Spermiogram: ako prebieha vyšetrenie a čo sa ním dá zistiť?
Vyšetrenie spermiogramu je súčasťou vyšetrenia mužskej plodnosti. Zahŕňa menej nepríjemných procedúr, ako vyšetrenie plodnosti u žien. Prioritné je vyšetrenie spermiogramu.
Odber vzorky potrebnej na vyšetrenie
Celý proces nie je náročný. Ejakulát si muž odoberie masturbáciou v špeciálnej miestnosti, kde má dostatočnú intimitu. Ak je to potrebné, môže mu pri odbere asistovať aj jeho partnerka.
Iba vo výnimočných prípadoch, napríklad keď sa opakovane nepodarí odber uskutočniť, sa môže odber urobiť doma. Dôvodom je fakt, že kvalita spermií sa pri zmenách teploty, ku ktorým pri preprave z domu na vyšetrenie zákonite dochádza, môže výrazne zhoršiť.
Aké parametre sa z odobratej vzorky vyšetrujú?
- objem ejakulátu,
- jeho konzistencia,
- pH,
- farba,
- počet spermií,
- ich životnosť, pohyblivosť a morfológia (či sú alebo nie sú poškodené).
Prečo je potrebné i vyšetrenie mužských genitálií?
Najmä vyšetrenia prostaty sa muži veľmi obávajú. Avšak vyšetrenie nie je bolestivé, trvá krátko a väčšina mužov sa po vyšetrení vyjadrí, že to nič nebolo a strach bol oveľa väčší.
Nesmie chýbať ani podrobný rozhovor o súčasnom zdravotnom stave, ale aj o prekonaných ochoreniach alebo operáciách. Špeciálne sa venujeme problémom s močením a erekciou. Medzi ďalšie vyšetrenia patrí hormonálne vyšetrenie, ultrazvuk prostaty a semenníkov, genetické vyšetrenie a vyšetrenie možnej infekcie močovopohlavných ciest.
Liečba mužskej neplodnosti
Ak sa nám podarí odhaliť príčinu neplodnosti, začíname s príslušnou liečbou. Pri infekciách močovopohlavnom trakte musia obaja partneri užívať antibiotiká a obaja podstúpiť aj kontrolné vyšetrenie.
Najmä u starších mužov, ktorí majú mladšie partnerky a pokúšajú sa s nimi o otehotnenie, sa niekedy vyskytujú poruchy erekcie. Kvalitu erekcie vieme v takýchto prípadoch zlepšiť liečbou formou tabliet.
Možné riešenie v prípade neplodnosti
Keď dôjde ku oplodneniu vajíčka, toto sa vloží do maternice. Ak sa uchytí, pár sa môže tešiť na potomka. Táto metóda je preplácaná poisťovňou a je hradená ženám, ktoré ešte nedosiahli vek 39 rokov.
Prečítajte si: Surogátne materstvo: keď život začne v brušku "inej" mamy
V prípade problémov s neplodnosťou treba zmeniť životosprávu
Podobne je to aj so stresom. Nedostatok spánku a vysoké pracovné zaťaženie vedie k zmenám tvaru spermií, ktoré niektorí odborníci dokonca pomenovali ako tzv. manažérsky syndróm. Muži so zhoršeným spermiogramom by sa mali tiež vyhýbať nadmernému teplu.
Práca v extrémnych teplotách, alebo napríklad aj sauna, môžu plodnosť zhoršovať. Spermie totiž zvýšenú teplotu znášajú veľmi zle. To je aj dôvod, prečo sú semenníky uložené v miešku, kde je teplota nižšia ako v ostatných častiach tela.
Na kvalitu spermií zle vplýva aj alkohol, drogy a pohlavne prenosné ochorenia. Vplyv strihu a materiálu spodnej bielizne na kvalitu spermií sa zatiaľ jednoznačne nedokázal. Pozitívne na tvorbu spermií pôsobia vitamín A, E, zinok, selén, koenzým Q10 a L-arginín.
Prečítajte si: Príčiny mužskej neplodnosti
Neplodnosť môže výrazne zasiahnuť sebavedomie muža
A ak je spermiogram málo kvalitný, nikto muža nevyšetrí, ale ihneď sa páru odporúča umelé oplodnenie. Je to vážna chyba, ktorá pár oberá o možnosť vyliečenia sa a spontánneho otehotnenia.
Je zrejmé, že neplodnosť môže výrazne zmeniť partnerské spolužitie. Zistenie, že nie som schopný splodiť dieťa väčšinou výrazne zasiahne sebavedomie muža a ženy a môže ich poznamenať na zvyšok života. Lekár má v takýchto prípadoch veľkú zodpovednosť, aby nepremárnil dôveru, ktorá mu bola vložená...