Ženské príčiny neplodnosti

Ženské príčiny neplodnosti
12.6.2017 v kategórii Snažilky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Spolu s MUDr. Radomírom Hredzákom, PhD., zrekapitulujeme, čo je najčastejšími príčinami neplodnosti u žien a z ktorých dôvodov by určite, ak túžia po bábätku, mali vyhľadať odborníkov.

Ak žena nemôže otehotnieť, môže byť za tým viacero príčin. Iba cielené vyšetrenia však poukážu, o ktoré ide, či je možnosť ich liečbou eliminovať a ženu liečiť (alebo úplne vyliečiť), alebo sú definitívne, teda znamenajú absolútnu sterilitu. Pravdou je, že väčšinou ide pôsobenie viacerých príčin naraz. Popíšme si jednotlivé možnosti.

Poškodené alebo chýbajúce vajíčkovody ako príčina neplodnosti

Podieľajú sa na neplodnosti až v takmer 30 % prípadov. Poškodené alebo nepriechodné vajíčkovody bránia vajíčku a spermii v stretnutí. Najčastejšou príčinou sú zápaly v dôsledku neliečenej infekcie pohlavných orgánov.

V súčasnosti je veľmi rozšírenou príčinou zápalu vajíčkovodov chlamýdiová infekcia. Prenáša sa nechráneným pohlavných stykom a jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že žena často ani netuší, že zápal prekonala a zistí sa to, až keď sa začne pátrať po príčine neplodnosti.

Ak sa už raz vajíčkovod poškodí, je to nezvratné a ak je dôsledkom neplodnosť, problém vyrieši jedine mimotelové oplodnenie (IVF).

Niekedy sa stane, že oplodnené vajíčko sa uhniezdi skôr, ako sa dostane do maternice. Ide o mimomaternicové tehotenstvo.

Najčastejšie sa vajíčko uhniezdi do steny vajíčkovodu. V tomto prípade je väčšinou potrebné odstrániť celý vajíčkovod.

Mimomaternicové tehotenstvo sa  môže opakovať na druhej strane. Po odstránení oboch vajíčkovodov jediná možnosť otehotnenia je mimotelové oplodnenie (IVF).

Ďalšou príčinou poškodenia vajíčkovodov je endometrióza, alebo operačné výkony v brušnej dutine, následkom ktorých vzniknú zrasty.

Prečítajte si: Endometrióza a neplodnosť

Sú hormonálne poruchy príčinou neplodnosti?

Pre dozrievanie vajíčka, ovuláciu a otehotnenie je potrebná správna hladina a rovnováha určitých hormónov. Poruchy hormonálnych hladín spôsobujú, že nedochádza k ovulácii, alebo žlté teliesko neprodukuje dostatočné množstvo hormónu progesterónu, ktorý je nevyhnutný pre udržanie gravidity.

Najčastejším ochorením, ktoré je okrem iného sprevádzané aj poruchami ovulácie, je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS).

K ďalším príznakom syndrómu patrí obezita, nadmerné ochlpenie, akné a nepravidelná alebo zriedkavá menštruácia. Odhaduje sa, že PCOS  trpí 5 – 10 % žien v reprodukčnom veku.

U niektorých žien sa tvorí väčšie množstvo mužských pohlavných hormónov (androgénov), ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu.

Hormonálnu rovnováhu narúša aj príliš vysoká alebo nízka hmotnosť ženy, náhle zmeny hmotnosti, fyzická námaha, poruchy funkcie štítnej žľazy, zvýšená tvorba hormónu podmozgovej žľazy prolaktínu, niektoré lieky a stres.

Prečítajte si: Za všetko môžu... HORMÓNY!

Môže byť príčinou neplodnosti endometrióza?

Je to stav, pri ktorom je sliznica maternice prítomná aj mimo dutiny maternice. Lokalizácia môže byť rôzna, najčastejšie je prítomná na vaječníkoch, vajíčkovodoch, vnútornej výstelke brušnej dutiny, na maternicových väzoch, ale aj na povrchu čreva, v jazve po operácii a v zriedkavých prípadoch boli ložiská nájdené aj vo vnútri pošvy, v močovom mechúri, na koži a dokonca aj v mozgu, či v pľúcach.

Endometrióza ovplyvňuje plodnosť ženy viacerými spôsobmi, najčastejšie spôsobuje zrasty v oblasti vajíčkovodov, čím dôjde k narušeniu ich funkcie a vajíčko sa nemôže stretnúť so spermiou.

Dosť často sa stretávame s prípadmi, pri ktorých vajíčkovody nie sú viditeľne poškodené, ale ložiská endometriózy sú prítomné napr. na povrchu vaječníka alebo na vnútornej strane brušnej steny.

V tomto prípade sa predpokladá, že tieto ložiská produkujú určité látky, ktoré znižujú pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka spermiou, alebo narúšajú včasný vývoj oplodneného vajíčka.

Prečítajte si: Endometrióza

Vrodené vývojové chyby ženských pohlavných orgánov ako príčina neplodnosti

Diagnostikujú sa asi u 5 % neplodných žien. Sú prítomné od narodenia a najčastejšie postihujú maternicu. V niektorých prípadoch je možná ich chirurgická korekcia, v ojedinelých prípadoch (napr. chýbajúce vajíčkovody) je možné využiť mimotelové oplodnenie.

Aké sú príčiny neplodnosti zo strany maternice?

Krček maternice sa môže podieľať na neplodnosti ženy, ale len zriedkavo je jedinou príčinou neplodnosti. Za normálnych okolností žliazky krčka maternice produkujú hlien, ktorého kvalita sa v priebehu menštruačného cyklu mení tak, aby v čase, keď je vo vaječníku prítomné zrelé vajíčko, umožnil spermiám vstup do maternice a naopak, mimo ovulácie chránil dutinu maternice pred prienikom infekcie z pošvy.

Niekedy je hlien pre spermie trvale nepriechodný, napr. v dôsledku zápalu krčka maternice. Neplodnosť môžu spôsobovať aj deformácie tela maternice.

Tá môže byť dôsledkom vrodených vývojových chýb maternice, napr. dvojrohá, jednorohá maternica alebo prítomnosť priehradky v dutine maternice.

Vývojové chyby maternice nebývajú častou príčinou neplodnosti, skôr spôsobujú včasné potraty alebo predčasné pôrody.

Niektoré vrodené deformácie maternice sa dajú korigovať pomocou plastickej operácie. Deformácie tela maternice môžu vzniknúť aj v priebehu života a najčastejšie ich spôsobujú myómy alebo polypy sliznice maternice.

Myóm je nezhubný nádor, ktorý rastie zo svaloviny maternice. Príčinou neplodnosti môžu byť myómy umiestnené tesne pod sliznicou, ktoré deformujú dutinu maternice a zabraňujú uhniezdeniu alebo včasnému vývoju embrya.

Takto uložené myómy môžu byť aj príčinou včasných potratov. Vplyv deformít maternice na plodnosť ženy nie je jednoznačný, niektoré sa zistia aj u žien, ktoré bez problémov otehotneli a porodili.

Prečítajte si: Cysta a myóm – čo s nimi?

Imunologické príčiny neplodnosti

U niektorých žien môže ich imunitný systém reagovať tvorbou protilátok proti spermiám, vajíčku alebo proti embryu. Výsledkom je, že buď vôbec nedochádza k oplodneniu vajíčka, alebo ak dôjde, embryo sa neuhniezdi v maternici a ďalej sa nevyvíja.

Protilátky proti spermiám môžu byť prítomné v hliene krčka maternice, potom bránia tomu, aby sa spermie dostali do maternice, alebo môžu byť prítomné v krvi a bránia oplodneniu vajíčka alebo jeho uhniezdeniu v maternici.

V minulosti sa v týchto prípadoch odporúčala hormonálna liečba kortikoidmi, ktorá bola spojená s častým výskytom vedľajších účinkov. Dnes sa uprednostňujú metódy asistovanej reprodukcie (vnútromaternicová inseminácia alebo IVF).

Prečítajte si: Abeceda snažiliek: informácie, ktoré by ste mali vedieť

Predčasné zlyhanie vaječníkov

Hovoríme o ňom vtedy, ak sa menopauza (chýbanie menštruácie) objaví pred 40. rokom života. Predpokladá sa, že k predčasnému zlyhaniu ovárií dochádza u 0,3 – 1 % žien.

Presný mechanizmus, ako dochádza k predčasnému zlyhaniu vaječníkov, nie je známy. Predpokladá sa, že u týchto žien nejaký proces v mladom veku ovplyvní zásobu vajíčok a dôsledkom je buď zničenie zásoby vajíčok,  alebo zástava ich dozrievania a ovulácie.

K zlyhaniu vaječníkov môže dôjsť aj po rádio alebo chemoterapii, po opakovaných operáciách vaječníkov, po prekonaní vírusovej infekcie, na podklade autoimúnneho ochorenia, pri ktorom imunitný systém z neznámych príčin začne produkovať protilátky proti vaječníkom a tie narušia ich funkciu.

Preto sa s predčasným zlyhaním vaječníkov môžeme stretnúť u žien s ochorením štítnej žľazy, s cukrovkou. Vo väčšine prípadov je však príčina neznáma.

Ak vaječníky prestanú správne pracovať, pravdepodobnosť, že žena otehotnie, je veľmi malá. V súčasnosti neexistuje liečba, ktorá by zvýšila šancu na spontánne otehotnenie ženy s predčasným zlyhaním vaječníkov. Existuje možnosť podstúpiť mimotelové oplodnenie s darovanými vajíčkami.

Keď je za neplodnosťou prítomnosť iných ochorení

Niektoré ochorenia, najmä endokrinné, negatívne ovplyvňujú plodnosť ženy, napr. ochorenia štítnej žľazy, cukrovka, nádorové ochorenia, závažný nedostatok vitamínov... Negatívny vplyv na plodnosť má aj obezita alebo podvýživa.

Genetické príčiny neplodnosti

Sú pomerne zriedkavé. Existujú poruchy genetickej výbavy, ktorá určuje normálny vývoj a funkciu ženských pohlavných orgánov (napr. Turnerov syndróm).

Psychicky podmienená neplodnosť

Spoločnosť sa často díva na neplodnosť s rozličnými predsudkami a to vedie páry s týmto problémom k tomu, aby skrývali svoje pocity. Ich izolácia sa tým ešte zvyšuje.

Hľadanie tých, ktorí čelia rovnakému problému, pomôže, aby sa so svojím problémom necítili sami. Otvorená diskusia o emóciách zmierni napätie, či dokonca môže prispieť k otehotneniu.

Netreba sa báť porozprávať s ostatnými, ktorí už liečbu neplodnosti podstúpili. Ich skúsenosti pomôžu a pár nebude mať pocit, že je so svojím problémom osamotený.

Ak trvá liečba neplodnosti dlho, je dobré zvážiť pauzu. Prestávka v liečbe často spôsobí uvoľnenie napätia a niektoré páry dokonca práve vtedy dospejú k tehotenstvu. Je dobré prediskutovať tento problém s lekárom a spoločne sa rozhodnúť, kedy je prestávka v liečbe najvhodnejšia.  

Liečba neplodnosti môže byť dlhodobá záležitosť. Nevzdávajte sa...

Týždne, mesiace, roky... Aj takáto dlhá môže byť snaha o dieťa. Ak je už známy dôvod, dôležité je podstúpiť správnu liečbu a nevzdávať sa po prvých neúspechoch.

Mnohé príčiny neplodnosti sú dobre liečiteľné, v závažnejších prípadoch sú párom dostupné centrá asistovanej reprodukcie, kde môžu obaja partneri podstúpiť podrobnejšie vyšetrenia a liečbu, ktorá síce nezaručí 100-percentný výsledok, ale rozhodne je šancou.

Prečítajte si: Neplodnosť alebo Ani vám sa nedarí otehotnieť?