Bruškové problémy detí: Hnačka, zápcha, kolika, hernia a iné

Andrea Mániková | 2. Sep 2020
Bolesti bruška u detí

Plač pri bolesti bruška je charakteristický vysokým plačlivým tónom, dieťatko striedavo vystiera a krčí nožičky i ručičky.

Takmer všetci rodičia to už niekedy zažili. Obavu, keď ich dieťatko začne bolieť bruško. U malého bábätka je bolesť bruška vždy sprevádzaná plačom. Svojím prejavom nám, rodičom, dáva najavo bolesť, ktorá ho trápi.

Prečo dieťa bolí bruško?

„Príčiny bolesti bruška majú rozmanitý charakter. V prvom rade musia rodičia vedieť rozlíšiť, či ide o bolesť akútnu, ktorá prichádza náhle, bez akéhokoľvek varovania, alebo bolesť chronickú. Tá má zvyčajne miernejší priebeh i prejavy majú miernejší charakter. Tu by som však rodičom rada poradila, aby si zapisovali do kalendára, ako často sa bolesť brucha vyskytuje. Pre lekára je cennou informáciou aj to, ak vie, či dieťa nebolo v poslednom čase napr. na prázdninách na dedine, ale i to, či nepribudol do bytu domáci miláčik,“ tvrdí detská lekárka Marta Špániková

Najčastejšie „bruškové“ bolesti u detí:

Kolika dojčiat

Jednou z najčastejších a najznámejších príčin bolesti bruška u dojčených novorodencov býva meteorizmus, čo znamená zvýšenú plynatosť v zažívacom trakte. Je to však len jedna z príčin, ďalšou príčinou môže byť i aerofágia, keď deti pri pití mlieka prehltnú aj väčšie množstvo vzduchu, čím dochádza k nafúknutiu tráviaceho traktu a k vzniku bolesti.

Niektoré deti pijú pri dojčení tak hltavo, že spolu s mliečkom prehltnú väčšie množstvo vzduchu a po nadojčení nie sú spokojné, práve naopak, veľmi plačú. Ak je to váš prípad, počas dojčenia vyskúšajte robiť častejšie prestávky, dieťa zdvihnite do zvislej polohy s oporou hlavičky a dajte mu možnosť odgrgnúť si. 

U dojčeného dieťaťa nehrozí riziko prekŕmenia, pretože dieťa si reguluje príjem potravy a jeho množstvo samo. Avšak u uživených dojčiat dochádza ku kolikám pri nadmernom podávaní cukrov a prekrmovaní. Preventívne kupujte cumlíky s ventilom, ktorý zamedzuje vzniku vákua vo fľaštičke a dieťa tak neprehĺta pri pití nadmerné množstvo vzduchu. Mlieko pri príprave čo najmenej pretrepávajte, aby sa nespenilo.

Bolesť bruška – to nie je len dojčenská kolika, trápi drobcov akéhokoľvek veku. Deti, ktoré sa sťažujú na bolesť bruška, nesmieme nikdy brať na ľahkú váhu! Rodič by si mal pozorne všímať, či bolesť nesúvisí s príjmom potravy alebo tekutín, ktoré dieťa v poslednom čase skonzumovalo, či je bolesť častejšia, či sa pravidelne opakuje alebo sa u dieťaťa objavila po prvýkrát. 

U novorodencov (ale i u starších detí) sa pomerne často vyskytujú hernie (prietrže) najmä v oblasti pupka, slabín, alebo semenníkov u chlapcov. Vznikajú pri oslabenej svalovej stene, keď sa mäkké tkanivo dostane nad sval. Zbadáte ich ako malé vyklenutie pod kožou, ktoré sa zväčšuje pri plači, zakašľaní, alebo keď dieťa inak napína brucho. Nemusíte mať obavy, zvyčajne nerobia ťažkosti a do jedného roka sami vymiznú spontánne. Niekedy však môžu spôsobovať ťažkosti v zmysle brušnej koliky.  

Invaginácia čreva

Detský plač sa ozýva aj pri invaginácii čreva, keď sa teleskopicky vsunie časť čreva do susedného úseku. Viac postihuje bacuľatejšie deti v druhom polroku života a invaginácia je sprevádzaná silnou bolesťou.

