Nekašlite na kašeľ! Tipy a babské rady, ktoré musíte vedieť!
Keď ho počujete u svojho dieťaťa, či je malé alebo veľké, v hlave sa vám spustí alarm... Je to len náhodné zakašľanie, alebo zvestuje chorobu? Môže ísť ráno do škôlky/školy? Čo dieťaťu podať, aby ste kašeľ (vy)liečili, a čomu sa, naopak, vyhnúť?
Mama v Španielsku: Sople a kašeľ tu za chorobu u detí nepovažujú
Čo vyvoláva kašeľ?
Čo kašeľ zhoršuje?
- pobyt v zafajčenom, prašnom prostredí,
- prekúrené miestnosti,
- prílišná vlhkosť,
- reflux atď.
Prírodné recepty na kašeľ: Ako zmierniť suchý a vlhký kašeľ
Aké typy kašľa poznáme?
Ak kašeľ trvá viac ako dva dni a napriek nasadenej liečbe nepoľavuje a pridružujú sa aj ďalšie príznaky ako zvýšená teplota, nádcha, malátnosť ap., vyhľadajte s dieťaťom lekára. Pri vyšetrení nezabudnite lekárovi povedať, o aký typ kašľa u vášho dieťaťa ide. Pomôže mu to určiť postihnutú oblasť dýchacích ciest. Tiež čas, kedy sa objavuje (cez deň, v noci, po námahe...) môže poukázať na možnú príčinu ochorenia.
Podľa charakteru kašľa rozoznávame dva typy:
Suchý kašeľ - môže vznikať v každom úseku dýchacích ciest, častý je na začiatku zápalu alebo vplyvom iného dráždenia dýchacích ciest. Býva dráždivý, je vyčerpávajúci, často sa objavuje v noci a môže sa spájať s nutkaním zvracať. Nesprevádza ho tvorba hlienu.
- kodeínové – pôsobia na centrum kašľa v mozgu, znižujú jeho citlivosť na potrebu kašľania, pôsobia aj proti bolesti. Sú nevhodné pre malé deti. Sú viazané na lekársky predpis.
- nekodeínové – tlmia kašeľ, no netlmia bolesť. Z bohatej ponuky v lekárňach možno bez receptu vhodný prípravok zakúpiť aj pre deti (ideálne vo forme sirupov).
Vlhký – produktívny kašeľ – zvykne nastúpiť po suchom kašli, keď začne sliznica dýchacích ciest vo väčšej miere produkovať hlien, ktorý sa hromadí a úlohou kašľa je odstrániť ho. U malých detí je typické, že kvôli nedostatočnému vykašliavaniu hlien prehĺtajú, čo im môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti.
Nádcha, kašeľ, chrípka.. ako s nimi zabojovať?
Liečba vlhkého kašľa
Sirupy či kvapky obsahujúce látky uľahčujúce vykašliavanie hlienu pri vlhkom kašli sa nazývajú expektoranciá. Rozlišujú sa:
- mukolytiká – znižujú väzivosť hlienu, riedia ho,
- sekretomotoriká – zvyšujú pohyblivosť hlienu a jeho vylučovanie von z dýchacích ciest.
Ďalšie typy kašľa:
- akútny – napr. pri vdýchnutí cudzieho predmetu, dráždivého plynu, ale aj ako prejav alergie, zápalu pľúc...
- chronický – ak trvá viac ako 6 týždňov (príp. až 8) a viac, je typický pre deti, ktoré prekonajú za sebou viacero zápalov, typický je aj pre astmatikov, pri čiernom kašli, u dospelých fajčiarov, či pre osoby často pohybujúce sa v zafajčených miestnostiach.
Vedeli ste o tom, že poznáme aj tzv. „pseudokašle“?
- psychogénny kašeľ – ako napr. emočná reakcia dieťaťa na niečo,
- predstieraný kašeľ – ako „zakrývací manéver“ u starších detí.
Je chybou kombinovať lieky na tlmenie kašľa s liekmi na vykašliavanie. Pred ich kúpou sa poraďte s lekárom, ktorý najlepšie pozná zdravotný stav vášho dieťaťa (príp. vás), alebo s lekárnikom.
Trápi vás kašeľ? Pediatrička rodičom malých detí odporúča TOTO
Čo by ste pri silnom kašli mali dodržiavať
- Dieťaťu podávajte dostatok tekutín, najmä čistú vodu, ovocné či zeleninové šťavy (ideálne, ak majú izbovú teplotu), teplý čaj, príp. slepačí vývar.
- Ak nemá chuť do jedla, nenúťte ho, postačia aspoň vývary.
- Pomôcť môže aj inhalovanie.
- Vzduch v byte zvlhčujte.
- Dbajte na to, aby dieťa spalo vo zvýšenej polohe.
- Ak stav nekomplikuje nádcha či zvýšená teplota, dieťa môže ísť v priaznivom počasí na krátku prechádzku. Pre kašľajúce dieťa však nie je vhodná zvýšená námaha, napr. športovanie, ani pobyt v kolektíve.
VYSKÚŠAJTE: Tymiánový sirup na kašeľ
Babské rady na kašeľ
- teplý nápoj z vody, cukru a šťavy z citróna
- zjesť osolený citrón
- čaj z majoránky
- čaj z cibule alebo cibuľový sirup (nakrájaná cibuľa sa zasype cukrom a hmota sa nechá odstáť v chladničke)
- anízový čaj
- na priedušky obklad z bravčovej masti, rozmarínu alebo tea tree oleja
- nastrúhaný chren (vhodnejší pre väčšie deti a dospelých)