6 vecí, ktoré v tehotenstve ženám najviac chýbajú

6 vecí, ktoré v tehotenstve ženám najviac chýbajú
21.10.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Čo budúcim mamičkám v tehotenstve najviac chýba? Pýtali sme sa našich čitateliek a vyšlo nám 6 vecí, ktoré tehuľky spomínali najčastejšie.

  1. „Normálny“ čuch

Takmer  každá tehotná žena cíti pachy a vône oveľa výraznejšie, čo v niektorých situáciách nie je veľmi príjemné. Nezriedka sa stáva, že obľúbené vône sú pre tehuľku neznesiteľné, ale aj naopak. :)

2. Niektoré potraviny

Milovníčky sushi, tatárskeho bifteku, či nepasterizovaných mliečnych výrobkov, by sa týchto potravín mali vzdať úplne. Mnoho žien má to šťastie, že im v čase tehotenstva ani nepríde chuť na tieto „zakázané potravinyʺ. Naopak, ženy, ktoré nikdy predtým neholdovali surovému mäsu by za kúsok sushi alebo bifteku zapredali svoju dušu. (Pamätáte si Phoebe zo seriálu Priatelia, ktorá bola zarytou vegetáriankou, a v tehotenstve sa z nej stala veľká mäsožrútka?).

Naša rada: Mäsko si pokojne doprajte, ale dostatočne tepelne upravené!

3. Pokojný spánok

Budúce mamičky to so spánkom majú zložité. V prvých mesiacoch najmä kvôli častým návštevám toalety a neskôr s veľkým bruškom je zasa veľmi ťažké nájsť tú správnu polohu. Navyše ani „hroziaci“ termín pôrodu spokojnému spánku príliš nenahráva.

Čítajte aj: Tehotenský preukaz - podrobné vysvetlenie skratiek

4. Káva, káva, káva... 

Kávičkárky v tehotenstve sa svojho voňavého a lahodného nápoja nemusia úplne vzdať, ale určite ho aspoň výrazne obmedziť. Príjem kávy by nemal byť vyšší ako jedna až dve šálky denne alebo, ak sa dá, len občas.

Názory odborníkov na pitie kávy v tehotenstve sú veľmi rozporuplné. V každom prípade nie je úplne preskúmané, ako káva pôsobí na dieťatko v brušku, a navyše káva má močopudné účinky, vďaka ktorým sa odplavuje z organizmu tehotnej ženy kalcium a ďalšie živiny ešte skôr, ako ich telo absorbuje.

5. Predtehotenské telo

Telo ženy sa mení, to je fakt. Okrem bruška sa žiaľ zväčšia aj stehná, môžu opuchnúť nohy a zaguľatiť sa tvár.  Na tele tehuliek sa navyše môžu objaviť chĺpky alebo pigmentové škvrny. Ale dobrá správa je, že po pôrode sa telo dokáže vrátiť do pôvodnej formy, i keď si to vyžaduje istú dávku trpezlivosti, úpravu stravy a cvičenie.

 

6. Dobrý sex, veľa sexu

Celkom prirodzene – nebyť tejto činnosti, nemuseli by sme riešiť, čo nám v tehotenstve chýba. :) Je pravda, že lekári ho počas gravidity zväčša nezakazujú (sú však prípady, keď si ho budúca mamička musí na istý čas odoprieť úplne), ale mnohé ženy sa často nedokážu úplne uvoľniť a sú opatrnejšie. A nezriedka sa stáva aj, že tehuľka by aj chcela, ale partner sa sexu akosi vyhýba.

V každom prípade, aj keď sexuálny život funguje, minimálne v poslednom trimestri to už z určitých... hmm... fyzikálnych dôvodov nie je úplne ono :)

A čo chýba(lo) najviac vám? :)

E-book 9 magických mesiacov - Sprievodca tehotenstvom pre Vás úplne zdarma. Kliknite sem!
Mohlo by vás zaujímať aj: Sú tehotné ženy naozaj zábudlivé?