Je flirt nevera? Kedy môže poškodiť váš vzťah

Marika Koscelníková | 24. júl 2023
Je flirt nevera? Kedy môže poškodiť váš vzťah

Nežijeme izolovane, aj keď sme v dlhodobom vzťahu. Stretávame sa s inými ľuďmi, s ktorými nadväzujeme kontakty a zdieľame s nimi istú časť nášho života – či už v pracovnom prostredí, v prostredí našich záľub, voľnočasových aktivít...

Vytvárame si vzťahy aj mimo nášho partnerského. Občas sa môže stať, že sa pohybujeme na tenkom ľade vzájomných sympatií a flirtu. Do akej miery je flirt ohrozujúci pre náš partnerský život

Flirt: Tichý jazyk príťažlivosti

Flirtovanie je osvedčeným spôsobom signalizácie záujmu a príťažlivosti, je to akýsi tichý, ale zároveň zrozumiteľný  jazyk, ktorým hovoria muži a ženy na celom svete. Spôsoby, akými ľudia komunikujú záujem, sú hlboko zakorenené v ľudskej povahe -  od pohľadov až po fyzické prejavy, reč tela a empatiu. Flirtovanie spája reč tela – ako je úsmev, smiech a dotyky – spolu s pútavou konverzáciou a pozorným počúvaním. Alchýmia vytvárania spojenia medzi dvoma ľuďmi môže byť jemná, vzrušujúca a vtipná. Neobmedzuje sa len na ľudí; má veľa paralel vo svete zvierat, tiež majú špecifické prejavy správania, ktoré využívajú, aby signalizovali svoju dostupnosť a vhodnosť.

Flirt je nepochybne príjemným spestrením, ale v prípade, že žijete v stálom partnerstve  či manželstve, môže byť problémom a znamenať povestnú červenú vlajku.

Prečo ľudia flirtujú?

  1. Hľadanie vzťahu —  flirt je pokusom zblížiť sa a  urobiť zo známeho či kamaráta partnera.
  2. Skúmanie záujmu —  aby sme zistili, či o nás má záujem niekto iný.
  3. Zábava — túžba po hravej, vzrušujúcej interakcii.
  4. Inštrumentálne dôvody — jemným flirtovaním chceme povzbudiť niekoho, aby dokončil nejakú úlohu, alebo nám vyhovel (napríklad v práci).
  5. Motív sebaúcty — som ešte žiadaná/ný, zaujímavá/vý?
  6. Sex — flirt je vstupnou bránou k získaniu sexuálneho partnera.

Je flirt nevera? 

Každý vzťah má svoje pravidlá a hranice, ktoré určujú, či je flirt považovaný za neveru, nevhodný alebo normálny. To, čo môže byť pre vás alebo vášho partnera hraničným problémom, nemusí byť dôležité pre iný pár. Pravdou je, že flirt sa môže začať neškodne a prerásť do vzťahu, ktorý nie je akceptovateľný ak žijete v stálom partnerstve. 

Kedy? 

Keď sa flirtovanie deje v tajnosti alebo vás prinúti klamať, keď si strážite mobil, klamete o tom, kde a s kým ste, vymazávate správy na sociálnych sieťach a pod. Keď kladiete svojho partnera na druhé miesto (napríklad, ak ide o flirt v práci, vyberáte si spoločné projekty, aby ste mohli byť dlhšie v práci s človekom, s ktorým flirtujete).  Klamstvo, utajovanie, nerešpektovanie hraníc, robenie vecí, o ktorých viete, že posúvajú dohodnuté pravidlá – to sú varovné signály nevery. 

Flirtovanie môže byť nevinné, keď neporušuje predtým zavedené vzťahové pravidlá a hranice. Sú páry, pre ktoré akceptujú flirt ako spestrenie -  ale dohodnúť sa na tom musia obaja partneri. 

Kedy môže flirtovanie poškodiť váš vzťah?

Jeden pokazený večer, keď pristihnete partnera flirtovať so susedkou, vzťah nenaruší. Pokazí večer, ale nie vzťah. Pokiaľ sa však v tejto situácii ocitáte pravidelne, narúša to dôveru a rešpekt, ktorý vy a váš partner k sebe máte. Faktom je, že emocionálne aféry, alebo aj nevera na internete ( online kontakt ) môžu bolieť rovnako ako fyzické aféry a nevera. 

Stanovenie a udržiavanie zdravých hraníc vo vzťahoch je rozhodujúce pre udržanie trvalej dôvery a rešpektu. Keď človek prekročí alebo odmietne rešpektovať hranicu, poškodí tým vzťah tým, že sa ten druhý sa cíti nerešpektovaný a nedocenený.

Keď váš partner neustále flirtuje s inými ženami ( aj keď  tvrdí, že o nič nejde a miluje len vás), necítite sa bezpečne. Žijete v neustálom strachu a uvedomujete si riziko toho, že flirtovanie sa môže stať niečím väčším a deštruktívnejším, emocionálnou alebo fyzickou neverou. Cez neveru sa prenesie len malé percento párov bez následkov.  

Flirtovanie v sebe nesie únik z reality, v ktorej deti, účty, život a pracovný stres zaťažujú vzťahy. Priťahuje nás, lebo je bezstarostnou interakciou  a únikom zo všednosti. Je to však tanec na tenkom ľade, najmä, ak „unikáme“ pravidelne a flirt vyhľadávame. 

Je flirt nevera?

Čo mám robiť, ak môj partner flirtuje s niekým iným?

V prvom rade vami zrejme prebehne celý rad emócií; možno zistíte, že vás to netrápi, alebo že sa cítite smutne, zmätene, frustrovane a obávate sa, že váš partner skutočne podvádza. Možno máte pocit, že sa nedá nič robiť, ale predsa len – je tu niečo,  čo môžete urobiť, aby ste sa pohli vpred, či už sa rozhodnete problém vyriešiť a zostať vo vzťahu alebo sa rozídete.

Povedzte mu to 

Ak vás flirtovanie vášho partnera obťažuje, je dôležité, aby ste sa ozvali, najmä ak sa to stane viackrát. Používajte v komunikácii výroky „ja“, ktoré vyjadrujú, ako sa cítite bez obviňovania Diskutujte iba o jednej téme (v tomto prípade o tom, ako sa cítite pri jeho aférach). Striedajte sa pri „slove“, keď jeden z vás hovorí, druhý vás nemôže prerušiť a naopak. Povedzte otvorene, čo vám prekáža, aké správanie nie je pre vás akceptovateľné a ako sa pri tom cítite. 

Nastavte zdravé hranice vo vzťahu

Stanovenie zdravých hraníc okolo flirtovania a vernosti na začiatku vzťahu vám môže pomôcť vyhnúť sa situáciám, keď sa hranica medzi nevinným správaním a neverou stiera. Porozprávajte sa so svojím partnerom o tom, ako sa každý z vás cíti pri flirtovaní – kedy je to v poriadku, kedy to prekračuje hranicu, aký je zámer za flirtovaním atď.

Ak váš partner flirtuje s inými ľuďmi po tom, čo ste si stanovili tieto hranice, máte plné právo sa proti jeho správaniu ohradiť. To, čo robí, je pre vás zraňujúce a netolerovateľné, keďže ste si obaja dohodli pravidlá. 

Neberte to osobne

Toto sa stáva často. Je ľahké obviňovať sa za nevhodné správanie nášho partnera – alebo dokonca za neveru – „Keby som bola zábavnejšia, neflirtoval by s kolegyňou“ alebo „Keby som sa o seba viac starala, neposielal by si s ňou koketné správy.“ Pamätajte,  že je to váš partner, ktorý  sa rozhodol zradiť vašu dôveru a nerešpektovať vaše hranice a dalo sa tomu vyhnúť. Hlavne o tom hovorte. 

Porozprávajte sa s partnerom o jeho správaní a o tom, že cítite, aké škodlivé je pre váš vzťah. Na druhej strane sa snažte počúvať a pochopiť  jeho motívy. Avšak aj keď počúvate a rozumiete, neznamená to, že to musíte prijať. Ak prekročil váš partner  hranicu, máte právo byť naštvaná.

Zaveďte pravidlo: OTOČ SI TO

V konečnom dôsledku každý pár určuje, či sa flirtovanie v ich vzťahu považuje za podvádzanie alebo nie. Každý pár má svoje vlastné pravidlá a hranice. Ako ich zdravo nastaviť? Zaveďte jedno pravidlo: OTOČ SI TO.

  • Čo ak by toto robil môj partner/partnerka?
  • Čo ak sa aj on/ona ocitne v podobnej situácii – ako chcem, aby sa zachoval/zachovala?
  • Ublížilo by mi to, ak by môj partner/partnerka robil/a to, čo teraz robím ja? 

Položte si túto otázku v každej situácii, ktorá pre váš vzťah problémová. Pravidlo "OTOČ si to", môže zachrániť váš vzťah pred neverou. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: