6 spôsobov, ako pomôcť novej mame

Marika Koscelníková | 11. január 2022
6 spôsobov, ako pomôcť novej mame

Nie je nič radostnejšie, ako keď do vašej rodiny alebo kruhu priateľov, pribudne nové bábätko. Málokedy však vidíme, že skutočnou hviezdou tejto udalosti nie je dieťa, ale mama, ktorá to dieťa porodila. Ak jej chcete pomôcť a vyjadriť podporu, môžete to urobiť takto.

Portál mother.ly zozbieral u mamičiek zoznam vecí, ktoré ich po narodení dieťatka potešili a naozaj pomohli. Lebo nie vždy vieme, ako novej mame uľahčiť fungovanie v prvých týždňoch a mesiacoch s bábätkom. Tu je zoznam, ktorý inšpiruje možno aj vás.   

6 spôsobov, ako pomôcť novej mame 

1. Pomôžte mame spať 

„Keď mala moja dcéra asi týždeň, prišli za mnou rodičia a oboch s manželom nás prinútili, aby sme si išli zdriemnuť. Spali sme tri hodiny a zmenilo nám to život. Vyznieva to smiešne, ale bolo to tak, “ spomína Zuzana.

Spánok je veľkou témou nových rodičov a ak prídete pozrieť bábätko, navrhnite, že ho postrážite, kým spinká, aby si aj mama oddýchla. Môžete ho zobrať kočíkovať, podržať v náručí, stráviť s ním čas, aby si nová mama mala možnosť oddýchnuť. Telo je po pôrode veľmi vyčerpané. To, čo potrebuje, je naozaj oddych. 

2. Pomôžte mame s domácnosťou 

"Moja svokra sa ponúkla, že mi pred príchodom s bábätkom z nemocnice poriadne uprace dom, lebo potom už na to nebude čas. Dohodli sme sa, čo áno a čo nie a mala som pochybnosti, ale keď som prišla do čistého, sviežo voňajúceho domu, okamžite som sa uvoľnila. Okná umyté, skrinky vypratané, chladnička plná," hovorí Silvia. 

Popôrodné zoznamovanie sa s dieťatkom chce vzájomnú blízkosť a pokoj. Mama má byť s maličkým a vy jej v tom viete aj týmto spôsobom pomôcť, aby sa nezaoberala nákupmi či upratovaním...   

"Susedka za mnou sporadicky prichádzala a nakladala mi umývačku riadu, nosila mi jedlo a postrážila  dieťa, aby som sa mohla sprchovať. Prvý mesiac to robila asi dvakrát alebo trikrát týždenne a ja som jej to vrátila, keď sa jej narodil syn," spomína Majka.

Viac ako hračky či oblečenie pre bábätko (ak ste sa na tom nedohodli vopred) novú mamu poteší, ak jej prinesiete nákup, upečiete koláč, doplníte zásoby, alebo pomôžete s upratovaním. Ak má rodina napríklad psa, ponúknite sa, že si ho na chvíľu zoberiete, alebo ho budete venčiť. 

ako pomôcť čerstvej mame

3. Pomôžte mame a otcovi, aby mali čas len pre seba

"Moja mama prišla asi štyri mesiace potom, čo sa narodil Dávidko a povedala: Vy potrebujete rande. Rezervovala nám miesto v dobrej reštaurácii a keď sme prišli domov, povedala, že sa bude celú noc starať o dieťa, aby sme mohli byť spolu,” konštatuje s úsmevom Lucia.

Obdobie po pôrode môže byť pre vzťahy stresujúce a novým rodičom sa môže ľahko stať, že sa budú cítiť odpojení. Je dôležité, aby mama a otec mali čas na to, keď sa budú oslovovať menom a tráviť čas osamote. 

4. Trávte s novou mamou čas

„Moje najbližšie priateľky prišli dva mesiace po narodení nášho druhého dieťaťa. Priniesli jedlo, klebety z práce, pomohli mi s malou a strávili sme pekný deň ako kamarátky," hovorí Anka s úsmevom. 

Toľko ľudí chce vidieť narodené bábätko (a my im to nevyčítame!), no aj nová mamička potrebuje lásku a pozornosť. Je to obzvlášť užitočné niekoľko týždňov po narodení dieťaťa, keď je mama akoby v popôrodnej izolácii. Nebojte sa zavolať a prísť jej robiť spoločnosť na jeden deň. Potrebuje zdieľať svoje pocity a byť aj  s niekým, ako s bábätkom. 

5. Pošlite mame pekné správy 

„Môj šéf mi poslal sms so slovami ‚si úžasná matka a robíš skvelú prácu!‘ Prišla v deň, keď som sa necítila dobre a toto mi celý deň otočilo k lepšiemu,“ spomína Evička.

Povzbuďte novú mamu, pripomeňte jej, že je skvelé, čo robí pre dieťatko a robí to najlepšie ako vie. Či už je to sestra, kamarátka, susedka, kolegyňa. Nikdy neviete, keby jej vaša sms-ka vyčarí úsmev a zmení deň. 

6. Povedzte mame, že je krásna

"Nikdy nezabudnem, ako za mnou pár dní po našom príchode domov prišiel bratranec a povedal mi, že vyzerám nádherne. Nespala som, ani sa nesprchovala dva dni!"

Pamätajte, že je to žena, nielen čerstvá mama. Povedzte jej, že je krásna. Pýtajte sa na jej názor, ktorý nesúvisí s materstvom. Dajte jej príležitosť porozprávať sa aj o iných témach ako o bábätku. Nalakujte jej nechty na nohách a rozčešte dredy vo vlasoch.  

Mnohé mamy sa ocitnú po narodení bábätka v izolácii. Áno, je dôležité, aby si na seba s dieťatkom zvykli, ale rovnako je dôležité, aby ich neprepadol pocit samoty a neviditeľnosti. Pomôžte mame s praktickým životom, keď sa narodí dieťatko a buďte jej nablízku. 

Zdroj: mothely.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: