V závere sono mám napísané lipom veľkosti 1 cm - BIRADS 2. Dakujem
Dobrý deň,
lipóm je nezhubný nádor z tukového tkaniva.
BIRADS je hodnotenie nálezov na prsníku, ktoré určuje ďalší postup. BIRADS 2 znamená nezhubný nález, respektíve nález nepodozrivý z rizika malignity a pristupuje sa k nemu rovnako ako k negatívnemu nálezu.
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať ohľadom problému s miernym krvácaním v 10tt.
Spozorovala som spinenie, išla som na pohotovosť kde ma informovali že to nieje nič vážne že asi niejaka cievka, dali mi užívať duphaston.
Ďalší deň som navštívila svojho gynekológa, ktorý mi k tomu pridal ascorutin 3x1 tbl. V správe je napísaná diagnóza ab imminens. Čítala som že býva prítomný hematóm čo mi v oboch prípadoch povedali že nieje, žiadne bolesti ani príznaky som nemala okrem toho spinenia
Chcem sa spýtať či je to vážne alebo to bola len ta cievka.
Ďakujem
Dobrý deň,
každé krvácanie v tehotnosti môže znamenať, že hrozí potrat, avšak väčšia časť tehotností po krvácaní pokračuje ďalej. Treba počkať ako sa situácia vyvinie, ak nie je plod zdravý, potratí sa.
Dobrý deň,
Chcela by som sa poradiť, som na začiatku tehotenstva, posledné dva dni začalo mierne hnedé spinenie,dnes aj s čerstvou krvou. Na pohotovosti povedali že s tým nevedia nič teraz robiť a mam ísť cez týždeň k svojmu lekárovi. Viete mi prosím aspoň vysvetliť diagnózu ? Respektíve popis z ultrazvuku ? In utero GS o veľkosti 5mm, E do 12 mm,cd bez volnje tekutiny,adnexa bila negat.
Ďakujem
Dobrý deň,
na začiatku tehotnosti sa potratí cca. 20% poznaných plodov, vo veľkej väčšine prípadov je to z dôvodu náhodnej genetickej anomálie, proste nebola to zdravá spermia alebo zdravé vajíčko pri oplodnení. Toto sa naozaj nedá nijako ovplyvniť a treba počkať, ako sa situácia vyvinie. Je chyba, že rajonni gynekológovia neobjasnia toto svojim pacientkám a zbytočne sa zaťažujú pohotovostné služby. Ak je potvrdená vnútromaternicová gravidita, tak v prvom trimestri (do 13 týždňa) treba počkať ako dopadne, neexistuje liečba, ktorá by preukázateľne zabránila potratu (štúdie na podávanie gestagénov sú tiež rozporuplné).
U vás je v dutine maternice váčok veľký 5 mm, čo znamená s najväčšou pravdepodobnosťou vnútromaternicovú tehotnosť a treba počkať 7 dní a zopakovať UZV. Ak by ste silno odkrvácala, plod sa potratil, vtedy treba vyhľadať pohotovosť, ak by ste prekrvácala viac ako 2 vložky za hodinu, inak stačí počkať a prísť po skončení ku svojmu lekárovi.
dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či može lekár zistiť 6 dní po oplodnení, že som tehotná? snažíme sa o bábatko, testy co som si robila boli negativne.
Za skorú odpoveď vopred ďakujem
Dobrý deň,
nemože a je to aj úplne zbytočné, lebo až 60% týchto malých gravidít sa potratí. Význam diagnóza gravidita má až po 8. týždni.
Dobry den,
chcela by som sa spytat bol mi zisteny HPV vyrus no neviem ake cislo. Mavam cytologie CIN I raz mi to zmizne a potom znova sa objavi uiz asi 5 rok chodim na kontrolne pol rocne vysetrenia. Ale otazka je ci sa da tento HPV virus preniest aj oralne ( oralnym sexom ) ako to pisu v novinach. Nechcela by som dostat rakovinu hrtana. Je na to nejake vysetrenie vyter z hrdla alebo nieco podobne taktiez ci je mozne sa ockovat proti tomu ak uz HPV mam ale na krcku.
Dakujem
Martina
Dobrý deň,
Vaša otázka je pomerne chaotická.
Cytológie nebývajú CIN I, CIN je histologická diagnóza.
HPV síce može byť aj vkrku ale riziko rakoviny hrtana je kvoli HPV minimálne, skor výnimočné.
A očkovanie proti HPV nemá význam ak už vírus máte, potom Vás nechráni. Chráni iba ženy, ktoré ho nemajú a potom majú styk s mužom ktorý ho má.
Dobrý deň pán doktor, mala by som otázku, dúfam, že mi budete vedieť pomôcť, alebo ma aspoň správne nasmerovať. Chcela by som sa poradiť v oblasti klinickej genetiky, alebo aspoň, fetálnej medicíny, na internete som žial nenašla genetickú ani fetálnu poradnu, kde by som zadala otázku a odborník by na ňu odpovedal, tak to skúsim aspoň takto. Mám 28 r. a endokrinologickú diagnózu SGA. Jedná sa o nedostatok rastov. hormónu. Mám 149 cm. Jedná sa u mňa o neliečenú diagnózu SGA. Mám syna, ktorý má 2,5 r. a už sa aj uňho začína ochorenie prejavovať. No uňho sa dá liečba ras. hormónom ešte aplikovať. Čiže gén, ktorý bol aj u mňa nositelom tohto ochorenia zdedil môj syn. Okrem toho je tu diagnóza celiakia, kotrú tiež po mne zdedil génom.
Moja 1 otázka však je, či existuje prenatálny, genetický skríning ktorý by bol určený na špecifické druhy diagnóz? Chceli by sme s partnerom aby neostal syn jedináčikom, no priznám sa mám obavy. Chcela by som totiž aby prípade ďalšie tehotenstvo pokračovalo ďalej aj po 12 týždni len za tých okolností, že sa jedná o zdravý plod bez týchto tvoch spomýnaných diagnóz. Bolo by toto možné?
Moja 2 otázka je či je možné zistiť presne ktorý gén je nositeľom diagnózy. Napr. vyšetrí sa genofond matky, genofond dieťaťa a spraví sa záver napr áno tento a tento konkrétky gén s takýmto číselním označením je nositeľom genetic informácie diagnózy a áno dieťa gén zdedilo. Či je napríklad takéto niečo už v denšnej medicíne možné.
Veď všetci vieme, že aj takí epileptici sa tiež snažia mať svoje potomstvo, zdravé bez epilepsie, hemofilici tiež zdravé potomstvo bez hemofílie atď. Predpokladám, že viete na čo sa pýtam. Nepočula som totiž na slovensku o žiadnych odborníkoch na fetálnu medicínu, existujú na toto nejaké centrá? Myslím si že pravdepodobnosť zdedenia SGA alebo celiakie buďe v ďalsom tehotenstve vyššia ako pravdepodobnosť napríklad dawnovho s. Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
určite je potrebné dokladné genetické vyšetrenie. Doležitá je aj Vaša anamnéza, či sa jedná o tzv. mutáciu de novo alebo je to u Vás v rodine časté ochorenie.
Doležitý je sposob prenosu, je viac možností, dominantný, recesívny, polygénový. Je to pomerne zložitá otázka a je doležité zistiť, či je možnosť to nejako ovplyvniť, alebo či všetci Vaši potomci budú postihnutí. Ak by existovala možnosť predporodnej prípadne predimplantačnej diagnostiky, tak je to možné aj nejako u Vašich potomkov ovplyvniť.
Takže navštívte genetika, on si by mal zistiť akým sposobom sa Vaša choroba prenáša a navrhnúť možnosť opatrení.