Aj mama má svoje HRANICE

Eva Valentíny | 22. február 2022
Aj mama má svoje hranice

Slovenské ženy ich buď výchovou nemajú, alebo ich zámerne pošliapali pre vyššie dobro detí a rodiny.

Veľkým problémom našej spoločnosti je, že potláčanie vlastných potrieb u matiek je špeciálne oslavovaná a velebená vlastnosť – ako nepochybne najdôležitejšia súčasť materstva

Výsledkom býva nespokojná rodina, pretože bez zdravého zdroja (ktorým matka nepochybne je) nemôžu byť naplnení ani ostatní. A tým sme sa veľkým okruhom vrátili pekne na začiatok.

Manuál na prežitie

Po vypuknutí pandémie som ako vyštudovaná psychologička chcela pomôcť zostaviť manuál na prežitie pre (špeciálne v tom období) preťažené matky. Recept znel až prekvapivo jednoducho:

  • dostatok spánku,
  • zdravá strava,
  • pohyb,
  • čerstvý vzduch
  • a pestovanie zdravých vzťahov.

Nič svetoborné. O to viac mi prišlo ľúto, že naše ženy si „nedoprajú“ 5 tak elementárnych vecí a nie výnimočne končia na pohotovostiach so syndrómom vyhorenia. Časom som však zistila, že táto téma nie je o káve s kamoškou či hodine jogy, ale o dopriatí si týchto pôžitkov a radostí. Že typická slovenská matka sa musí niekoľkokrát ospravedlniť vnútornému hlasu aj vlastnému manželovi, že si DOPRAJE niečo pre seba. 

Doprajte si pauzu, mamy

Finančná neistota, nedostatočná spoločenská podpora, či sociálna izolácia – to všetko naložilo na plecia slovenských mamičiek viac, ako dokážu uniesť. Dokonca aj malý oddych, ktorý sme si ako nežné pohlavie každomesačne dopriali (kaderníčka, kozmetička) sa stal minulosťou. V ťažkým časoch však lipneme na dávke pohladení ešte viac. Potrebujeme motor, ktorý nás naštartuje (nie, nemyslím tri kávy a alkohol) a namiesto toho si tyransky zrušíme aj to, čo sme si predtým dopriali. Znova sa ozvala tá prísna slovenská výchova v nás. Také to opravenie dvojky na jednotku a drilovanie diktátov.

Čo živíš, to rastie, mama
Prečítajte si tiež:

Čo živíš, to rastie, mama

Áno, je veľmi ťažké dopriať si horúcu vaňu, ak vás vedľa nej čakajú tri hŕby neožehlenej bielizne. Ale tá naozaj nie je dôležitejšia ako vy. Neexistuje lepší čas na zapálenie sviečky a čítanie knihy, ako vtedy, keď vedľa vás vybuchujú granáty rodinnej nepohody. Dôvodom je aj to, že na rozdiel od ostatných životných úloh, z tej rodičovskej tak ľahko nevystúpite. Nemôžete si dať dovolenku, platené voľno alebo PN-ku. A tak si dajte aspoň PAUZU – zaslúženú, príjemnú a takú, akú máte rada iba vy.

Ghandí povedal, že zvyčajne medituje hodinu, ale keď nemá na nič čas, musí meditovať dve hodiny. To hovorí za všetko, nie?

Buďte k sebe láskavé

A tak by som to rada zopakovala: Buďte k sebe láskavé. Vytvorte si hranice: pokiaľ ešte vládzete a kde už idete hlboko na úkor samej seba. Nikomu nedovoľte, aby zatarasil prístup k miestu, z ktorého čerpáte. Ak už nie kvôli samej sebe, tak kvôli tomu, že bez doplnenia vašich potrieb nedokážete dávať, a už vôbec nie horieť, či zapaľovať ostatných.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: