Leto s babičkou? Takto bude jedinečné!

Mgr. Marika Koscelníková | 24. Jul 2017
Leto s babičkou? Takto bude jedinečné!

Nielen babky z vidieka, ale aj tie „mestské“ majú šancu byť pre svoje vnúča jedinečné.

Prázdniny u starých rodičov: desatoro pre rodičov

Leto s babičkou je výhodou

Každý rodič sa počas letných prázdnin snaží vymyslieť svojej ratolesti super program, aby bolo práve toto leto nezabudnuteľné. More, hory, detské tábory, či starí rodičia.

Niekedy dieťa absolvuje všetko spomínané počas dvoch letných mesiacov. Pre vyťažených a zamestnaných rodičov je určite výhoda, ak majú deti babku a dedka, ktorí sa o ne radi postarajú.

Na prázdniny k starým rodičom iba za určitých podmienok

Aby boli prázdniny u starkých naozaj vydarené, je dôležité, aby ich dieťa dobre poznalo. Aby bolo zoznámené s prostredím ešte pred tým, ako ho tam necháte dlhšiu dobu.

U babky a dedka by si dieťa malo privykať postupne. Nemá zmysel chcieť, aby bola vaša ratolesť šťastná a spokojná niekde, kde to nepozná a s ľuďmi, ktorých vidí raz do roka.

Na druhej strane vy musíte posúdiť, či sú vaši rodičia schopní postarať sa o vnúčatko. Či im to dovolí ich vek, zdravotný stav, či sú podmienky, v ktorých žijú vhodné aj pre malé dieťa. Treba prihliadať aj na vek dieťaťa a posúdiť, či je schopné stráviť bez vás dlhší čas.

Ak je citovo veľmi naviazané na vás, bude sa cítiť opustené a môže to vnímať veľmi negatívne. Preto treba začať postupne. Nechať ho so starkými na pár hodín, deň a potom dlhšie.

Svoje ratolesti by ste mali privykať na osamostatňovanie a pobyt u starých rodičov je ideálny spôsob. Sú to ľudia, ktorým môžete najviac dôverovať.

Prečítajte si: Prázdniny u starých rodičov: Desatoro pre babičky a dedkov!

Starí rodičia môžu rozmaznávať, nemusia vychovávať

Vzťah starý rodič a vnúča je pre obe strany obohacujúci. Prázdniny u babky naučia dieťa prispôsobovať sa odlišnému prostrediu. Bude jesť inú stravu, bude spať v inej posteli a počúvať iné rozprávky.

Deti by malo poznať staršiu generáciu. Pozorovať ich spôsob života, režim a dať sa nimi rozmaznávať. To je výsada babky a dedka. Rodičia musia deti vychovávať, ale starí rodičia ich môžu hýčkať, užívať si ich a dovoliť zostať hore aj po večierke.

Nemusíte sa obávať, že vaše dieťa pokazia. Pri krátkom prázdninovom pobyte alebo víkende to nestihnú. Ak máte rodičov na vidieku, je to výhoda.

Vidiecke prostredie ponúka možnosti na zážitky, aké mohli prežiť pred rokmi aj ich rodičia. Deti by ste mali namotivovať, aby chceli so starkými zbierať huby, lesné plody, túlať sa po miestach, ktoré poznáte ešte zo svojho detstva.

Takto nadobudne pobyt u babičky a dedka pridanú hodnotu. Môže aj vás spoznávať cez rozprávanie vašich rodičov. Deti vycítia, že starkí majú na ne čas a chcú s nimi zažiť niečo pekné. To vedia oceniť.

Pre mnohých starých rodičov sú prázdniny časom, keď prestávajú byť osamelí, nemyslia na vlastné trápenia a choroby. Doprajte im prítomnosť vnúčatka, aj keď vaše vzťahy nie sú práve ideálne. Nechajte ho, nech si spoločnosť babky a dedka užije.

Buďte k svojím rodičom či svokrovcom veľkorysí. Nehovorte o nich hanlivo pred dieťaťom. Aj keď máte pocit, že ho príliš rozmaznávajú, oceňte ich ochotu starať sa. Starí rodičia sú tými osobami, pri ktorých deti spoznávajú nové spôsoby trávenia voľného času a iné podoby výchovy.

Niekto má šťastie na rozprávkových starkých, ktorí sú usmievaví, plní dobrej nálady a dobrosrdeční. No sú aj babky a dedkovia prísni, ufrflaní s túžbou naučiť „nevychované dieťa“ disciplíne. Nie je nič nezvyčajné, že deti aj týchto „frflošov“ milujú.

Ako deti trávia voľný čas? Neradi sa nudia, ale...

  

Leto s babičkou nemôže byť za každú cenu

Nie všetky deti poznajú starých rodičov ako z rozprávky. Sú babky a dedkovia, ktorí sú stále v aktívnom veku. Zamestnaní, vyťažení, majú svoje vlastné záujmy.

Vnúčatko postrážia ak je to potrebné, ale nie sú ochotní prispôsobiť mu svoj voľný čas úplne. Počas prázdnin a dovolenky majú svoj vlastný program. Je zbytočné tlačiť na vlastných rodičov a svokrovcov, aby sa o vaše dieťa museli starať. Nie je to ich povinnosť, ale dobrá vôľa.

Vzťahy so starými rodičmi bývajú v rodinách rozdielne. Závisia od spôsobu života jedných aj druhých, od väzieb, aké si medzi sebou vytvorili. Sú rodiny, ktoré sú pevne zomknuté a ich členovia sú si nápomocní vo všetkom.

A sú také, ktorých členovi majú medzi sebou odstup. Vzťah starý rodič - vnúča je podmienený aj časom, ktorý spolu strávili.

Sú babky, ktoré pribehnú z druhého konca republiky, keď ich zavoláte a pečú fantastické koláčiky nielen na narodeniny. Nájdu sa aj také, ktoré bývajú v susednom meste a zabúdajú na narodeniny vlastných vnúčat.

Prvorodený drobec sa väčšinou teší najväčšej pozornosti a rovnako aj najmladší člen rodiny. Aj pohlavie vnúčaťa dokáže ovplyvniť vzťah a správanie sa starých rodičov.

Občas sa stáva sa, že niektoré vnúčatá bývajú uprednostňované pred ostatnými. Vy, ako rodičia, na to môžete upozorniť, ak to vaše dieťa vníma a trápi ho to. Ale láska sa nedá prikázať.

Nielen babky z vidieka, ale aj tie „mestské“ majú šancu byť pre svoje vnúča jedinečné. Ak už na to nie je čas počas bežného roka, aspoň počas prázdnin doprajte deťom starkých a naopak. Prežijú s nimi to, čo s vami nie.

Keď babička nebabičkuje...

Boom starých mám: aká je babička vašich detí?

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: