Dovolenka na Slovensku alebo u našich susedov?

Jana Fialová | 25. Jul 2017
dovolenka na Slovensku, dovolenka v Čechách, hory, more, bicykel, hrady, zámky, aquapark

Neláka vás more? Skúste dovolenkovať doma alebo u susedov!

Nie vždy máme možnosť a chuť tráviť leto pri mori. Povedzme si úprimne, šetriť celý rok na niečo, čo za týždeň „oplieskame“ na šmykľavky, more a piesok, ešte k tomu v krajine, kde sa sotva dorozumieme a kde nikto nerozumie nám – nie každému je takéto dobrodružstvo po vôli.

Nech sú už vaše dôvody neísť do zahraničia akékoľvek, nezúfajte. Dovolenka sa dá úžasne a zaujímavo prežiť aj doma alebo u susedov. A to nemyslíme tak, aby ste prehodili stan, kufre a celú rodinu cez plot a dovolenkovali u susedy odvedľa...

Čechy i Slovensko ponúkajú množstvo skvelých výletov. Neveríte?

Prečítajte si aj: TIP Tatry bez bariér: Poďte s deťmi do Tatier!

hory, more, dovolenka na Slovesnku, dovolenka v Čechách, turistika, aquapark

SLOVENSKO

JASNÁ – Nízke Tatry

Niekoľko čitateľov odporúča ako skvelé miesto na letnú dovolenku Jasnú pod Chopkom. Táto oblasť ponúka nespočetné možnosti ubytovania, od hotelov až po ubytovania na priváte.

Návštevníčka našej stránky vyskúšala ubytovanie v hoteli a tu je jej skúsenosť: „Minulý rok sme boli v hoteli  v Jasnej a boli sme spokojní. Spravili sme si výlet na Chopok, väčšinu sme šli peši, časť lanovkou. Jeden syn šiel sám, druhý si pospal v nosiči. V hoteli bol k dispozícii bazén, masáže, fitko. Izby  krásne, čisté. Nie luxus, skôr taký priemer, ale v pohode. Hotel mal aj  detský kútik a vonku detské ihrisko. Dá sa podnikať viacero túr.

Blízko je tiež Tatralandia, aj tam sme si spravili výlet. Boli sme tam len 4 dni, škoda, že nie viac, ale bolo tam super. Boli sme spokojní.“

Štrbské pleso, turistika, hory, dovolenka na Slovensku, aquapark

V poslednom čase je stredisko vyhľadávané nielen pre možnosti turistiky a  lanoviek, ale aj vďaka BikeParku, ktorý je na Slovensku i v okolitých krajinách jedinečný. V lete je v prevádzke množstvo aktivít – trampolíny, lukostreľba, paintball, paragliding, lanový park... a služby – požičovne bicyklov, kolobežiek, športové obchody, sprievodcovia a inštruktori k turistike, nordic walkingu, skalolezeniu... Stačí si len vybrať a dovolenka v Jasnej bude nezabudnuteľnou a plnou skvelých zážitkov.

LIPTOV

Výborné možnosti pre turistiku, cykloturistiku, kúpanie poskytuje blízke termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne, kúpalisko v Bešeňovej alebo vodná nádrž Liptovská Mara. Toto všetko a omnoho viac ponúka Liptov, oblasť obľúbená mnohými rodinami.

Termálne kúpalisko má dokázané liečivé účinky pri reumatických ochoreniach, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach. Ubytovanie môžete zvoliť opäť v penziónoch, na privátoch alebo v hoteloch.

Naša čitateľka má na svoj rodný kraj Liptov takýto názor: „Ahoj, ja som z Liptova, takže Bešeňovú aj Tatralandiu mám pod nosom. Osobne mám radšej Bešeňovú, aj ubytovanie je fajn, práve sme si hovorili, že keby to nebolo tak blízko, išli by sme tam na dovolenku, je to aj lacnejšie ako Tatralandia a sú tam i bazény s čírou, nie termálnou, teplou vodou. Jediným mínusom podľa mňa je, že Bešeňová je dedina, takže tam nie je veľa možností na posedenie niekde v kaviarni na terase a podobne. Liptovský Ján tiež môže byť, čo sa hotelov týka (napr. Liptovský Dvor je fajn, aj bazén s vírivkou), ale kúpalisko nula bodov, horibilné vstupné, jeden plavecký bazén, ktorý je vždy narvaný a detský tiež nič moc. Ale zasa na prechádzky s kočíkom fajn, už sme pár absolvovali.“

Môže vás tiež zaujímať: Na dovolenku bez menštruácie: ako na to?

TATRY – Smokovec, Štrbské pleso

Ako dovolenku v Smokovci prežila rodina s 3-mesačným synom a 5-ročnou dcérkou na predĺženom víkende v malom penzióne v Smokovci? „Robili sme si krátke túry s kočíkom, alebo sme malého dali do nosiča (teraz by som asi využila šatku alebo ergo nosič) a chodili sme na nenáročné túry – napríklad lanovkou na Hrebienok a potom na Rainerovu chatu, alebo na Popradské pleso, poprechádzať sa okolo Štrbského plesa a tak podobne. Jeden celý deň sme strávili v Aquacity v Poprade, malý to prespal v kočíku, jeho sme vôbec nekúpali a dcérka sa vyšantila perfektne. Krásny je aj Liptovský Ján. Kúsok z Tatier je to do Tatralandie a aj priamo v dedine je kúpalisko.“

strbske pleso, dovolenka na slovensku, hory, aquapark, turistika

Západné Tatry – Roháče

Západné Tatry – Roháče ponúkajú veľa možností relaxu a výletov, a to všetko v lone krásnej prírody.

Možnosti turistiky sú rozmanité a vyberajte ich podľa stupňa náročnosti:

1. Nenáročné, prechádzkové – vedú po upravených chodníkoch alebo lesných cestách. Nebývajú časovo náročné a ani prevýšenie nebýva veľké. Sú vhodné pre nenáročných turistov, prípadne pre rodiny s deťmi.

2. Stredne náročné, mierne namáhavé – vedú vo vysokohorskom prostredí, prekonávajú výrazné prevýšenie, sú časovo náročné. Vhodné sú pre zdatnejších turistov.

3. Náročné – vedú na hrebene, štíty a sedlá. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a kramľami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov.

Na stránke www.tatry.bsk.sk si môžete dokonca vybrať a naplánovať napríklad 7-dňový program pre rodiny s deťmi, s výletmi na každý deň. „Veľmi pekná príroda a veľa zaujímavostí v okolí, termálne kúpaliská, Múzeum oravskej dediny, jazda na minikárach, jazda na tanku...,“ dopĺňa naša čitateľka. Oravský hrad, priehrada, ale aj nákupy v blízkom Poľsku budú určite atraktívnym výletom pre malých i veľkých.

Oplatí sa navštíviť:

 • Bešeňová, Liptovská Mara, Tatralandia
 • Liptovský Ján – termálne kúpalisko
 • Horská bobová dráha
 • Oravský Podzámok
 • Jaskyne (Demänovská jaskyňa slobody, Važecká jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa)

WWW tipy: 

Neprehliadnite: TIP Tatry bez bariér: Poďte s deťmi do Tatier: Múzeá a pamätihodnosti.

KYSUCE

Región Kysuce patrí k najkrajším kútom severozápadného Slovenska. Leží na trojhraničí štátov Európskej únie, keďže priamo susedí s Poľskou i Českou republikou.

Slovensko, a teda aj región Kysuce je súčasťou Schengenského priestoru, takže návštevníci môžu voľne prekračovať hranice na ktoromkoľvek mieste zmluvných štátov. Týmto sa otvorili nové možnosti letnej i zimnej turistiky, cykloturistiky a komplexného spoznávania susediacich regiónov s rôznou históriou a kultúrou.

Rekreačné stredisko Vadičov a Horský hotel Hájnice sa nachádza v turisticky atraktívnej oblasti Kysúc. Táto oblasť poskytuje široké možnosti rekreácie, turistiky a športu. Rekreačné stredisko Vadičov ponúka kvalitné služby v oblasti ubytovania, gastronómie, oddychu a športu. Štýlové zariadenie hotela, široká ponuka služieb, možnosť aktívneho odpočinku v interiéri ako aj v exteriéri hotela určite zaujme a uspokojí aj náročného návštevníka tejto zaujímavej časti Slovenska. Podľa skúseností našej čitateľky: „Horský hotel Hájnice odporúčam – baby friendly zariadenie, dobré ceny, krásne prostredie v horách na Kysuciach, wellness, animátori...“ Stojí za to ho vyskúšať!

Oplatí sa navštíviť:

 • Skanzen Vychylovka
 • Stará Bystrica – prvý slovenský orloj
 • Kysucká lesná úvraťová železnica
 • Vodárenská nádrž Nová Bystrica (označovaná ako „slovenská Kanada“

RAJECKÉ TEPLICE

Kúsok od Žiliny sa nachádza raj na Zemi – Rajecké Teplice. Kto raz vyskúša dovolenku v tomto kúpeľnom mestečku, určite sa tam ešte vráti. Či sa rozhodnete pre aktívny oddych – túry, výlety, alebo dáte prednosť kúpalisku, Rajecké Teplice a blízke okolie všetky tieto možnosti ponúkajú. Ubytovať sa môžete v hoteloch, alebo veľmi obľúbeným, práve v tejto oblasti, je ubytovanie na priváte.

Možností podnikania výletov je veľa: Skalky, z ktorých je nádherný výhľad na celé mestečko a jeho okolie. Výlety na okolité hrady – Súľov, Lietava, Strečno – to všetko sa dá naplánovať na jednotlivé dni a týždeň aktívnej dovolenky vám bude ešte aj málo. Zaujímavý a pre deti veľmi atraktívny je výlet do Terchovej a, samozrejme, čo sa horskej turistiky týka, určite neobíďte Jánošíkove diery. Pre tých väčších je možné z Jánošíkových dier absolvovať výstup na Malý alebo Veľký Rozsutec.

Nezabudnuteľný je tiež výlet do Rajeckej Lesnej, kde je najväčší drevený betlehem. Ak máte turistiky dosť a chcete oddychovať pri vode, kúpalisko priamo v Rajeckých Tepliciach alebo kúpalisko Veronika v blízkom Rajci sú na oddych ako stvorené. Tiež sa môžete odviezť na pltiach po Váhu pod Strečnom, alebo lanovkou vo Vrátnej.

Mohlo by vás zaujímať: Dovolenka s deťmi

Zo skúseností našich čitateliek vyberáme: „Absolvovali sme túto dovolenku už 3-krát a vždy sa sem radi vraciame. Problém býva len v auguste, kedy máme skúsenosť, že v okolí Žiliny sú často búrky a dážď, ktoré vedia dovolenku znepríjemniť. V takomto prípade je problém vymyslieť deťom atraktívny program. Keď však počasie vyjde, je táto dovolenka krásnou spomienkou a perfektným zážitkom nielen pre deti, ale aj ich rodičov. Navyše obísť s deťmi pamiatky – hoci aj na Oravský hrad, ktorý je už nie veľmi ďaleko – je nepochybne veľkým zážitkom, rovnako ako bojnická ZOO. A toto všetko môžete absolvovať z jedného čarovného miesta, akým Rajecké Teplice nepochybne sú...“

Oplatí sa navštíviť:

 • Súľov, Lietavský hrad, Strečno, Považský hrad, Kunerád
 • Jánošíkove diery, Malý Rozsutec, Veľký Rozsutec
 • Rajecká Lesná
 • Terchová
 • Vrátna dolina

WWW TIPY:

bryndzove halušky, Tatry, hory, Liptov, dovolenka na Slovensku

TEPLÝ VRCH

Ak máte radi slnečné prostredie, pieskovú pláž a tobogany a more nie je to pravé „orechové“, čo chcete v lete absolvovať, vyberte sa na Teplý Vrch pri Rimavskej Sobote.

O skúsenosť sa s nami podelila ďalšia čitateľka: „My sme boli na Teplom Vrchu stanovať s deťmi. Priamo v areáli sú chatky na prenajatie, aj hotelové ubytovanie a kemp, no a jeden hotel je na opačnej strane pri hrádzi. Vyzeral tiež pekne, ale podľa mňa je to dosť tienisté miesto a pri ňom maličká pláž. Čo sa vody týka, je asi najteplejšia z jazier na Slovensku a dosť čistá – v porovnaní s inými jazerami, kde som bola. Je tam menšia piesková pláž, inak sa leží na lúke a je tam jeden tobogan. Ak ste rybári, na pravej strane jazera Teplý vrch to bolo vyhradené pre rybárov. Dá sa tam člnkovať, voziť na vodných bicykloch. Celé je to do svahu – nie rovinka, ale terasovité priestory na ležanie pri vode a pre stany. Teplý Vrch je malá dedinka, prechádzať sa tam veľmi nie je kde (do dediny z kempu sa ide po ceste), ale zase je možnosť mnohých výletov do okolia (Ochtinská jaskyňa, Krásna Hôrka). Kedysi sme tam chodili stanovať často, ale teraz, keď sa ceny za kemping vyrovnali cenám ubytovania v súkromí aj v zahraničí, volím na kúpanie radšej more. Po minuloročnom prerátaní ceny za stanovanie na Teplom vrchu som sa v tom len utvrdila. Nakoniec sme šli do Nitrianskeho Rudna, kde stanovanie vyšlo podstatne lacnejšie a služby boli na oveľa vyššej úrovni. Len v jazere sme sa  nekúpali, pretože bolo neskutočne špinavé. Ale z nostalgie a spomienok si s mužom neodpustíme s našimi deťmi aspoň 3 – 4-dňovú stanovačku, no kúpanie už riešime vždy pobytom pri mori. Naše výlety pri jazerách na Slovensku nie sú o kúpaní, ale o pocite.

Oplatí sa navštíviť:

 • Náučný chodník Drienčanský kras
 • Okolité jaskyne

PIENINY

V severnej časti Spiša, v časti Zamagurie, sa nachádza oblasť Pieniny. Časť tejto turisticky zaujímavej a vyhľadávanej oblasti je v Poľsku, prekrásny Prielom Dunajca je však na Slovensku. Hlboké kaňony, neprístupné bralá a blízky Červený kláštor dávajú dovolenke nádych výnimočnosti. Splav na pltiach po Dunajci je zážitkom, aký by ste si mali určite dopriať. Ak nechcete Dunajcom prejsť na plti, môžete využiť turistický chodník a vydať sa na túru buď peši, alebo na  bicykloch. Výlet do národného parku Pieniny vás zavedie do čarovného sveta prírody, monumentálnych skalných výtvorov a čistého horského vzduchu. Vymeniť ho za ten mestský je lákadlom, nemyslíte?

Oplatí sa navštíviť:

 • Strážky
 • Pieninský národný park
 • Vyšné Ružbachy
 • Vysoké Tatry

WWW TIPY:

ORAVA

Námestovo pri Oravskej priehrade rok čo rok zvolí za svoju destináciu mnoho rodín. Konkrétne Ranč u Edyho, pre všetkých milovníkov hôr, koní a prekrásnej prírody. Jazdecká škola, detské ihrisko, bazén – to všetko vám vypĺňa čas strávený na dovolenke v tomto kraji. Z možností výletov je zaujímavým predovšetkým drevený kostolík v Tvrdošíne, výlet loďou po Oravskej priehrade. Loďou sa môžete previezť na Slanický ostrov umenia, kde sú celé leto vystavené rôzne umelecké exponáty. No a pre všetkých milovníkov vláčikov, železníc a lokomotív – určite nevynechajte historickú lesnú úvraťovú železnicu a podniknite cestu parným vláčikom do minulosti! Ubytovanie je možné priamo v Ranči u Edyho, alebo v okolitých penziónoch.

Oplatí sa navštíviť:

 • Historická lesná úvraťová železnica
 • Oravská priehrada
 • Drevené kostolíky v Tvrdošíne, Leštinách a Istebnom
 • Oravský hrad
 • Skanzen Oravskej dediny v Zuberci
 • Jánošíkove diery
 • Roháčske plesá

WWW TIPY:

ČECHY

MÁCHOVO JEZERO

Vraj kto sem raz vstúpi, musí sa vrátiť. Prostredie Máchovho jezera v Čechách si vás podmaní neskutočnou harmóniou, krásnou prírodou a pokojom. Môžete navštíviť zrúcaniny stredovekých hradov, využiť možnosti cyklo výletov na rôznych cyklotrasách, alebo oddychovať na krásnej pláži pri jazere. Okružné plavby loďou po jazere poskytnú možnosť obzrieť si tento kraj a okolie jazera z inej perspektívy. Bývalé kúpeľné mestečko ponúka nespočetné množstvo ubytovaní, od kempovania, cez priváty, penzióny až po hotely.

Neprehliadnite: S deťmi autom na dovolenku: ako to zvládnuť?

Na svoje si teda prídu milovníci stanovania i tí, ktorí k svojmu pohodliu na dovolenke potrebujú hotelovú izbu alebo privát. Na brehoch jazera sa nachádzajú štyri veľké pláže. Vyskúšať si môžete jachting aj vodné lyžovanie. Výlety parníkom, šliapacie bicykle, tobogán, lozenie v korunách stromov... Možností na dovolenku plnú zážitkov je tu neúrekom, stačí si vybrať. A verte, že vaši drobci na ňu len tak rýchlo nezabudnú, hoci mušle a morské vlny pri nej nezažijú...

Oplatí sa navštíviť:

 • Břehyne – Prekopala – národná prírodná rezervácia s Břehyňským rybníkom, najstarším v Čechách
 • Hrad Houska – gotický hrad z 13. storočia
 • Hrad Kokořín
 • Skalný hrad Sloup

WWW TIPY:

HORNÍ BEČVA

Aquapark, Valašské muzeum, príroda, priehrada, Beskydy..., tak toto všetko môžete zažiť, ak sa dovolenku vyberiete stráviť práve k tejto priehrade. Vo  Valašskom múzeu nájdete Drevené mestečko, v Aquaparku Valašské Meziříčí sa dosýta vybláznite vo vode a cyklotrasy v okolí priehrady zabezpečia výlety nielen na bicykloch, ale hoci aj pešie túry. V lone prírody, obklopení vodou a tichom zažijete neopakovateľnú dovolenku. Nezabudnite zájsť aj do blízkeho Gibon Parku, veľkého zábavného parku v ČR, kde si môžu vaše ratolesti vyskúšať minigolf, trampolíny, navštíviť detský park či skúsiť lanové centrum.

Oplatí sa navštíviť:

 • Aquapark Valašské Meziříčí
 • Valašské muzeum
 • Gibon park

WWW TIPY:

dovolenka na Slovensku, dovolenka v Čechách, Beskydy, Kysuce, Krkonoše

ŠIKLŮV MLÝN

Zažiť westernové dobrodružstvo a nemusieť cestovaťna ďaleký západ? Toto je možné u našich susedov. Šiklův mlýn, westernové mestečko, je najväčší prírodný zábavný areál v Čechách. Kombinácia kvalitného ubytovania, zábavy a krásnej prírody z neho robí unikátny raj pre dovolenku s deťmi.

Na svoje si prídu deti, muži i ženy, pre všetkých totiž toto mestečko ponúka množstvo atrakcií a bohatý program. Výuka tancov, detské ihrisko, strašidelný zámok, skákací hrad, detské štvorkolky či animal park. Toto všetko prekvapí a zabaví vašich najmenších. Na tomto mieste vám zabezpečia aj opatrovanie. Dospelí neprídu skrátka a elektrický býk, lukostreľba a množstvo atrakcií a skvelého programu tu čaká aj na nich. Stačí vysadnúť na koňa a pustiť sa smer západ... Teda vlastne, sadnúť do auta, naštartovať a vybrať sa do mestečka Šiklův Mlýn, kde zažijete skutočné westernové dobrodružstvo a verte, že na vlny, piesok a lehátka pod slnečníkmi si ani nestihnete spomenúť!

Oplatí sa navštíviť:

 • Múzeum veteránov, Dolní Rožínka
 • Hrad Pernštejn
 • Rozhľadňa Karasín
 • Jihlava – ZOO
 • Moravský kras – jaskyne

WWW TIPY:

RATIBOŘICE

Ratibořice sa nachádzajú asi 30 km od Hradca Králové. Okolie známe krásnou prírodou, historickými a umeleckými pamiatkami s mnohými možnosťami na odpočinok, zábavu i šport. V blízkosti sa nachádza priehrada Rozkoš. Zámky Opočno, Náchod i Nové Město nad Metují vás nachvíľu ponoria do minulosti. Vyjsť z nej môžete vďaka Dvoru Králové, kde ZOO so Safari poteší vašich najmenších. Prechádzate sa tam medzi voľne pobiehajúcimi zvieratami.

Ak máte radi vysokohorskú turistiku, využite možnosť túry v Krkokonošiach s najvyššou horou Sněžkou. Cyklotrasy v okolí Ratiboříc zas potešia milovníkov dvoch kolies. Historický hospital Kuks s Braunovým betlehemom je ďalšou zaujímavou zastávkou na cestách po tomto kraji. Ubytovanie je možné v mnohých krásnych, perfektne zariadených a rodinám prispôsobených chalupách a penziónoch v okolí.

Oplatí sa navštíviť:

 • Zámok Ratibořice
 • Múzeum Boženy Němcovej
 • Babiččino údolí

Tak ako, vybrali ste si? Prestalo vám v ušiach šumieť more a zlákali vás hory, priehrady, stanovačka a výlety? Musíte uznať, že si naozaj máte z čoho vyberať! Želáme vám krásnu, ničím nerušenú dovolenku plnú zážitkov, o ktorých nám, samozrejme, napíšte!

 Na záver by vás mohlo zaujímať:

Čo zbaliť na cestu s dieťaťom?

Dovolenková lekárnička

Prvá pomoc pri úrazoch

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: