Netrávte čas IBA s kamarátkami z pieskoviska

Redakcia | 15. máj 2022
Kamarátky z pieskoviska

Kamarátiť sa s mamičkami, ktoré sú na tom podobne ako vy, s ktorými sa môžete porozprávať o vašich radostiach i starostiach s bábätkom, je úplne v poriadku, ale je dobré udržiavať si stále kontakt aj so svojimi bezdetnými kamarátkami, priateľkami so staršími deťmi a kolegyňami z práce. Prečo?

Niekedy je fajn porozprávať sa aj o inom ako prdíkoch, takéto rozhovory vás nútia zamýšľať sa aj nad inými témami a “nezakrnieť” v úlohe matky. Kontakty s kolegyňami v práce vám pomôžu byť stále “v obraze” a ľahšie sa vrátiť na svoje pôvodné pracovisko či iné miesto. A pokúste sa, prosím, nehovoriť s nimi stále iba o vašom malom zázraku .

Anna: “Kamarátstva s mamičkami z pieskoviska bývajú väčšinou dočasné, pretože postupne ako budú deti rásť, prídete na to, že s mnohými sa vlastne nemáte o čom rozprávať, lebo vašou jedinou spoločnou témou boli deti.” 

Mária: " Boli sme pekná partia mamičiek na babyplávaní, niektoré sme sa stretávali aj mimo. Kým sme mali deti približne v rovnakom veku a teda riešili rovnaké problémy. Medzičasom však niektoré mamičky opäť otehotneli, iné nastúpili do práce a naša partia sa akosi rozpadla. Ja som si uvedomila, že vlastne žiadne iné mamy ani nepoznám. Bývame mimo mesta, takže tieto stretnutia boli pre mňa príjemné, ale postupne som zostala "visieť" sama. 

Vyriešila som to tak, že som sa zapísala do jazykovky raz týždenne. Tie cesty do mesta boli pre mňa extra spestrením a našla som kamarátky, s ktorými sa stretávame doteraz. Navštevujeme sa aj s deťmi, ale stretávame sa aj samé, čo je osviežujúce. Klárka medzitým nastúpila do škôlky, jej okruh kamarátov sa rozšíril rovnako ako môj." 

A ešte horšie je nemať blízku dušu

Je však aj veľa mamičiek, ktoré sa po nástupe na materskú dovolenku ocitnú akoby samé, v úplnej izolácii, hlavne ak sa presťahujú do nového bydliska. Spočiatku si to možno ani neuvedomujú, lebo starostlivosť o bábätko pohltí celý čas, no neskôr sa môžu objaviť pocity osamelosti. 

Skočiť s bývalými kolegyňami na kávu, či stretnúť sa s priateľkami v obľúbenom podniku už zrazu nie je také jednoduché a samozrejmé, ako to bolo predtým. Čo sa teda dá robiť – kde stretnúť nové kamarátky? 

Tip MAMA a ja:

Ak sa vám nepodarí zoznámiť sa s niekým vhodným na spomínanom pieskovisku či detskom ihrisku, poobzerajte sa po najbližšom materskom centre alebo zabrúste na  “mamičkovské” internetové stránky a diskusie  - napr. aj tú našu. Denne sa tu schádzajú mamičky zo všetkých kútov Slovenska (ale i zo zahraničia).

Diskutujú spolu o všetkom možnom a ľahko si tu môžu nájsť aj kamarátky z rovnakého mesta či okresu. Veľa z nich by vedelo rozprávať príbehy o tom, ako práve vďaka internetu stretli skvelú kamarátku z rovnakého mesta. Aj toto je teda jedna z možností, ako predchádzať osamelosti na materskej dovolenke. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: