Za všetko môžu... HORMÓNY!

Redakcia | 9. Jun 2017
Za všetko môžu... HORMÓNY!

Bez hormónov by nebolo počatie, pôrod ani dojčenie. Napriek tomu si ich silu väčšinou neuvedomujeme. A ak áno, často ich vnímame skreslene, ako vinníkov zlej nálady alebo únavy.

Nie je to spravodlivý pohľad. Hormóny chránia plod pred potratom, zabezpečujú jeho rast, vyvolávajú kontrakcie a tlačia bábätko von. Keď je dieťa na svete, dávajú mu výživu. Robia nám veľkú službu a zaslúžia si, aby sme sa na ne pozreli zblízka.

Ktorý hormón môže za dve čiarky na tehotenskom teste?

Práve ste sa zoznámili s hormónom HCG, ktorý má rozhodujúci vplyv na udržanie tehotenstva a na začiatku gravidity je zo všetkých hormónov najdôležitejší.

Tehotenské testy sú založené práve na prítomnosti ľudského choriového gonatropínu v moči. Tento hormón začnú po oplodnení vylučovať choriové klky, čo sú prstovité výbežky na povrchu zárodku.
Neskôr HCG vyrába placenta
. Keď navštívite lekára, aby vám tehotenstvo potvrdil, pozrie sa ultrazvukom do maternice, ale pravdepodobne vám tiež odoberie krv na zistenie hladiny HCG.

Tento hormón je zodpovedný za tehotenskú nevoľnosť. Čím vyššia hladina HCG, tým väčšia nevoľnosť. Je to dobrá správa − aj keď sa to nad záchodovou misou asi nezdá. Tehotenstvo končí častejšie potratom práve u tých žien, ktoré nepociťovali vôbec žiadne nevoľnosti.

Naopak silné, celodenné nevoľnosti vedúce až k zvracaniu sú väčšinou potvrdením, že gravidita dobre prosperuje.

„Hormón chráni tehotenstvo pred potratom,“ potvrdzuje gynekológ a pôrodník doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

Zažívacími ťažkosťami trpia častejšie ženy, ktoré čakajú dievčatká. Bohužiaľ to platí aj pre tehuľky, ktoré nosia pod srdcom choré dieťatko s Downovým syndrómom. Tieto plody totiž vylučujú väčšie množstvo HCG ako zdravé deti.

Úloha tohto hormónu je aj ochranárska. „Neskôr HCG pôsobí na imunitný systém matky tak, aby neútočil na zárodok, ktorý má polovicu bielkovín cudzorodých − daných genetickým kódom otca dieťaťa,“ uvádza doktor Záhumenský.

Ľudský choriový gonadotropín sa tiež využíva pri liečbe neplodnosti, kedy po vstreknutí do predtým hormonálne stimulovaného vaječníka vyvoláva ovuláciu.

Prečítajte si: 20 príznakov tehotenstva

Placenta – továreň na hormóny

Počas celej gravidity aj pri pôrode prebieha medzi matkou a vyvíjajúcim sa plodom čulá výmena informácií – komunikácia. Medzi plodom a matkou neexistuje nervové prepojenie, komunikácia prebieha formou výmeny chemických substancií – živín, plynov, hormónov atď. 

Miestom výmeny informácií je placenta, ktorá neslúži len ako výmenná stanica dýchacích plynov, živín a odpadových látok, ale aj ako orgán produkujúci celý rad hormónov.

Musíme si uvedomiť, že placenta je tkanivo plodu tvorená z jeho genetického základu, ale hormóny, ktoré produkuje, sa vylučujú do krvného obehu matky a riadia celý jej metabolizmus.

Cieľom je prispôsobiť metabolické deje matky potrebám vyvíjajúceho sa plodu. Produkcia väčšiny základných hormónov v endokrinných žľazách tela matky je v tehotenstve regulovaná pomocou placenty, alebo placenta priamo produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú účinok materských hormónov na metabolizmus,“ opisuje MUDr. Záhumenský.

Metabolizmus, čiže látková výmena, je súhrn všetkých dejov, ktoré prebiehajú vo vnútri organizmu a majú za cieľ získanie energie a tvorbu látok potrebných pre úspešné fungovanie organizmu.

Zaujímavé je, že aj rast placenty podporuje hormón − konkrétne progesterón. Počas celého tehotenstva placenta produkuje a udržiava stabilne vysokú hladinu ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré inak počas menštruačného cyklu kolíšu, uprostred cyklu je ich hladina nízka.

Tieto dva hormóny u matky spôsobujú fyzické i psychické zmeny a zabezpečujú rast a vývoj plodu. Ukážme si to na príklade. Progesterón zmäkčuje a upokojuje tkanivá.

To na jednej strane zabraňuje predčasným maternicovým sťahom, a tým samovoľnému potratu, ale zároveň spomaľuje činnosť čriev a vedie k zápche. Estrogény zase podporujú rast maternice a prísun krvi pre plod.

Placenta okrem progesterónu a estrogénu vyrába aj ďalšie hormóny. „Okrem HCG je to adrenokortikotropný hormón (ovplyvňuje funkciu nadobličiek), ľudský placentárny laktogén (ovplyvňuje metabolizmus cukrov a tukov), thyreotropný hormón (ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy), melanotropín (ovplyvňuje funkciu buniek obsahujúcich melanín, menia sfarbenie kože),“ vysvetľuje MUDr. Záhumenský.

V tehotenstve naplno pracuje aj štítna žľaza, ktorá produkuje niekoľko dôležitých hormónov. Tie majú okrem iného na starosti správnu funkciu metabolizmu.

Počas deviatich mesiacov je potrebné zabezpečiť správny chod dvoch organizmov, a to kladie na látkovú výmenu veľké nároky. Práve preto je štítna žľaza v tomto období v najvyššej činnosti.

Prečítajte si: Placenta - akú má v tehotenstve funkciu?

Hormón prolaktín: mliekareň aj antikoncepcia v jednom

Už pred narodením dieťaťa sa žene nalejú prsníky a môže z nich vytekať materské mlieko. To vďaka hormónu prolaktínu, ktorý rozbieha a udržuje laktáciu.

Hovorí sa mu tiež luteotropín. Okrem tvorby mlieka pomáha vytvárať väzbu medzi matkou a dieťaťom a žena je schopná uprednostniť potreby bábätka pred svojimi vlastnými.

Práve prolaktín je do istej miery pre dojčiacu ženu ochranou pred ďalším počatím, pretože blokuje tvorbu hormónov, ktoré stimulujú ovuláciu.

Ak by vás zaujímalo, ktoré hormóny to sú, ide o luteinizačný hormón (LH) a folikostimulačný hormón (FSH). Aj keď má dojčenie antikoncepčné účinky

, nemožno sa na to príliš spoliehať. Prípady, kedy žena znova otehotnela, aj keď ešte veselo dojčila, nie sú žiadnou raritou a takýchto detí medzi nami behá viac než dosť (sama poznám dve také).

Niektoré ženy majú bohužiaľ vysokú hladinu prolaktínu stabilne, bez ohľadu na to, či sú práve tehotné alebo dojčia. V tom prípade sa hormón stáva prekážkou oplodnenia a musí byť nasadená hormonálna liečba.

Prečítajte si: Nálady v tehotenstve? Na vine sú hormóny!

Hormóny potrebujú pokoj

A je to tu. Rodíte. Dodnes sa špekuluje, čo je spúšťačom pôrodu. Matka, dieťa, fázy mesiaca, nočné hodiny? Nech je to tak alebo tak, aby žena dobre a spontánne porodila, potrebuje sa v jej tele uvoľniť koktail hormónov.

Zástancovia prirodzených pôrodov tvrdia, že nemocničné prostredie tomuto procesu bráni. Žena a hormóny potrebujú pokoj, ticho, prítmie, samotu, vypnutie vývojovo mladšieho racionálneho mozgu (neokortex) a napojenie sa na najstaršiu časť ľudského mozgu, takzvaný „plazí mozog“, ktorý riadi vôľou neovplyvniteľné procesy − okrem hormónov to je napríklad telesná teplota alebo krvný obeh.

V ideálnom prípade sa potom žena prestáva kontrolovať, rozumovo myslieť, upadá do zmeneného stavu vedomia a to všetko má pôrod uľahčiť. Skutočne, keď sa snažíme niečo kontrolovať a ovládať rozumom, väčšinou to kvôli napätiu, ktoré cítime, nejde.

Niekedy sa naozaj stáva, že pôrod, ktorý sa dobre rozbehol v domácom prostredí, sa po príchode do nemocnice vinou stresu z cudzieho prostredia, lekárov a prístrojov spomalí, alebo dokonca až zastaví a potom sa musia núdzovo podávať umelé hormóny, ktoré majú pôrodný proces opäť naštartovať.

Nepropagujeme domáce pôrody, to rozhodne nie, len sa prihovárame k tomu, aby sa prostredie v pôrodniciach stalo voči tehotným ženám ešte prívetivejším, pretože to má vplyv na priebeh a úspešné zavŕšenie pôrodu. A to predsa chcú úplne všetci − ženy i zdravotníci.

Prečítajte si: Ach, tie hormóny!

Zázračný oxytocín

Hormón oxytocín je všade tam, kde dochádza k emočne nabitým situáciám, v ktorých hrajú úlohu dvaja ľudia, ktorí majú medzi sebou pevnú väzbu. Milovanie sa, pôrod, dojčenie. Oxytocín podporuje sťahy maternice a po pôrode pomáha vytvoriť puto medzi matkou a
dieťatkom.

„Oxytocín je prirodzený hormón, ktorý produkuje časť podmozgovej žľazy matky, ale aj plodu. Má viac účinkov, okrem iného stimuluje hladkú svalovinu maternice ku kontrakciám.

V indikovaných prípadoch je počas pôrodu možné povzbudiť činnosť maternice pomocou oxytocínu podaného vo forme infúzie do žily. Ide o totožnú látku, akú produkuje telo.

Dávkovanie musí byť opatrné a postupné, najlepšie pomocou infúznych púmp, aby sa látka dostávala k maternicovému svalu plynule, stále v rovnakej koncentrácii a podporila činnosť maternice,“ hovorí doktor Záhumenský.

Hormóny pre dobrý koniec pôrodu

S oxytocínom dodaným zvonku sa na konci pôrodu stretne na Slovensku asi každá mamička. Aj keď mala prvú a druhú dobu pôrodnú úplne bez medicínskych zásahov, oxytocín jej potečie do žily v tretej dobe pôrodnej, počas vypudzovania placenty.

Tento postup je u nás rutinný. Aký má zmysel? Cieľom je rýchle porodenie placenty, čo je prevencia popôrodného krvácania matky, ktoré je najčastejšou príčinou materskej úmrtnosti.

V minulosti kvôli nemu zomieralo množstvo žien. Dnes je to síce ojedinelá udalosť, ale môže sa stať, a práve tomu má zabrániť vnútrožilovo podaná infúzia s oxytocínom.

„Po pôrode plodu je potrebné rýchle stiahnutie svalu krčka, a to z dvoch dôvodov: Stiahnutím maternice sa urýchli odlúčenie placenty − maternica je pružná a placenta nepružná.

Stiahnutím svaloviny sa tiež zmenší plocha, na ktorej je placenta prilepená. To má za následok, že placenta sa z tejto plochy odlepí a porodí sa.

Stiahnutím miesta, kde bola placenta, sa uzavrú cievy matky, ktoré do placenty viedli. Tým sa zabráni krvácaniu. Meraním sa zistilo, že podaním oxytocínu po pôrode plodu je možné zmenšiť krvnú stratu matky v priemere o cca dvesto mililitrov, čo je vlastne polovica objemu jednej krvnej konzervy,“ vysvetľuje doktor Záhumenský.

S oxytocínom sa môžete stretnúť ešte pred pôrodom, keď máte po termíne a nič sa nedeje ani niekoľko dní po ňom. Lekár vám potom najneskôr do desiatich dní ponúkne absolvovanie oxytocínového záťažového testu, kedy sa prostredníctvom zvonku dodaného oxytocínu vyvolá niekoľko kontrakcií a podľa nich sa zistí, či bude dieťa dobre tolerovať pôrodnú záťaž.

Nejde o žiadny „simulovaný“ pôrod, ale len o slabé sťahy maternice. Ak sa počas testu na monitore ukáže, že by dieťa zle znášalo spontánny pôrod, môže potom lekár rozhodnúť o operatívnom riešení.

Cieľom oxytocínového záťažového testu je predísť možnému  poškodeniu dieťaťa počas pôrodu, najmä v dôsledku nedostatku kyslíka.

Oxytocín bol v roku 1992 nazvaný hormónom lásky. Veľké dávky oxytocínu sa uvoľňujú počas dojčenia. Hormón tak pomáha vytvárať láskyplné puto medzi matkou a dieťaťom. Časté dojčenie tiež urýchľuje zavinovanie maternice, pretože oxytocín pôsobí aj v tomto smere.

Prečítajte si: Priebeh pôrodu: Tretia doba pôrodnáNewsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: