Prečo sú SPERMIE ešte dôležitejšie ako vajíčka? TOTO by mali čítať všetky snažilky!

Prečo sú SPERMIE ešte dôležitejšie ako vajíčka? TOTO by mali čítať všetky snažilky!
27.8.2017 v kategórii Snažilky, autor redakcia, foto: istockphoto.com

Často sa stáva, že na muža sa pri riešení neplodnosti páru zabúda.

Vo všeobecnosti platí, že skôr, ako pár začne riešiť márne snahy o dieťa sériou často bolestivých, fyzicky, psychicky aj finančne náročných vyšetrení a zákrokov, je potrebné zamerať sa na spermie.

Jednoduché vyšetrenie u andrológa či urológa môže odhaliť ochorenie či operáciu z detstva, ktorá môže byť príčinou nedostatočnej tvorby spermií či ich správneho dozrievania.

Prečítajte si aj: Ženské príčiny neplodnosti

Genetické vyšetrenie môže odhaliť odchýlku a zodpovedať i otázku, či je možné počet a kvalitu spermií ovplyvniť i v takomto prípade, a s akými rizikami. Dôvodom, prečo by spermiogram a komplexné vyšetrenie partnera mala iniciovať žena, je to, že môže odhaliť oveľa vážnejší problém, napríklad cievne ochorenie, cukrovku alebo nádorové ochorenie.

Čo skúma spermiogram?

Objektom skúmania je ejakulát a výsledky spermiogramu sú pri problémoch s počatím veľmi dôležité. Pre mnohých mužov je prekvapením, že existujú aj dôležitejšie parametre ako počet spermií.

Zdravý počet, označovaný ako normospermia, je viac ako 8 miliónov progresívne sa pohybujúcich spermií na 1 ml ejakulátu. Progresívny pohyb, čiže primočiary, smerom vpred, je však dôležitý na to, aby aspoň jediná z nich dorazila k vajíčku.

Protilátky proti spermiám: keď otehotnenie nie je jednoduché

spermiogram

Ďalšou fázou, často neviditeľnou mikroskopom, je schopnosť spermie vniknúť do vajíčka a oplodniť ho. Vyšetrenie teda skúma počet spermií na mililiter ejakulátu, percento normálne, čiže vpred sa pohybujúcich spermií (najmenej 50 %), zdravú morfológiu, čiže napríklad jednu hlavičku, nechýbajúci chvostík (tiež najmenej 50 %), veľkosť a ďalšie parametre.

Samozrejme, aj tu platí, že spoľahlivosť vyšetrenia do veľkej miery závisí od vybavenia a odbornosti lekára.

Mimoriadne dôležitá správa pre každého muža: ak vyšetrenie spermií nebolo práve najlepšie, nezúfajte. Ich kvalitu mohla ovplyvniť infekcia, zvýšená teplota, mimoriadny stres, napríklad športový výkon, vystavenie agresívnym chemikáliám a iné okolnosti.

Podľa prieskumu Občianskeho združenia Bocian, menej ako 2 % mužov tuší, že spermia dozrieva približne tri mesiace, presnejšie asi 72 dní. Väčšina pánov, bez ohľadu na vzdelanie, spája rast spermií s opätovnou schopnosťou ejakulácie a odhaduje, že spermie rastú od dvoch hodín do dvoch dní. Omyl nemôže byť väčší.

"Poznám osobne niekoľko párov, ktoré si nechali urobiť jeden spermiogram a dalej sa o dieťa nepokúšali s odvodnením, že muž je neplodný. Po ôsmich rokoch sa dozvedeli, že opak je pravdou. Vyšetrenie absolvoval po chrípke s dramatickým priebehom. Užíval antibiotiká a zlé výsledky vyšetrenia o dva mesiace neskôr s ochorením nespájal.

Spermiogram: ako prebieha vyšetrenie a čo sa ním dá zistiť?

Žiaľ, v tomto prípade zlyhal aj lekár, ktorý vyšetrenie urobil, keďže zanedbal anamnézu a neodporúčal opakované vyšetrenie po troch mesiacoch s upozornením na faktory, ktoré ho môžu ovplyvniť," hovorí Denisa Priadková, predsedníčka Občianskeho združenia Bocian.

Odporúča sa tiež absolvovať obe vyšetrenia v tom istom zariadení, aby bolo porovnanie relevantné aj z hľadiska technického vybavenia lekára.
snaženie sa o dieťa
Spermiogram sprevádza jednoduché andrologické vyšetrenie, zamerané okrem iného na veľkosť semenníkov. Ich obvyklá dĺžka je cca 4,5 cm a šírka 2,5 cm. Vyšetrenie sa robí ručne a hoci sa všetci muži zhodnú v tom, že nie je príjemné, nie je bolestivé a je rozhodne jednoduchšie, kratšie, bezbolestnejšie, lacnejšie a dôležitejšie, ako vyšetrenie partnerky.

Prečo má čoraz viac mužov problémy s plodnosťou?

V posledných rokoch percento mužov s problémami plodnosti stúpa. Dobrá správa je, že množstvo problémov je možné riešiť.

Inseminácia: trochu iná cesta k dieťatku

Najdôležitejší je životný štýl, pretože v tejto oblasti môžete nielen veľa zmeniť k lepšiemu, ale aj celkovo pozitívne ovplyvniť svoj zdravotný stav. Sedavý spôsob života bez dostatku pohybu, nesprávne stravovacie návyky, nadváha, vek či prostredie, to všetko ovplyvňuje počet i kvalitu spermií. Alkohol, drogy alebo napríklad anaboliká sú vo všeobecnosti masívnym zabijakom spermií.

Ďalším dôležitým faktorom je vek. Zvykli sme si veriť, že problémom môže byť vyšší vek matky. V skutočnosti okrem zvýšeného rizika Downovho syndrómu, o iných rizikách lekári nevedia. Naopak, deti starších (rozumej rozumne starších) matiek bývajú zdravšie a vyrastajú v lepších podmienkach ako deti mladých matiek.

Podľa posledných informácií, ktoré v polovici júla publikovali genetici v The New York Times, je vyšší vek otca výraznejším rizikom ako vek matky.

40-ročný muž odovzdáva dieťaťu dvojnásobný počet genetických mutácií ako 20-ročný muž. Pravdepodobnosť, že dieťa muža, ktorý ho počal v štyridstiatke, bude trpieť schizofréniou je dvakrát vyššia ako u dieťaťa, ktoré počal dvadsaťročný muž. Posledné prieskumy ukazujú aj na zvýšený výskyt autizmu a niektorých ďalších ochorení u detí starších otcov.

Zaujímavé čítanie: Vybrali sme si dobrého darcu...

Čo pozitívne ovplyvní plodnosť muža?

Pre všetkých mužov, ktorí sa chcú problémom s kvalitou spermií vyhnúť, preventívne platí:

  • udržiavať "továrne" v chlade
  • obmedziť dlhé bicyklovanie
  • šoférovanie či sedenie a saunu
  • vyhýbať sa tvrdému alkoholu
  • konzervovaným a nekvalitným potravinám, stresu
  • udržiavať harmóniu a pravidelnosť v sexuálnom živote.

V snahe o zmenu k lepšiemu môže zásadne pomôcť dietetická potravina, určená špeciálne pre mužov s poruchami plodnosti. Obsahuje patentované zloženie špecifických zložiek ako L-karnitín, L-Arginín, koenzým Q10, kyselina listová, glutatión, zinok, selén, vitamín E, vybraných tak, aby spoločným pôsobením zlepšovali všetky parametre spermatogenézy, teda zvyšovali hladinu testosterónu, zväčšovali objem ejakulátu, zvyšovali počet spermií a zlepšovali ich pohyblivosť a morfológiu.

Príčiny mužskej neplodnosti: keď „nemôžeme“ je na strane muža
Snaženie sa o bábätko vs. psychika
Abeceda snažiliek: informácie, ktoré by ste mali vedieť

snaženie sa o dieťa