HERNIA U DETÍ: Ako sa lieči a čo nepodceniť?

MUDr. Marta Špániková, Dagmar Balúchová | 24. júl 2022
hernia u detí

Známa aj ako pruh či prietrž, odborne hernia, môže potrápiť aj deti.

Hernia je vakovitá vydutina pobrušnice cez štrbinku alebo  otvor (bránka hernie). Spôsobuje vytlačenie niektorého z brušných orgánov z jeho prirodzeného miesta v brušnej dutine na iné miesto, zväčša do tejto vzniknutej výdute, vaku hernie. Hovoríme o pravej hernii. Ak hernia nemá tento vak, hovoríme o nepravej hernii. Na jej vzniku sa podieľa anatomické oslabenie príslušného miesta.

Vnútorná a vonkajšia hernia

  • Rozoznávame herniu vnútornú, ktorá nie je viditeľná zvonka, jej vak je v dutine brušnej alebo hrudnej. Je to závažné ochorenie, môže byť aj vrodené, vyžaduje komplikovanú diagnostiku a liečbu.
  • Ak sa vak hernie vysúva von brušnou stenou, hovoríme o vonkajšej hernii, tú pozorujeme na tele dieťatka voľným okom. To je práve ten druh hernie, pruhu, ktorý často vyplaší rodičov, keď ho náhle spozorujú.

Hernie podľa miesta

Podľa miesta výskytu poznáme niekoľko druhov prietrže. Už u novorodenca môžeme pozorovať pupočnú prietrž, pupček dieťatka je vyklenutý. Toto vyklenutie sa môže zvýrazniť pri plači, kýchaní, tlačení na stolicu. Tento stav sa zväčša spontánne upraví počas prvých dvoch rokov života, nie je potrebné operačné riešenie. Ak však táto hernia pretrváva po tomto veku, je potrebné konzultovať to s chirurgom, ktorý rozhodne o ďalšej liečbe. 

Rodičia však často prídu k pediatrovi aj s náhle spozorovaným zdurením v oblasti slabín u svojho dieťaťa. Zdurenie môže byť trvalé alebo intermitentné: objaví sa a spontánne zanikne. Nikdy sa však spontánne nezhojí.  Niekedy „vychlípenie“ pokračuje až do miešku (skrotálna hernia – tá môže, ale nemusí obsahovať aj črevné kľučky). 

Vydutie v oblasti slabín obsahuje črevné kľučky a je možné ich jemným pohybom cez otvor zatlačiť späť do dutiny brušnej, vtedy hovoríme o voľnej, reponibilnej hernii. Inguinálna, slabinová prietrž vždy vyžaduje chirurgický zákrok. Hrozí totiž riziko, že sa pruh nepodarí zatlačiť, dôjde k priškrteniu, inkarcerácii (privretiu),  keď sú cievy zásobujúce časť čreva stlačené, alebo orgánu, ktorý je na mieste, kde nemá byť, nemá dostatočné prekrvenie, postupne môže až odumrieť (za niekoľko hodín). Tento stav sa u dieťaťa prejaví intenzívnymi bolesťami brucha, neutíšiteľným plačom. Dieťa nemá stolicu ani vetry, vracia, neskôr sa objaví zvýšená teplota, hrozí otrava krvi. Ide o závažný, život ohrozujúci stav – náhlu príhodu brušnú, vyžadujúcu okamžitý chirurgický zákrok.

hernia u detí

Slabinová hernia sa častejšie vyskytuje u chlapcov, u nedonosených detí a skôr býva na pravej strane.

Chirurgické vyšetrenie hernie

Aby k tejto situácii nedošlo, pruh sa operuje v najbližšom možnom termíne po jeho diagnostike. Rozhoduje aj vek dieťaťa. U detí do šiestich týždňov veku je objavenie sa pruhu dôvodom k okamžitému odoslaniu na chirurgické vyšetrenie a chirurgické riešenie vzniknutého stavu. U detí medzi šiestym týždňom a šiestym mesiacom je potrebné vyšetrenie u chirurga čo najskôr,  nasledujúci deň po identifikácii pruhu, a operácia sa indikuje zväčša do dvoch týždňov. U detí starších ako pol roka odošleme dieťa k chirurgovi do dvoch týždňov, o operácii rozhodne jeho vyšetrenie.

Operácia je potrebná vždy, keď nie je možné herniu zatlačiť, teda je nereponovateľná. Vtedy hrozí riziko inkarcerácie a to vyžaduje akútne chirurgické riešenie. 

Hernie v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Hernie v tehotenstve

Viete, že...?

Získaná pupočná hernia sa môže objaviť aj u žien v tehotenstve? Vzniká vplyvom zvyšujúceho sa tlaku v brušnej dutine.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: