Menštruácia, ovulácia a čakanie. Čo trápi snažilky?

Menštruácia, ovulácia a čakanie.  Čo trápi snažilky?
24.5.2017 v kategórii Snažilky, autor PaedDr. Dagmar Baluchová, foto: istockphoto.com

Pri snažení sa o bábätko, najmä ak to trvá dlhší čas, je život naruby. Túžba po dieťati sa nedá vypnúť, pulzuje vo vašom srdci, či ste doma, v práci, kdekoľvek. Vaše myšlienky, dokonca aj sny, ktoré snívate v noci, sú tým popretkávané.

Máme pre Vás niekoľko odpovedí na odborné otázky, ktoré so snahou otehotnieť súvisia. Na vážne i na prvý pohľad bizarnejšie otázky snažiliek odpovedá MUDr. Radomír Hredzák, PhD.

Silná bolesť počas užívania liekov na stimuláciu ovulácie

Užívam liek na stimuláciu ovulácie a v určitých dňoch cyklu ma veľmi bolia vaječníkyPri ovulácii dochádza k prasknutiu folikulu, z ktorého sa uvoľní vajíčko. Prasknutie je u niektorých žien sprevádzané bolesťou.

Už druhýkrát počas ovulácie špiním, až slabo krvácam. Čo sa so mnou deje?

Po ovulácii dochádza k poklesu hladiny hormónu – estrogénu. Tento pokles môže byť sprevádzaný špinením alebo slabým krvácaním, u niektorých žien sa špinenie objavuje pravidelne, asi uprostred cyklu, u niektorých je občasné. Nemá to vplyv na otehotnenie.

Je možné, že som otehotnela, hoci som si ovuláciu určila presne podľa ovulačného testu, no pohlavný styk som mala pred ňou a po nej? 

Ovulačný test sa používa na predpovedanie termínu ovulácie, za účelom načasovania pohlavného styku, ak žena chce otehotnieť.

Test predpovedá ovuláciu niekoľko hodín dopredu, životnosť spermií je niekoľko dní. Ak ste mali pohlavný styk predtým, ako test ukázal, že sa blíži ovulácia, mohlo dôjsť k otehotneniu

Môžem mať menštruáciu, a zároveň byť tehotná?

Je potrebné rozlišovať medzi skutočnou menštruáciou a krvácaním z maternice. Ak je žena tehotná, skutočná menštruácia nenastane, a to je aj prvý príznak tehotenstva.

Počas včasných štádií tehotenstva sa ale môže objaviť včasné tehotenské krvácanie, spôsobené zmenami hormonálnych hladín, nie je to však menštruácia.  

Škodí žiarenie z počítača, príp. aj mobilu pri otehotnení a v tehotenstve?

Žiarenie z počítača ani z mobilného telefónu nemá negatívny vplyv na priebeh tehotenstva. Problém môžu spôsobiť notebooky, ktoré produkujú teplo a tehotné ženy by si ich nemali klásť na podbrušie, iba na stehná. U mužov môže mať prehrievanie semenníkov negatívny vplyv na tvorbu spermií.

Hrá pri otehotnení úlohu aj poloha pri sexuálnom styku?

Neexistujú dôkazy, že by niektorá sexuálna poloha bola vhodnejšia na otehotnenie ako iná. Teoreticky je najväčšia šanca na otehotnenie pri polohe, pri ktorej sa ejakulát dostáva v najväčšom množstve do kontaktu s krčkom maternice. To je pri klasickej misionárskej polohe. Ale nie je to vedecky dokázané.

Existuje zaručený spôsob, ako docieliť, aby sme mali dievčatko? 

Neexistuje žiaden vedecky dokázaný spôsob, ako docieliť, aby žena pri spontánnom otehotnení mala dievčatko. Všetky „zaručené“ metódy fungujú na 50 %

Prečítajte si: Chcela by som mať... Chlapčeka? Dievčatko?

Mám pred operáciou myómu. Veľmi túžim po deťoch, no mám obavy, či nemôže tento  zákrok ovplyvniť moje snahy o tehotenstvo.

Myóm môže byť príčinou neplodnosti ženy, takže jeho odstránenie šancu na otehotnenie zvyšuje. Po operácii ale môžu vzniknúť zrasty, ktoré narušia funkciu vajíčkovodov a žena nemôže otehotnieť...

Môže byť príčinou úmrtnosti bábätiek alebo ich vážnych zdravotných problémov tehotenstvo po umelom oplodnení?

Tehotenstvo po IVF (in vitro fertilizácia, oplodnenie v „skúmavke“) prebieha rovnako ako tehotenstvo po spontánnom otehotnení. Vyšší výskyt komplikácií môže súvisieť s vyšším vekom žien, ktoré podstupujú IVF, s častejšie sa vyskytujúcou viacplodovou graviditou, ako aj so samotnou konkrétnou príčinou neplodnosti.

Je po vysadení antikoncepcie pri jej dlhodobom užívaní väčšia šanca okamžite spontánne otehotnieť?

Súčasné antikoncepčné preparáty obsahujú minimálne dávky hormónov, ktoré sa po vysadení rýchlo zmetabolizujú a neovplyvňujú činnosť vaječníkov.

Takže väčšina žien začne po vysadení antikoncepcie ovulovať a šanca na otehotnenie je rovnaká ako u žien, ktoré nebrali antikoncepciu.

U niektorých žien, ktoré užívali antikoncepciu niekoľko rokov, sa môže objaviť po vysadení tzv. „post pill“ amenorea, čo znamená, že nedôjde k obnoveniu menštruačného cyklu v priebehu 2 – 3 mesiacov.

Tento stav je sprevádzaný poruchou ovulácie, čiže žena nemôže ani otehotnieť. Ak takýto stav nastane, je potrebné navštíviť gynekológa.

Mám kvôli krvácaniu po milovaní vyhľadať lekára?

V prípade špinenia alebo krvácania po pohlavnom styku je potrebné podstúpiť gynekologické vyšetrenie za účelom zistenia príčiny. Môže ísť o banálne ochorenie krčka maternice, ale špinenie a krvácanie mimo menštruácie môže byť aj prvým príznakom rakoviny krčka maternice.

Čo znamená nedostatok progesterónu?

Gynekologička mi zistila neovulačný cyklus z dôvodu nedostatku tvorby progesterónu. Na upravenie menštruačného cyklu a tvorbu progesterónu som začala užívať hormonálnu liečbu.

Ani po 10 mesiacoch sa mi však cyklus neupravil a progesterónu mám stále málo. Okrem toho som aj pribrala. Je aj iný spôsob na riešenie mojich problémov? 

Nedostatok progesterónu nie je príčinou, ale dôsledkom anovulačného cyklu. Zodpovedne by som sa vedel vyjadriť po vyšetrení hormonálneho profilu počas jedného menštruačného cyklu.

Je možné skúsiť iný preparát obsahujúci hormóny podobné progesterónu alebo hormonálnu antikoncepciu, ktorá sa tiež používa na úpravu menštruačného cyklu. 

Prečítajte si: Lekár radí: Čo všetko treba vedieť o menštruačnom cykle

Dojčenie a menštruácia

Už 7 mesiacov úspešne dojčím našu dcérku. Menštruáciu som ešte nedostala. Chceli by sme v dohľadnej dobe druhé dieťa. Mám si ísť dať ku gynekológovi vyvolať menštruáciu?

Počas dojčenia zvyčajne nedochádza k ovulácii, takže žena nemôže otehotnieť. Platí to hlavne  v prípade, ak dojčí menej ako 6 mesiacov, nemá menštruáciu, dieťa je vyživované iba z materského mlieka a neprijíma žiadnu inú potravu.

Dávať si vyvolať menštruáciu nemá zmysel, pretože takto vyvolaná menštruácia nie je sprevádzaná ovuláciou. Ak si želáte obnovenie plodnosti, šanca sa zvyšuje, ak začnete dojčiť vo väčších intervaloch, začnete dieťa prikrmovať, prestanete dojčiť v noci. 

Prečítajte si: Môže byť príčinou meškania menštruačného cyklu dojčenie?