SUPER rodinná dovolenka? Pripravte sa na ňu!

Marika Koscelníková | 8. Aug 2017
SUPER rodinná dovolenka? Pripravte sa na ňu!

Ako zladiť očakávania všetkých členov rodiny a prežiť vydarenú rodinnú dovolenku?

Dovolenka je pre mnohých z nás vytúženým časom voľných dní, ktoré chceme prežiť podľa vlastných predstáv. Na chvíľu sa vzdialiť od každodenného stereotypu a dopriať si niečo výnimočné.

Prečítajte si aj: Aby sa dovolenka s priateľmi a ich deťmi nestala nočnou morou

Pre jedného sú to pokojné dni pod stromom v záhrade, pre iného adrenalínové zážitky na druhom konci sveta. Naplánovať si dovolenku vo dvojici alebo s partiou kamarátov je oveľa jednoduchšie, ako zladiť očakávania všetkých členov rodiny a vyraziť na rodinnú dovolenku.

Dovolenku plánuje rodina celý rok

Dovolenka má v živote rodiny svoje osobité miesto. Je vďačným námetom pre celovečerné komédie, v ktorých chaos a neočakávané situácie strieda úľava z návratu – „konečne doma, musíme si oddýchnuť!“

Dovolenka na Slovensku alebo u našich susedov?

Napriek všetkým možným rizikám a nie vždy príjemným skúsenostiam sme ochotní rok čo rok podstúpiť rodinnú dovolenku opäť. Opäť s veľkým pozitívnym očakávaním a nadšením plánujeme tých pár dní, do ktorých vložíme celú svoju kreativitu, organizačné schopnosti a finančné rezervy. Napriek tomu – alebo práve preto – dovolenka nedopadne vždy podľa našich predstáv.

Ako sa na dovolenku pripraviť, aby sa z nej nestala nočná mora (konfliktov)?

1. Nemusíte si dovolenku naplánovať do posledného detailu. Čím viac energie miniete na dokonalú organizáciu, tým väčšie bude vaše sklamanie, ak všetko nedopadne podľa vašich predstáv.

Dovolenka je odvodená od slova dovoliť si. Každý člen rodiny si možno chce dovoliť na dovolenke niečo, čo je nie vždy kompatibilné s túžbami ostatných členov rodiny,“ konštatuje psychologička Andrea Čanigová a dodáva, že je nevyhnutné v úvode plánovania a rozhovorov o dovolenke ujasniť si veľmi otvorene, čo od nej jednotliví členovia rodiny očakávajú.

Ideme si oddýchnuť, spoznať nové miesta, ľudí, utužiť rodinné väzby či dopriať deťom trochu inej zábavy? „Veľa záleží od vzťahu partnerov, od rodinnej konštelácie, od veku detí, resp. od samotnej skutočnosti, či v rodine sú nejaké deti. Kým sú malé, treba sa prispôsobiť v prvom rade im,“ upozorňuje psychologička. V otázke samotných príprav na dni plné oddychu je dôležité, aby sa nestala dôvodom stresu, hádok a prehnaných očakávaní.

„Každá rodina má svoje rituály a nepísané pravidlá ohľadom každodenného života, trávenia sviatkov, ale aj príprav na dovolenku. Poznám rodiny, kde odchod na dovolenku je spojený s detailnou prípravou a tvorbou časového a obsahového harmonogramu každého jedného dovolenkového dňa. Prípravy sú dlhé a dôkladné. Vyhovuje im, ak sa potom menej stresujú, lebo majú pocit, že urobili všetko, aby sa vyhli nepredvídaným okolnostiam. Na druhej strane, sú rodiny, ktoré sa rozhodnú, že o mesiac idú, zbalia sa za deň, majú iba rámcový plán a sú s tým všetci spokojní, lebo zastávajú filozofiu: načo sa stresovať dvakrát, teraz aj potom,“ uzatvára Andrea Čanigová.

Inšpirujte sa: Dovolenka ako v bavlnke: Ako veľa zažiť a v zdraví prežiť?

2. Pri plánovaní rodinnej dovolenky berte ohľad najmä na deti. Vyberajte s ohľadom na vek detí a ich možnosti (dĺžka letu, náročnosť turistických chodníkov, adrenalínové podmienky a podobne). Ak si chcete na dovolenke aj vy oddýchnuť, zoberte si na „stráženie“ babičku.

Neviete si predstaviť stráviť desať dní pri mori, ale viete, že vaše malé dieťa ešte nezvládne stanovať týždeň pri divokej vode? Hľadajte kompromis, prípadne si svoje predstavy o oddychu zrealizujte bez detí.

Ak sú deti staršie, nájdite miesto, ktoré bude prijateľné pre nich a rovnako aj pre vás z pohľadu záujmov. Rodinná dovolenka by nemala byť naplnenou predstavou o ideálne strávenom čase voľna len jedného člena rodiny. Ak sú deti väčšie, zapojte ich do výberu miesta a spôsobu trávenia voľného času.

deti na dovolenke

V prípade dovolenky s malými deťmi sa pripravte na 24-hodinovú starostlivosť. V ideálnom prípade si podeľte s partnerom dohľad nad deťmi tak, aby si každý z vás našiel aj priestor na oddych.

„Počas dovolenky fungujeme so svojimi najbližšími inak ako počas bežných pracovných týždňov. Zrazu sme spolu sedem dní v týždni, 24 hodím denne – a to môže byť niekedy veľmi vyčerpávajúce a namáhavé,“ upozorňuje Andrea Čanigová.

Môže vás zaujímať: Dovolenka s tínedžerom: fikcia alebo bežná prax?

Ak máme malé deti, ktoré, keď sme doma, trávia väčšinu dňa v škôlke alebo v škole, na dovolenke si vyžadujú našu pozornosť prakticky neustále – to môže byť zdrojom stresov a konfliktov. Partneri by sa mali dohodnúť, kto bude mať kedy službu pri deťoch, alebo si zabezpečiť opatrovanie aspoň na pár hodín. Riešením je vziať babičku alebo iného rodinného príslušníka, ktorého deti poznajú a akceptujú.“


Dobrým riešením je spojiť sa s kamarátmi, ktorí majú potomkov v približne rovnakom veku. Deti sa vzájomne zabavia, vy sa môžete striedať pri opatere a nájsť si čas aj sami pre seba.

3. Dovolenka je neštandardnou situáciou pre každého člena rodiny. Prípadné konflikty a nedorozumenia sa snažte riešiť s chladnou hlavou a zachovajte si od nich odstup.

Iné miesto, iní ľudia, iné zážitky a ich spracovanie. Toto všetko môže spôsobiť stresujúco a aj tie najbežnejšie veci sa vyostria. Ako riešiť náročné situácie?

Psychologička radí: „Konfliktné situácie sú súčasťou bežného života, dovolenku nevynímajúc. Netreba brať ako fatálne zlyhanie, keď dôjde k otvoreniu skrytého konfliktu, resp. roky neriešeného. Podstatné je odpovedať si na otázku: Chcem nájsť riešenie tohto konfliktu, ktorý si v sebe nesiem, práve teraz na dovolenke, alebo si to nechám na potom (odložím to) a dokážem ustáť napätie, ktoré konfliktná situácia so sebou zákonite prináša?

Rozhodnutie je len na nás. Pretože my sa naozaj môžeme rozhodnúť, ako to chceme s partnerom na spoločnej dovolenke mať a zapojiť do rozhodovacieho procesu aj vôľovú zložku, nielen emócie. Keď sa rozhodnem, že sa nedám vtiahnuť do konfliktu, ničím, naozaj ničím si nechcem dovolenku pokaziť, tak pre to urobím maximum. Dovolenka je vždy akousi skúškou, respektíve ukážkou rodinných vzťahov. Keď sú harmonické a funkčné, ešte viac ich utuží. Ak sú v kríze, tak ich vyostrí,“ konštatuje Andrea Čanigová.

Ak dúfate, že spoločne strávený čas pomôže vyriešiť prípadné partnerské a rodinné problémy, vaše očakávanie sa nemusí naplniť, práve naopak. Dovolenka je výnimočnou udalosťou a počas nej máme tendenciu správať sa inak ako v bežných situáciách. Doprajte oddych sebe, partnerovi, aj deťom a nepokazte si spoločne strávené chvíle.

4. Počas dovolenky si „naordinujte“ denne aspoň jednu peknú spomienku.

Možno to poznáte. To, čo sa nám v danej chvíli zdá byť nepríjemné a ťažko stráviteľné, s odstupom času dokážeme vnímať s nadhľadom. Na zlé a nepodarené chvíle si v jeseni nespomenieme, ale príjemné letné zážitky nás zahrejú.


rodinná dovolenka

Dovoľte sami sebe počas dovolenky prežívať len pekné chvíle, strážte si vzácny čas, ktorý môžete tráviť s rodinou. „Je podstatné uvedomiť si, že dovolenka je čas strávený s najbližšími, pokiaľ možno v peknom prostredí, ktoré sme si vybrali, kde je o nás dobre postarané, kde sa cítime komfortne, kde život beží inak ako v každodennej realite. Môžeme sa zamerať na budovanie a rozvíjanie našich vzťahov s deťmi a partnerom,“ radí Andrea Čanigová.

„Veľa sa rozprávajte, spoznávajte vzájomne tajné koníčky a túžby. Skrátka, zamerajte sa na tu a teraz. Sú to pre rodinu vzácne chvíle, ktoré by sme si mali naozaj vedieť vychutnať naplno. Chceme mať pekné spomienky? K tomu môžeme prispieť my sami. Rodinu tvorí spoločná história, spoločný humor a rôzne historky. Spoločné zážitky, ktoré môžu byť dobrodružné a zdať sa nám v tej chvíli ako negatívne, sa časom často pretavia do peknej spoločnej spomienky,“ uzatvára psychologička.

5. Štvorhviezdičkový hotel v exotike vs. chatka bez sprchy. Nie je dôležité, kde ste, ale s kým ste.

Zbavte sa zbytočného stresu z nedostatku finančných prostriedkov na dovolenku, ktorú by vám susedia závideli. Nepôjdete tento rok k moru? Užite si párdňové výlety po okolí, slnečné dni na kúpalisku a pripravte deťom malé zážitky a prekvapenia, ktoré im spestria prázdniny.

Toto sa vám zíde: Na dovolenku bez menštruácie: ako na to?

Časy, keď bola dovolenka statusovou záležitosťou, sa už pominuli. Spojte sa ako rodina a užite si spoločné chvíle, hoci aj pri grilovačke u starkých.

Dovoľte si mať pekné leto bez finančného a organizačného stresu. Frázu – kvôli deťom – vypustite zo slovníka. Deťom stačí naozaj málo. Ich tvár bude vysmiata na fotografiách z francúzskej riviéry rovnako ako spod čerešne na vašej záhrade. Skúste im toto leto dopriať spokojných rodičov.

Dovolenka bez detí vzťahu prospeje

Na každom vzťahu je potrebné pracovať. Aj rodičia chcú byť občas „len“ partneri a venovať sa jeden druhému. Jedno nevylučuje druhé, pokiaľ si dokážu ukradnúť chvíle aj sami pre seba. Dovolenka s deťmi si vyžaduje oboch rodičov neustále pripravených zasiahnuť, zabaviť a pofúkať kolienko. Pokiaľ si pri týchto radostiach nájdu čas aj jeden pre druhého a stačí im krátka chvíľa večernej pohody, je to v poriadku. Na druhej strane, sú rodičia, ktorí si radi „vyberú dovolenku“ od detí a strávia istý čas sami dvaja.

„S manželom podnikáme raz ročne malý útek od našich dvoch synov a doprajeme si medový týždeň,“ priznáva naša čitateľka Eva. „S výnimkou dvoch rokov po pôrodoch dodržiavame túto tradíciu pravidelne. Tešíme sa na dni, keď vybehneme na fatranské kopce a potom leňošíme. Týždeň nevarím, neperiem, nenapomínam, nezbieram rozhádzané ponožky. O chalanov je postarané u starkých a my sme Eva a Palino, nie mamka a tatino. Už som sa stretla aj s názorom, že je to sebecké a že chalanom by sa s nami určite páčilo, ale viem o tom svoje,“ usmieva sa Eva a takéto malé „úteky“ od detí odporúča na spestrenie rodičovského života každému.

Pri plánovaní partnerskej dovolenky berte ohľad na vzájomné potreby a záujmy. Nemajte obavu z toho, že si nebudete mať čo povedať. Práve dovolenkové vytrhnutie z bežných starostí a tém vás môže priviesť k lepšiemu poznávaniu seba navzájom.

„Napriek tomu, že ste spolu roky a máte dojem, že nič nové vás nemôže prekvapiť, nemusí to byť pravda,“ upozorňuje Andrea Čanigová. „Každý má nejaké koníčky a ak sú tie partnerove odlišné od našich, môžeme dovolenku využiť na ich vyskúšanie. Je partnerovým obľúbeným športom orientačný beh a vy za tie roky ani neviete, ako sa volajú tie topánky, v ktorých sa športuje? Skúste spoločný týždeň zameraný na orientačný beh či iný šport, absolvujte všetko s partnerom, jeho určite veľmi milo prekvapíte a samy možno objavíte, že šport môže byť zaujímavý, napínavý a prospešný nielen pre fyzickú kondíciu,“ odporúča psychologička.

Spoločná dovolenka bez detí vám možno opäť ukáže toho muža, do ktorého ste sa zamilovali, a ktorý sa vám pod nánosmi rokov a povinností stratil.

Oddelená dovolenka je dovolená aj v manželstve

Stáva sa, že rodičia zabudnú na to, že stále zostávajú aj partnermi. Každý z nich má svoje potreby, túžby, záujmy, ktoré popri bežných starostiach o rodinu potláča do úzadia. Spokojní rodičia = spokojné dieťa. Rozprávajte sa o tom, ako by ste chceli tráviť svoj čas mimo rodičovských povinností a doprajte ho jeden druhému. Či už vo forme piatkového stretnutia s kamarátmi alebo dovolenky v štýle pánskej jazdy.

Ako sa starať o partnerský vzťah po narodení dieťaťa

oddelená dovolenka

Ak máte akékoľvek pochybnosti či námietky voči podobnej požiadavke zo strany partnera, hovorte s ním o tom a nájdite prijateľný kompromis. Pre vzájomný vzťah môže byť aj takého krátkodobé odlúčenie prospešné. Tak, ako rodiča potrebujú zostať stále partnermi, tak aj partneri potrebujú byť občas sami za seba.

Psychologička Andrea Čanigová na oddelenej dovolenke nevidí nič zlé, práve naopak. „Dnes to nieje nič výnimočné. Veľa párov funguje tak, že absolvujú aj rodinnú dovolenku a potom dovolenku len s kamarátmi alebo kamarátkami. Je to obojstranne výhodné v prípade, ak napríklad žena má rada dovolenku pasívnu, napr. ležanie na pláži a slnenie sa, a muž je skôr akčný a uprednostňuje poznávanie miest alebo pobyt na horách. Myslím, že to nemôže uškodiť plnohodnotnému vzťahu, ktorý predtým fungoval. Nevyhnutnou podmienkou je obojstranná dohoda, a nie takzvaný truc podnik.“

Udržať si harmóniu v živote znamená naučiť sa balansovať medzi tým, čo musíme a tým, čo chceme. Z času na čas uprednostniť svoje potreby, inokedy hľadať kompromis či ustúpiť.

Letné obdobie je lákavé svojimi možnosťami a ak sa vám podarí vyťažiť z voľných dní čo najviac pre seba a svoju rodinu, môžu byť spomienky na ne pomocnou barličkou v bežných šedivých dňoch. Nemusíte prežiť skvelú dovolenku, stačí, ak na ňu budete spomínať s úsmevom a prinesie do vášho rodinného či partnerského života spestrenie.

dovolenka rodinná

Prečítajte si aj:

Dovolenka s deťmi
S deťmi autom na dovolenku: ako to zvládnuť?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: