Syndróm vyhorenia na materskej dovolenke

Gabriela Zelinková | 18. apríl 2023
Syndróm vyhorenia na materskej dovolenke

Môžu aj mamy vyhorieť? „Po nejakom období na materskej dovolenke som sa cítila unavená, preťažená a mala som pocit, že sa mi úplne zmenil život z aktívneho na akýsi monotónny a nezaujímavý. Každý deň to isté a znova a znova."

Syndróm vyhorenia sa často pripisuje pracovnému prostrediu a zamestnancom, ktorí sa nadmerne venujú svojej práci. Menej sa už hovorí o tom, že aj mamy na materskej dovolenke môžu prežívať podobný problém.

Materská dovolenka je obdobie, keď sa žena takmer plne zameriava na starostlivosť o dieťa a jej vlastné potreby a záujmy sú v pozadí. Toto môže viesť k pocitu izolácie od spoločnosti a pracovného kolektívu, ktorý bol predtým súčasťou jej každodenného života. Navyše, mnohé ženy sa snažia zvládnuť všetko samy, čo môže spôsobiť nadmerné stresy a úzkosť. Rovnako neistota ohľadom návratu do práce po materskej dovolenke, prípadne obavy z toho, ako sa podarí zladiť starostlivosť o dieťa a prácu, obavy z náročnej finančnej situácie môžu tiež spôsobiť stres a úzkosť.

Niektoré z príznakov syndrómu vyhorenia môžu zahŕňať:

 • Emocionálnu vyčerpanosť a narušenie emocionálnej stability
 • Neschopnosť zvládať stres
 • Pocity zlyhania a bezcennosti
 • Izoláciu a osamelosť
 • Zníženú sebaúctu a sebavedomie

Ak máte na materskej dovolenke pocit, že ste enormne preťažená a vyčerpaná, je dôležité, aby ste si uvedomili, že tento pocit nie je bežným príznakom materstva. Áno, občas sa do tejto situácie dostaneme každá, ale pokiaľ nadmerná vyčerpanosť pretrváva dlhšiu dobu a pridá sa k nej úzkosť, či dokonca depresia, treba si uvedomiť, že už môže ísť o ochorenie, ktoré si vyžaduje adekvátnu pozornosť a liečbu.

Ako predísť vyhoreniu počas materskej dovolenky?

Je dôležité, aby sa ženy na materskej aj rodičovskej dovolenke starali  o svoje fyzické a duševné zdravie, aj keď sa zdá, že všetky sily venujú svojmu dieťaťu. 

 • Udržiavajte spojenie s pracovným kolektívom, aj keď ste na materskej dovolenke, napríklad prostredníctvom e-mailov, telekonferencií a stretnutí so spolupracovníkmi.
 • Nezabúdajte  na svoje kamarátky, ani tie bezdetné. Chápeme, že vám teraz ich „problémiky“ prídu ako malicherné v porovnaní s veľkými vecami, ktoré práve prežívate a ony ako „nemamy“  nedokážu tie vaše s vami plne prežívať ani pri najlepšej vôli. Vypočujte ich ako za starých čias a prejavte pochopenie pre ich starosti, jednak prídete na iné myšlienky, zasmejete sa ako „zamladi“ a hlavne – neprídete o kamarátku. Materská dovolenka totiž často pretrhne aj pevné puto medzi dobrými priateľkami, ktoré nezažívajú materstvo ako-tak súbežne. Nenechajte sa o takéto priateľstvo pripraviť.
 • Plánujte každodenné aktivity a úlohy, aby ste minimalizoval stres. A na druhej strane ho nevyrábajte zbytočne, ak nastane niečo, čo plány prekazí. Aj zajtra je deň. 
 • Snažte sa o udržiavanie zdravého životného štýlu, vrátane pravidelného cvičenia, zdravej výživy a dostatku spánku.

Medzi dôležité kroky, ktoré môžu pomôcť pri syndróme vyhorenia zmierniť stres a úzkosť, patrí:

 • Nájdite si podporu v rodine, u priateľov alebo v skupine mamičiek.
 • Nemlčte o tom, čo prežívate, porozprávajte sa o svojich pocitoch s priateľkou či inou mamičkou, možno zistíte, že aj ony zažívajú podobné pocity.
 • Skúste si do rozvrhu naplánovať každodenné aktivity, ktoré prispievajú k dobrému duševnému zdraviu, ako je cvičenie, relaxácia, oddych... Ak na poctivé cvičenie nie je čas, k uvoľneniu a lepšej nálade pomôže aj  5 – 10 minút hopsania či tančekov s bábätkom na rukách. Avšak teraz nie je obdobie na lámanie rekordov, prioritou je postaranie sa o vlastnú pohodu a následne o pohodu dieťaťa.
 • Snažte sa plánovať aj  čas pre seba, aby ste sa mohli venovať svojim záujmom a potrebám.
 • Konzultujte s odborníkom, ak pociťujete  príznaky syndrómu vyhorenia.

V niektorých prípadoch môže byť potrebná profesionálna pomoc, ako napríklad terapia alebo lieky na zvládnutie úzkosti a depresie.

Vyhorenie na materskej dovolenke

Syndróm vyhorenia: Strata identity 

Dr. Susan Krauss Whitbourne (ext. zdroj Susan Krauss Whitbourne), profesorka psychológie na University of Massachusetts Amherst má bohaté skúsenosti s liečbou a prevenciou syndrómu vyhorenia. Podľa nej je syndróm vyhorenia  reálnym a častým problémom aj pre mamičky na materskej dovolenke a môže byť spôsobený izoláciou, monotónnosťou a pocitom straty identity. Hovorí: „Veľmi  dôležité je, aby si ženy na materskej dovolenke nevytvárali príliš veľké očakávania voči sebe a aby si uvedomovali, že práca, ktorú robia, je veľmi dôležitá a užitočná. Mali by mať pritom na pamäti, že toto obdobie bude prechodné a že sa čoskoro vrátia aj k svojmu profesijnému a spoločenskému životu, aspoň sčasti.“

Podľa Dr. Whitbourne, mamy by mali aktívne pracovať na udržiavaní sociálnych vzťahov a kontaktu s okolím. Môžu sa zapojiť do skupín mamičiek, ktoré sa stretávajú na rôznych podujatiach a aktivitách. Dôležité je tiež mať čas pre seba a svoje záujmy a hľadať spôsoby, ako relaxovať. A čo je možno najdôležitejšie, Dr. Whitbourne zdôrazňuje, že mamy by sa nemali cítiť vinné za to, že si potrebujú oddýchnuť alebo si nájsť čas pre seba. Musia si uvedomiť, že sú tiež len ľudia a je normálne cítiť sa unavený a preťažený.

„Veľmi  dôležité je, aby si ženy na materskej dovolenke nevytvárali príliš veľké očakávania voči sebe a aby si uvedomovali, že práca, ktorú robia, je veľmi dôležitá a užitočná.“ prof. Dr. Susan Krauss Whitbourne

Vaše skúsenosti so syndrómom vyhorenia  

Spýtali sme sa troch mamičiek, ktoré prežívali syndróm vyhorenia na materskej dovolenke, čo im pomohlo. Tu sú ich odpovede.

Priznala som, čo prežívam 

„Vždy som bola veľmi  ambiciózna a pracovne veľmi angažovaná. Po narodení dieťaťa som sa ale rozhodla zostať doma a plne sa venovať starostlivosti o bábätko. Po niekoľkých mesiacoch som však začala cítiť návaly úzkosti, stresu a únavy. Cítila som sa izolovaná a sama, a nemala pocit, že sa dokážem starať o svoje dieťa tak dobre, ako by som chcela. Vyzeralo to, že všetky moje kamarátky-mamičky zvládajú všetko ľavou zadnou, a ja som tá jediná neschopná. Aspoň počas našich telefonátov či krátkych stretnutí na ihrisku to tak vyzeralo.  V jeden deň, keď sme sa po dlhom období konečne  stretli bez detí na káve a v pokoji sa mohli rozprávať, našla som odvahu  hovoriť s nimi otvorene o tom, čo prežívam. A nebola som sama – väčšina z nich si prešla alebo práve prechádzala niečím podobným. Rozprávať  o tom a podeliť sa aj takýmito problémami nám všetkým veľmi pomohlo. Dohodli sme sa, že sa budeme častejšie takto stretávať a deliť sa o svoje pocity, ktoré iní ľudia nedokážu pochopiť. Tiež sme si pripravili harmonogram spoločných malých výletov či akcií s deťmi, aby sme sa mali na čo tešiť a mali pocit, že zmysluplne vyplníme čas.“ Anna

Založila som si denník s plánmi

„Po nejakom období na materskej dovolenke som sa cítila  unavená, preťažená a mala som pocit, že sa mi úplne zmenil život z aktívneho na akýsi monotónny a nezaujímavý. Každý deň to isté a znova a znova. Po nejakom čase rezignácie som pochopila, že potrebujem zmeniť svoj prístup k materskej dovolenke a urobiť z nej tiež aktívne a zaujímavo strávený čas. Začala som si hľadať nové záujmy a aktivity – s dieťaťom aj bez neho. Spolu sme začali chodiť na plávanie a cvičenie s bábätkami, ja som sa zaregistrovala na kurz  digitálneho marketingu. Začala som v skupine cvičiť jogu – na moje predmaterské HIT som postrádala prebytočnú energiu. 

Tiež som si založila denník, kde som si zapisovala svoje myšlienky a ciele, aby som sa  cítila motivovaná a vedela, čo chcem dosiahnuť.  Popritom som si uvedomila, že potrebujem viac pomoci a podpory od svojho manžela a rodiny. Bezdetnú sestru som zaangažovala na stráženie potomka počas mojej jogy a z tety „z akejsi povinnosti“ bola po pár večeroch strávených s neterkou plne angažovaná teta, ktorá ma vyháňala cvičiť viac. S mužom sme začali spoločne plánovať viac aktivít pre celú rodinu, aby sme ako rodina viac času strávili spolu.“ Lucia

Hovorím nie

„Toto je moja tretia  materská dovolenka v relatívne krátkom slede a tentoraz som sa cítila vyčerpaná, znechutená a mala som pocit, že môj život sa končí... Cítila som sa aj nespokojná, neúspešná, keďže sa mi nedarilo zvládať všetko, čo som si predstavovala. Zdalo sa mi, že celé dni sa točia okolo detí a nemám ani štipku času na seba. Časom som si uvedomila, že sa potrebujem prestať porovnávať s inými mamičkami a prijať, že každý život sa odohráva v rôznych fázach.

Každá máme iné dieťa, iného partnera, zázemie, financie a možnosti, aj finančné.  Zaviedla som si  každodenné drobné rutiny iba pre seba – napríklad som začala ráno 10 minút (dnes už dlhšie) cvičiť  a urobila si z toho každodennú rutinu, aby som sa cítila zrelaxovaná a plná energie. Večer zase nejdem spať bez toho, aby som si neprečítala aspoň pár strán z nejakej dobrej knihy – vždy som milovala čítanie a zrazu som zistila, že odkedy mám deti, som celé roky nečítala. Tiež som začala pracovať na svojich záujmoch a cieľoch a naučila som sa hovoriť „nie“ ďalším záväzkom, ktoré by ma ešte viac vyčerpali.“ Petra

Vyhorené: Môžeme sa tak cítiť

Tieto príbehy ukazujú, že syndróm vyhorenia na materskej dovolenke môže postihnúť každú mamičku a nie je nič zlé na tom, keď sa cítime preťažené a vyčerpané. Dôležité je uvedomiť si, že potrebujeme podporu, aby sme sa cítili lepšie a aby sme sa mohli venovať starostlivosti o naše deti. Ak sa cítime preťažené, mali by sme hovoriť s našimi blízkymi o našich pocitoch a hľadať spôsoby, ako sa cítiť lepšie, či už ide o nové záujmy, stretnutia s priateľmi alebo profesionálnu pomoc.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: