Bruškové problémy detí: Hnačka, zápcha, kolika, hernia a iné
Plač pri bolesti bruška je charakteristický vysokým plačlivým tónom, dieťatko striedavo vystiera a krčí nožičky i ručičky.
Takmer všetci rodičia to už niekedy zažili. Obavu, keď ich dieťatko začne bolieť bruško. U malého bábätka je bolesť bruška vždy sprevádzaná plačom. Svojím prejavom nám, rodičom, dáva najavo bolesť, ktorá ho trápi.
Prečo dieťa bolí bruško?
„Príčiny bolesti bruška majú rozmanitý charakter. V prvom rade musia rodičia vedieť rozlíšiť, či ide o bolesť akútnu, ktorá prichádza náhle, bez akéhokoľvek varovania, alebo bolesť chronickú. Tá má zvyčajne miernejší priebeh i prejavy majú miernejší charakter. Tu by som však rodičom rada poradila, aby si zapisovali do kalendára, ako často sa bolesť brucha vyskytuje. Pre lekára je cennou informáciou aj to, ak vie, či dieťa nebolo v poslednom čase napr. na prázdninách na dedine, ale i to, či nepribudol do bytu domáci miláčik,“ tvrdí detská lekárka Marta Špániková.
O chorobách detí trochu inak. ČO znamenajú?
Najčastejšie „bruškové“ bolesti u detí:
Kolika dojčiat
Niektoré deti pijú pri dojčení tak hltavo, že spolu s mliečkom prehltnú väčšie množstvo vzduchu a po nadojčení nie sú spokojné, práve naopak, veľmi plačú. Ak je to váš prípad, počas dojčenia vyskúšajte robiť častejšie prestávky, dieťa zdvihnite do zvislej polohy s oporou hlavičky a dajte mu možnosť odgrgnúť si.
KOLIKA bábätiek: Čo robiť, aby bruško nebolelo
Hernie
Invaginácia čreva
Detský plač sa ozýva aj pri invaginácii čreva, keď sa teleskopicky vsunie časť čreva do susedného úseku. Viac postihuje bacuľatejšie deti v druhom polroku života a invaginácia je sprevádzaná silnou bolesťou.
Virózy i horúčkovité ochorenia
Môžu sa prejaviť bolesťami brucha. Pre deti nie je nič nezvyčajné, keď lokalizujú bolesť akéhokoľvek pôvodu do brucha. Aj začínajúca angína sa môže prejaviť bolesťou brucha.
Gastroezofageálny reflux
K bolestiam bruška môže prispieť i alergia na bielkoviny kravského mlieka či gastroezofageálny reflux (GER), keď dieťa po nadojčení alebo pití z fľaše grcká. Zvyčajne vymizne pri prechode dieťaťa na hustejšiu potravu.
Zápcha
Vzniká pri niekoľkodňovom hromadení stolice v črevách. Pri zápche je typická veľmi tvrdá a suchá stolica. Dojčené deti zvyčajne zápchou netrpia, bolesti brucha spôsobené zápchou nastupujú najmä pri prechode na tuhú potravu. Predovšetkým vtedy, ak strava neobsahuje dostatok čerstvého ovocia, zeleniny, vlákniny a tekutín. Veľakrát sa však objavuje u citlivejších detí ako reakcia na zmenu prostredia, u škôlkarov, ktorí sa hanbia vypýtať na toaletu a podobne.
Pre zápchu sú typické príznaky: dieťatko udáva bolesť v podbruší, má tvrdú bobkovitú stolicu, v plienke alebo nohavičkách nájdete stopy krvi. Občasná zápcha nie je vážna, ale ak prejde do chronickej, spôsobuje zdravotné ťažkosti.
ZÁPCHA u detí - čo môžete urobiť?
Hnačka
Ide o časté vyprázdňovanie riedkej, vodnatej, páchnucej stolice, niekedy i s prímesou krvi a hlienu, je sprevádzaná kŕčovitými bolesťami brucha či zvýšenou teplotou či horúčkou. Pri mladších deťoch býva skomplikovaná zvracaním a rýchlo vedie k dehydratácii a rozvratu vnútorného prostredia. Môže byť život ohrozujúca, preto jej liečba vždy patrí do rúk odborníka.
Apendicitída
Keď sa dieťa začne sťažovať na bolesti bruška v oblasti pupka a bolesti sa rozširujú smerom nadol v pravej časti bruška, je bledé, zvracia, má zvýšenú teplotu (zriedka vystúpi nad 38 ˚C), stráca akúkoľvek chuť do jedla, okamžite konajte a vyhľadajte lekára, pretože môže ísť o zápal slepého čreva alebo inú brušnú príhodu.
Akýkoľvek časový odklad napomáha rozšíreniu infekcie v brušnej dutine. Apendicitída alebo zápal červovitého prívesku (ľudovo nazývaná zápal slepého čreva) môže vzniknúť v akomkoľvek veku, len výnimočne sa vyskytuje u detí do jedného roku!
Keď dieťa bolí bruško, všimnite si:
- kedy bolesti začali po prvýkrát;
- ako sa začali;
- čo dieťa za posledných 24 – 48 hodín zjedlo, aby lekár mohol vylúčiť diétnu chybu,
- kedy malo naposledy stolicu, i akej konzistencie;
- či sa k bolesti bruška nepridružilo vracanie;
- aj ťažkosti pri močení sú dôležitým ukazovateľom – môžu napríklad poukázať na infekciu močových ciest, či ochorenie obličiek;
- či za posledných 24 hodín nemalo dieťa úraz, napr. či nespadlo na bicykli alebo kolobežke (pre vylúčenie vnútorného poranenia brucha);
- či je inak zdravé a prospieva;
- či má dobrú chuť do jedla bez hnačiek alebo zvracania;
- či epizódy bolesti brucha majú relatívne krátke trvanie a môžu súvisieť s podnetmi z prostredia (v pondelok po víkende pred nástupom do škôlky...);
- vrodené metabolické ochorenia, ako je napríklad celiakia.
Každá bolesť bruška u vášho dieťaťa si zasluhuje pozornosť. Či je to kolika, ktorá zvykne sprevádzať dojčatá, alebo bolesť bruška pred nástupom do školy či škôlky. Nezabúdajme, že najdôležitejšia je naša rodičovská láska, vzájomné puto a dôvera.