Virózy i horúčkovité ochorenia 

Môžu sa prejaviť bolesťami brucha. Pre deti nie je nič nezvyčajné, keď lokalizujú bolesť akéhokoľvek pôvodu do brucha. Aj začínajúca angína sa môže prejaviť bolesťou brucha. 

Bolesti bruška u detí

Gastroezofageálny reflux 

K bolestiam bruška môže prispieť i alergia na bielkoviny kravského mlieka či gastroezofageálny reflux (GER), keď dieťa po nadojčení alebo pití z fľaše grcká. Zvyčajne vymizne pri prechode dieťaťa na hustejšiu potravu. 

Zápcha 

Vzniká pri niekoľkodňovom hromadení stolice v črevách. Pri zápche je typická veľmi tvrdá a suchá stolica. Dojčené deti zvyčajne zápchou netrpia, bolesti brucha spôsobené zápchou nastupujú najmä pri prechode na tuhú potravu. Predovšetkým vtedy, ak strava neobsahuje dostatok čerstvého ovocia, zeleniny, vlákniny a tekutín. Veľakrát sa však objavuje u citlivejších detí ako reakcia na zmenu prostredia, u škôlkarov, ktorí sa hanbia vypýtať na toaletu a podobne.

Pre zápchu sú typické príznaky: dieťatko udáva bolesť v podbruší, má tvrdú bobkovitú stolicu, v plienke alebo nohavičkách nájdete stopy krvi. Občasná zápcha nie je vážna, ale ak prejde do chronickej, spôsobuje zdravotné ťažkosti.

Hnačka 

Ide o časté vyprázdňovanie riedkej, vodnatej, páchnucej stolice, niekedy i s prímesou krvi a hlienu, je sprevádzaná kŕčovitými bolesťami brucha či zvýšenou teplotou či horúčkou. Pri mladších deťoch býva skomplikovaná zvracaním a rýchlo vedie k dehydratácii a rozvratu vnútorného prostredia. Môže byť život ohrozujúca, preto jej liečba vždy patrí do rúk odborníka.

Apendicitída

Keď sa dieťa začne sťažovať na bolesti bruška v oblasti pupka a bolesti sa rozširujú smerom nadol v pravej časti bruška, je bledé, zvracia, má zvýšenú teplotu (zriedka vystúpi nad 38 ˚C), stráca akúkoľvek chuť do jedla, okamžite konajte a vyhľadajte lekára, pretože môže ísť o zápal slepého čreva alebo inú brušnú príhodu.

Akýkoľvek časový odklad napomáha rozšíreniu infekcie v  brušnej dutine. Apendicitída alebo zápal červovitého prívesku (ľudovo nazývaná zápal slepého čreva) môže vzniknúť v akomkoľvek veku, len výnimočne sa vyskytuje u detí do jedného roku!

Keď dieťa bolí bruško, všimnite si:

 • kedy bolesti začali po prvýkrát;
 • ako sa začali;
 • čo dieťa za posledných 24 – 48 hodín zjedlo, aby lekár mohol vylúčiť diétnu chybu,
 • kedy malo naposledy stolicu, i akej konzistencie;
 • či sa k bolesti bruška nepridružilo vracanie;
 • aj ťažkosti pri močení sú dôležitým ukazovateľom – môžu napríklad poukázať na infekciu močových ciest, či ochorenie obličiek;
 • či za posledných 24 hodín nemalo dieťa úraz, napr. či nespadlo na bicykli alebo kolobežke (pre vylúčenie vnútorného poranenia brucha);
 • či je inak zdravé a prospieva;
 • či má dobrú chuť do jedla bez hnačiek alebo zvracania;
 • či epizódy bolesti brucha majú relatívne krátke trvanie a môžu súvisieť s podnetmi z prostredia (v pondelok po víkende pred nástupom do škôlky...);
 • vrodené metabolické ochorenia, ako je napríklad celiakia.

Každá bolesť bruška u vášho dieťaťa si zasluhuje pozornosť. Či je to kolika, ktorá zvykne sprevádzať dojčatá, alebo bolesť bruška pred nástupom do školy či škôlky. Nezabúdajme, že najdôležitejšia je naša rodičovská láska, vzájomné puto a dôvera.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: