Mojim priateľkám, ktoré ešte nie sú matkami: Majte so mnou trpezlivosť

Spracovala Marika Koscelníková | 23. marec 2022
Som mama

Ešte to nie úplne nechápeš a je to v poriadku. Práve teraz prechádzaš inými etapami svojho života; si na vysokej, cestuješ, ideš sa vydávať, riešiť svoje bývanie či kariéru. Všetky tieto veci sú skvelé. A mám z teba radosť. Ja sa práve teraz pohybujem v inej sfére – materstve. A nie je to jednoduché.

Sú veci, ktoré neočakávam, že pochopíš. Ani ja som im nerozumela. Ale teraz, keď som matka, želám si, aby si pochopila, že:

Tehotenstvo je krásne, no aj náročné 

A tak nemám veľa síl, aby som sa s tebou prechádzala po meste a viedla nekonečné rozhovory. Začínam si zvykať na zdieľanie svojho tela s inou osobou, ktorá už teraz odo mňa vyžaduje veľa. Mám menej energie, netrpezlivo čakám na ďalšiu návštevu lekára, len aby som sa uistila, že dieťatko je v poriadku. Nedokážem myslieť na nič iné ako na tohto malého človiečika, ktorý vo mne rastie. Býva mi zle, nielen ráno ale aj počas dňa.

Som si istá, že každá matka má svoj vlastný príbeh o tom, prečo jej tehotenstvo zmenilo zaužívané stereotypy. Ale poviem ti, aj tak ma každý deň napĺňa úžasom, aj keď mám ťažké nohy a najradšej by som prespala celý deň. 

Chcem (iba) spať...
Prečítajte si tiež:

Chcem (iba) spať...

Prechod zo ženy na matku je trošku aj zmenou identity

Som tá istá žena, ktorou som bola predtým? Sú vo mne možno kúsky, s ktorými momentálne nerezonujem. Prosím, pochop to, snažím sa nájsť samu seba, túto novú verziu. Maj so mnou trpezlivosť. Možno ti to príde odo mňa sebecké, ak odmietnem návštevu alebo neodpíšem na sms. Ale dúfam, že sa jedného dňa dostanem do stavu, že dokážem vyvážiť priateľstvo popri materstve a byť matkou, manželkou a dobrou kamarátkou. 

Sľubujem, že sa budem snažiť zo všetkých síl, ale prvých pár mesiacov po narodení spím len niekoľko hodín. A potom, práve keď mám pocit, že sme na dobrej ceste, zasiahne nás regresia spánku. Na druhej strane sa snažím obnoviť aj intimitu so svojím partnerom. Pretože medzi množstvom plienok, dojčením, prebdenými nocami, sme na seba nemali veľa času.

Väčšinu dní som unavená a aj podráždená. Ak mám byť úprimná, nechcem ťa tým zaťažovať. Takže sa dištancujem, mysliac si, že ti robím láskavosť, aby si sa nemusela zaoberať touto mojou chaotickou verziou.

Materstvo sa stalo základnou súčasťou mojej identity. Nemôžem len tak odísť, keď sa mi skončí šichta, pretože pravdou je, že sa nikdy neskončí. Je to konštanta. Snažíš sa vychutnať si rannú kávu predtým, ako tie malé nôžky vbehnú do kuchyne. Odmietneš prácu, pretože nezodpovedá vášmu rozvrhu a nemôžeš si dovoliť opatrovateľku.  

Moja rodina je pre mňa na prvom mieste. Sú to oni, vedľa ktorých sa prebúdzam a s ktorými končím svoje dni. Takže pochop, že aj keď mi na tebe stále záleží, nebudem už taká dostupná pre teba ako kedysi.

Aj mama má svoje HRANICE
Prečítajte si tiež:

Aj mama má svoje HRANICE

Stále ťa potrebujem

Materstvo bez podpory je ťažké. A aj keď mám svojich pár mamičiek-kamarátok, za ktoré som veľmi vďačná, stále potrebujem priateľov, ktorí sa zaujímajú o ženu, ktorou som mimo toho, že som matkou. Stále potrebujem tie rozhovory, ktoré nie sú vždy o hovienkach a mlieku.

No tiež ťa prosím, nepredpokladaj, že budem mať opatrovateľku, alebo že môj manžel bude môcť dieťa postrážiť. Stále sa poteším, keď ma voláš na akciu a aj keď nemôžem prísť, budem vedieť, že na mňa myslíš. Mám radosť, že ma vidíš, zaujímaš sa. A úprimne, uprostred tohto zhonu okolo dieťatka, presne takýto záujem potrebujem.

Takže mojim priateľkám, ktoré ešte nie sú matkami: Majte so mnou trpezlivosť. Sledujte ma, aj keď ste o mne už týždne nepočuli. Práve teraz je to všetko nové. A hoci je to také krásne, je to aj náročné. Jedného dňa, keď sa sama rozhodneš stať matkou, budem pri tebe, aby som ti to oplatila. Budem po tvojom boku, keď vstúpiš na túto krásnu cestu. Pretože každá matka to potrebuje.

By Mariah Maddox 

Zdroj: mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: