Prázdniny u starých rodičov: desatoro pre rodičov

Mgr. Jarmila Hýroššová | 21. Jun 2017
Prázdniny u starých rodičov: desatoro pre rodičov

Môcť jesť celý týždeň babkine dobroty – slivkové knedle, buchty na pare či jablkovú štrúdľu, chodiť do lesa na jahody, hrať sa so psom, preskúmať povalu a objaviť nevídané poklady, vyberať hrozienka z koláča bez karhania, či objavovať nové zákutia mesta a jeho kultúru. Prázdniny u starých rodičov majú svoje čaro a sú pre deti mimoriadnym zážitkom.

Prázdniny u starých rodičov sú na nezaplatenie

Dva mesiace letných prázdnin sú nekonečne dlhé a mnohí zamestnaní rodičia už niekoľko mesiacov vopred premýšľajú nad tým, ako ich zmysluplne vyplniť.

Ak majú deti starých rodičov, ktorí sú ochotní postarať sa o svojich vnúčikov, je to nesporná výhoda. Časť prázdnin môžu stráviť spolu s nimi a je pritom úplne jedno, či pôjde o romantický pobyt na vidieku alebo u starých rodičov v meste.

Aby ale všetkým zostali pekné spomienky, môžu rodičia i prarodičia urobiť veľa. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov.

Prečítajte si: Ako deti trávia voľný čas? Neradi sa nudia, ale...

Aké pravidlá by počas prázdnin u starých rodičov mali platiť?

Pravidlá musia platiť aj počas prázdnin

Ešte pred začiatkom prázdnin oboznámte deti s tým, ako sa majú počas pobytu u starých rodičov správať. Nezabudnite dodať, že aj u babky a dedka platia určité pravidlá, ktoré sa môžu od tých zaužívaných domácich líšiť.

Napríklad niekde sa dodržiava obedňajšia siesta alebo sa v kvetinovej záhrade nesmie kopať lopta. Aj toto patrí k skúsenostiam, ktoré musia deti okúsiť a zažiť.

Počas prázdnin je dovolené deti trochu rozmaznávať

Prázdniny sú výnimočným časom, kedy platia aj výnimočné pravidlá. Nechajte preto starých rodičov svoje ratolesti trochu rozmaznávať. Vnuci a vnučky tak nemusia ísť spať hneď po Večerníčku alebo z času na čas si môžu dopriať u starej mamy viac sladkostí ako doma.

Zároveň oboznámte starých rodičov so základnými bodmi, na ktorých dodržiavaní striktne trváte. Ide najmä o obmedzenia v strave v prípade zdravotných problémov alebo odporúčania lekára v prípade alergií a pod.

Kufre na prázdniny baľte spoločne s dieťaťom

Je zábavné baliť spoločne s dieťaťom potrebné veci a ukladať ich do kufra. Spýtajte sa starých rodičov, aký program plánujú, a podľa toho dieťa zbaľte.

Ak pôjdu na kúpalisko, nezabudnite na plavky. Dôležité je zobrať staršie, obnosené oblečenie do záhrady a na von, ale i niekoľko kusov „lepšieho“ oblečenia pre prípad, že vezmú prarodičia svojich vnukov do bábkového divadla, múzea, kostola alebo na zmrzlinu do mesta.

Na prázdniny zbaľte deťom aj obľúbené hračky

Nechajte dieťa, aby si doma pohľadalo a zbalilo niekoľko hračiek, ktoré si vezme so sebou, ale nakoniec zbalený kufrík skontrolujte. Majte na pamäti, že vo väčšine príbytkov seniorov sú hračky nedostatkovým tovarom.

Zbaľte dieťaťu aj také hry a hračky, s ktorými sa zabaví aj samo počas obedného odpočinku starých rodičov alebo v situáciách, kedy sa mu nebudú môcť naplno venovať.

Prečítajte si: Pohyb umocňuje život

Porozprávajte deťom o svojich prázdninových zážitkoch

Siahnite do truhlice svojich vlastných zážitkov a skúseností a urobte nastávajúcu návštevu u starých rodičov vzrušujúcou. V prípade, že sa prarodičia s vnukmi vidia počas roka len veľmi zriedka, rozprávajte svojim deťom o všetkom, čo by ich mohlo zaujímať.

A potom poprajte deťom „veľa zábavy“: Ukážte vášmu drobcovi, že ho čaká príjemne strávený čas a tešte sa spolu s ním na veselé prázdniny u babky a dedka.

Prázdninujúce deti môžete počas pobytu u starých rodičov navštíviť

Aj keď sú deti u starkých týždeň či dva, nájdite si čas aspoň cez víkend a pricestujte. Môžete im hneď na začiatku pobytu pomôcť „zabehnúť sa“, alebo babičku a deda na chvíľu trochu odbremeniť.

Nikdy však neuskutočnite neohlásený „prepad“, aby ste skontrolovali, ako to starí rodičia zvládajú.

Starým rodičom by ste mali bezvýhradne dôverovať

Ak dôverujete svojim svokrovcom či rodičom, nemusíte mať obavy o svoje deti. Staršia generácia berie varovanie veľmi zodpovedne. Keď sa v ich dome objaví dieťa, nič iné pre nich zrazu neexistuje. Malý vnúčik sa zaraz stane stredobodom pozornosti.

Podporte prázdninový pobyt detí u starých rodičov dosatočne vysokým vreckovým

Pobyt vnúčat starých rodičov určite niečo stojí. Popremýšľajte, či to z ich príjmov zvládnu a do akej miery to zaťaží seniorský rodinný rozpočet.

Pravdepodobne by peniaze od vás neprijali, ale vyriešiť to môžete tak, že poskytnete deťom dostatočne vysoké vreckové, z ktorého si budú hradiť vstupy na kúpalisko, do múzea, zmrzlinu a pod. A spolu s deťmi môžete doniesť aj nejaké potravinové zásoby „na prilepšenie“.

Dodržte termín, na ktorom ste sa so starými rodičmi dohodli

Vyzdvihnite si svoje deti presne v tom termíne, ktorý ste si spolu so starými rodičmi vopred dohodli. Výnimkou môžu byť len úplne nepredvídateľné okolnosti.

Veľmi nezdvorilé sú telefonáty typu: „Môžu zostať ešte dva dni? Nestíham v práci...“ Rešpektujte skutočnosť, že aj staršia generácia má svoj vlastný život a plány, a na druhej strane starať sa o dieťa (deti) týždeň-dva je naozaj dosť.

Za starostlivosť a opateru detí počas prázdnin rodičom poďakujte

Vyjadrite svojim rodičom vďaku a oceňte ich ochotu, nasadenie a lásku, s akou sa vnúčaťu venovali. Ak máte nejaké námietky proti ich výchove alebo vám vadí, že sa dieťa vrátilo s roztrhanými nohavicami či rozbitým kolenom, odložte tieto reklamácie na neskôr.

Ani jeden starý rodič si nevypočuje takúto kritiku rád hneď po vašom príchode. A nezabúdajte, že starí rodičia nemajú žiadnu povinnosť vám pomáhať, starali sa o vaše deti z vlastnej vôle.

Prečítajte si: Keď vychovávajú (aj) starí rodičia...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: