Škôlku hravo zvládneme! alebo 7 rád, ako ľahšie zvládnuť nástup do materskej školy

Redakcia | 19. Aug 2019
Škôlku hravo zvládneme! alebo 7 rád, ako ľahšie zvládnuť nástup do materskej školy

Čaká vás od septembra veľká zmena? Ako zvládnuť nástup do škôlky čo najhladšie?

1.    Spomínajte škôlku pri bežných činnostiach

Ak sa dieťa pekne oblečie, vydarí sa mu kresbička alebo pekne spapá obed, pokojne ho pochváľte, ako činnosť zvládlo – ako veľký škôlkar.
No nič netreba preháňať...

„Ja som o spoluprácu poprosila celú rodinu, takže u nás nástup do škôlky vychvaľovali všetci. Aký je syn veľký a šikovný – ako škôlkar, iste ho budú pani učiteľky iba chváliť, pani kuchárky z neho budú mať radosť, lebo je dobrý papkáč, krásne počíta a kreslí... Pri každej príležitosti sme mu omieľali, aký z neho bude veľký škôlkar. Asi trochu priveľa, pretože keď do škôlky nastúpil, bol sklamaný. Bolo mu tam dobre, ale bolo tam i veľa iných detí, a tak nášho Miloška nemohla pani učiteľka chváliť úplne za všetko... a keď bol neposedný a trošku ho napomenula, to už bol urazený úplne. Mali sme čo robiť, aby sme ho do škôlky opäť dostali. Takže motivovať určite, ale rozumne...“ upozorňuje s úsmevom Katarína, mama 4-ročného Miloša.

2.    Zmierte sa s tým, že sa o svoj piedestál budete deliť

Už je to raz tak, nástupom do materskej školy sa o vaše dieťa budú (ale iste s láskou a záujmom) starať „cudzie“ pani učiteľky. Musíte sa však pripraviť na to, že si deti vedia podmaniť veľmi rýchlo, a tak o svoje výlučné postavenie na „piedestáli obľúbenosti“ môžete načas prísť. Je to však pre vás dobrý signál, že vzťah medzi dieťaťom a pani učiteľkou funguje.

„Slzy sa mi nahrnuli do očí, keď mi dcérka zahlásila: Mami, ľúbim ťa úplne rovnako ako pani učiteľku. Aj ty si taká dobrá ako ona,“ hovorí Alena, mama malej Lucky, ktorej istý čas trvalo, kým si zvykla, že dcérka má svoju pani učiteľku veľmi rada. Dnes je za to vďačná, pretože vie, že sa na pani učiteľku môže s dôverou spoľahnúť.

3.    Vyberte sa na spoločné nákupy

Pozitívnou prípravou je iste aj nákup všetkého, čo bude dieťa do škôlky potrebovať. Hoci by ste množstvo vecí kúpili rýchlejšie sami, zoberte aj drobca. Spoločne kúpte nielen papučky, ale i nejaké oblečenie, pyžamo či ruksačik, ktoré do škôlky bude potrebovať.

Tip MAMA a ja
V mnohých škôlkach dovolia deťom nosiť si do škôlky jednu hračku. Aby vám nebolo ľúto, že ju tam dieťa niekedy zabudne, alebo mu ju niekto poškodí, kúpte spoločne i hračku – kamaráta do škôlky, ktorý zasa medzi domácim hracím ansámblom chýbať nebude (tajne môžete kúpiť ešte jeden exemplár – keby niečo...). Alebo ju kúpte tajne a svojmu škôlkarovi takto spríjemnite nástup do škôlky. Je to predsa veľký deň – zaslúži si punc výnimočnosti.

4.    Stop slzám

Pred dieťaťom nikdy neplačte, neukážte mu, že je vám smutno. Mohlo by si ich chybne interpretovať a spojiť si ich so strachom zo škôlky. Na slzy si radšej nechajte čas cestou zo škôlky či do práce. Dojatie je v týchto chvíľach úplne prirodzené a nie je „výsadou“ iba pre mamy.

 „Keďže som bol od roka a pol s Liliankou na materskej ja, dával som ju aj na „skúšku“ do škôlky. I keď som vedel, že sa mi vráti o pár hodín, bolo mi mizerne. Snažil som sa presviedčať, veď si môžem dať doma šlofíka, v pokoji si pozrieť maily alebo si dať niečo nezdravé... nepomáhalo. Bolo mi hrozne smutno a najradšej by som mal našu princeznú doma! Je to hrozné. Od septembra nastupuje a ja mám už teraz hrču v hrdle. Bude to ťažké... pre mňa tuším viac, ako pre malú... dodáva posmutnelý Martin, otec takmer 3-ročnej Liliany, t. č. ešte chvíľu tato na materskej dovolenke.

5.    Na chvíľu či na celý deň?

V tomto sa rodičia i odborníci rozchádzajú. Niektorí hovoria, že je dobré prvé dva týždne brať dieťa zo škôlky skôr, teda pred obedom alebo poobedným spánkom, iní však tvrdia, že sa dieťa len zbytočne naťahuje. Veď to aj tak raz príde a bude musieť zostať po celé dni v škôlke.

Verte v tomto prípade vašej rodičovskej intuícii, ak sa rozhodnete aj pre variant „hneď na celý deň“, zoberte si pre istotu pár dní dovolenky. V škôlke tiež oznámte, že ste k dispozícii, keby bolo dieťaťu veľmi smutno. Prípadne sa pozhovárajte s učiteľkami, aké majú v tomto smere odporúčania a skúsenosti.

„Staršia dcérka nastúpila do škôlky spočiatku iba na pol dňa, pretože som bola na materskej. Myslím si, že to pre ňu bolo veľmi dobré, je typ, ktorý si veľmi ťažko zvyká. Pri mladšej, ktorá je relatívne podobná ako staršia, to však nebolo možné a navyše som vedela, že ju v materskej škole budem musieť nechať hneď od nástupu po celý deň. Veľmi vhod nám prišli tzv. adaptačné dni, ktoré v škôlke robia. Pár týždňov pred nástupom sme občas do škôlky zašli a spoločne sa zapájali do bežných aktivít. Pokiaľ to išlo, snažila som sa, aby sa dcérka zapájala do kolektívu, komunikovala s pani učiteľkou i deťmi a ja som sa snažila byť v ústraní. Keď mala nastúpiť, veľmi sa tešila, pani učiteľku aj mnohé deti už poznala a zvládla to bez problémov,“ zdôveruje sa Martina, mama 5-ročnej Simonky a 4-ročnej Katarínky.    

Tip MAMA a ja
Po uplynutí šiestich týždňov by už dieťa malo byť na škôlku zvyknuté a jej návštevu by malo bez problémov zvládať.

6.    Čo ste dnes robili?

Vždy sa zaujímajte o to, čo deti v škôlke zažili, čo nové sa naučili, spoznali, dozvedeli sa. „V skojke sme sa hjaliiii, mamiii – to bola veľmi dlho odpoveď môjho syna, keď som sa pýtala, čo v škôlke robili. Podrobnejší popis činností som mohla len hádať... Možno to uňho súviselo s adaptáciou na škôlku, pretože postupne, ako sa viac oťukal, sa mu jazýček rozviazal a pusa sa mu nezavrie, kým mi dopodrobna neporozpráva, čo všetko sa naučil,“ vyznala sa Lucia, mama 5-ročného Paľka.

Tip MAMA a ja
Z času na čas si musia deti z domu priniesť na niektoré činnosti pomôcky – vajíčko pred veľkonočnými sviatkami, kúsok látky a podobne. Je dôležité, aby ste na to nezabúdali. Škôlkari veľmi ťažko nesú, ak si nesplnia povinnosti.  

7.    Materskú školu rešpektujte

Možno sa vám niekedy stane, že nebude súhlasiť s tým, ako pani učiteľka zareagovala na určitú situáciu alebo čo vášmu dieťaťu povedala – snažte sa to pred ním nekomentovať a prípadný problém alebo nepríjemné pocity si prekonzultujte s pani učiteľkou v ústraní.   

Viete, podľa čoho spoznáte „dobrú“ škôlku?

  • Personál s rodičmi otvorene a so záujmom komunikuje. V tejto súvislosti tiež upozorňujeme – ak vás čokoľvek napadne – nech sa vám to zdá hoc aj malicherné, nevadí – pokojne sa opýtajte, len aby ste mali čo najpestrejšie a najobšírnejšie informácie.
  • Pracuje podľa overených pedagogických postupov.
  • Výzdobu tvoria práce detí – všímajte si rozmanitosť a aktuálnosť prác (napr. či tam nie sú obrázky so zimnou tematikou a už je dávno jar).  
  • Otváracie hodiny (v súkromných MŠ aj možnosť a cena za pobyt dieťaťa mimo nich).
  • Organizácia dňa, týždňa – aké aktivity sa v škôlke vykonávajú, koľkokrát do týždňa, nechýbajú pohybové aktivity a rôzne krúžky a tiež kto ich vykonáva. Taktiež ako je riešený pobyt vonku. Aké ďalšie podujatia a aktivity deti môžu absolvovať – návštevy divadielok, škôlky v prírode, výlety na hrady a zámky, do zoo...
  • Čistota – prostredia, nábytku, kobercov.
  • Vzhľad zariadenia, množstvo a stav hračiek.
  • Dostupnosť – je fajn mať dobrú škôlku, v ktorej sa dieťa naučí tri jazyky a základy baletu, ale ak kvôli tomu musíte vstávať o dve hodiny skôr alebo komplikovane cestovať, nie je to najideálnejšia voľba.
  • Informácie pre rodičov – mali by byť vyvesené na viditeľnom mieste. Obsahujú často aj jedálniček – všimnite si ich!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: