Dovolenka s tínedžerom: fikcia alebo bežná prax?

Redakcia | 31. Aug 2016
Dovolenka s tínedžerom: fikcia alebo bežná prax?

Z vášho malého, poslušného uzlíčka vyrástol tínedžer s vlastnou, často tvrdou hlavou... Narazili ste aj vy na dilemu - vziať či nevziať vzpierajúceho sa tínedžera na dovolenku? Poradíme vám, ako "už nie dieťa a ešte nie dospelého" namotať na dovolenku s rodičmi.

Mládež sa orientuje na rovesníkov

Spoločným plánovaním dovolenky sa môžu rodičia už vopred vyhnúť niektorým sklamaniam. V puberte sa mládež orientuje v prvom rade na rovesníkov. Miesto dovolenky, kam cestovala rodina dlhé roky ich veľmi nepriťahuje. Rodičia nemôžu očakávať, že ich deti budú mať celé detstvo stále tie isté záujmy.

V konečnom dôsledku je puberta časom odpútavania sa, osamostatňovania. Mladí ľudia hľadajú konfrontácie s rodičmi. Napriek tomu je možné, aby spoločná dovolenka fungovala. Všetko čo nesúvisí so školou, je pre deti tohto veku „klassa“. Podmienkou však je, že syn alebo dcéra by sa mali zúčastňovať na plánovaní prázdnin. Napríklad môžu sami rešeršovať na internete, kam by chceli cestovať alebo čo vybraté miesto dovolenky pre nich ponúka. V každom prípade má zmysel brať do úvahy záujmy detí. Aj dovolenka na Slovensku môže byť super, ak ponúka pre mladých napríklad kurzy lezenia po stene.

Nájsť spoločného menovateľa

Rovnako obľúbené sú u mnohých mladých poznávacie zájazdy. Program rodičov a detí sa tak môže líšiť z miesta na miesto. Rodičia by ale mali mať na dovolenke strpenie. Otázka, ako zapôsobiť na dievčatá, má v puberte pre väčšinu chlapcov centrálny význam – a nie jedinečnosť sakrálnej stavby v Toskánsku.

Zaujme vás: Prešľapy súvisiace s dovolenkami

Rodičom sa ďalej odporúča, aby svojim deťom dovolili aj také veci, ktoré oni sami nepovažujú za zaujímavé. Ak chcú deti stráviť deň v zábavnom parku, nechajte ho... ale samé. Rovnako by mali rodičia povoliť tínedžerom telefonovať svojím priateľom alebo surfovať na internete. Pre mladých to znamená veľmi veľa.

Čítajte tiež: Dovolenka na Slovensku... (alebo u susedov?)

Zároveň môžu rodičia predložiť svojim deťom niekoľko požiadaviek. Nemusí sa pritom jednať o každodenné spoločné raňajky. Spoločné večere však patria do denného programu mladých s rodičmi ako určité zavŕšenie a zhodnotenie dňa. A aj jeden spoločný výlet s rodičmi nevyžaduje príliš veľa premáhania, ak bude vyhovovať obom generáciám.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: