Keď treba s dieťaťom niekde čakať alebo Ach, to otravné čakanie!

MAMA a ja 03/2002 | 9. Jan 2017
Keď treba s dieťaťom niekde čakať alebo Ach, to otravné čakanie!

Sú situácie, kedy je potrebné s dieťaťom niekde kratšiu či dlhšiu dobu počkať. Ako dieťa zabaviť a upútať jeho pozornosť, aby sa nenudilo?

Určite zažijete situáciu, kedy budete musieť s malým dieťaťom čakať v rade alebo čakárni, či už v obchode, na pošte, u lekára alebo na letisku. Často vás nikdy nikto nepustí dopredu. Aj keby bolo vaše dieťa červené od plaču a úplne mokré od vyliateho džúsu, na túto možnosť zabudnite! Radšej sa vopred dôkladne pripravte, aby ste tomu predišli a čakanie obidvaja v zdraví  prežili.

Zabavte dieťa počas čakania tak, aby sa nenudilo

Vaša jediná možnosť je – zábava. Zábava, samozrejme, nezaberá v prípade, že dieťa je hladné, smädné, unavené, vtedy potrebuje vašu pomoc.

Ako teda dieťa zabaviť počas čakania?  Na každé dieťa platí čosi iné, čo zamestná a zabaví jedno dieťa na dlhé minúty, u druhého môže mať nulový účinok.  Vy ako rodič musíte vedieť, čo vaše dieťa zaujíma, akému druhu hier a zábavy dáva prednosť.

Prečítajte si: Hra v živote najmenších

Jednoznačne však potrebujete malú tašku, môže byť i detský ruksak, do ktorého doma naukladáte obľúbené hračky vášho dieťaťa. Najlepšie je mať na túto chvíľu špeciálne hračky, ja im hovorím cestovné, tie, ktoré sú celý čas uložené v tomto ruksaku a dieťa sa môže sa s nimi hrať len mimo domu, keď ho treba zabaviť.

V závislosti od toho, kam sa chystáte a aké dlhé čakanie predpokladáte, treba zbaliť vhodné hračky so sebou

Niekde stačia dve – tri veci, ale ak napr. čakáte na lietadlo, celý ruksak, i keby to malo byť na úkor vašej príručnej batožiny.

Odporúčané hračky

Technické hračky:

hrajúci a zvoniaci detský mobilný telefón, detský fotoaparát, kamera, ďalekohľad či binokulár (s meniacimi sa obrázkami); obľúbená bábika, najlepšie s niekoľkými šatami na prezliekanie, autíčko alebo plyšová hračka; detské pracovné náradie od klincov, skrutiek, až po kladivo; kocky.

Vyberte doma niekoľko kociek z každej farby či tvaru a môžete spolu  stavať vežu; detské karty s obrázkami sú ľahko uskladniteľné a majú veľa možností použitia od menovania predmetov na obrázkoch, až po na mieste vymyslené „kartové“ hry; veľké hárky papiera a farebné ceruzky, ak to dieťa zaujme, máte výhodu, že nebude pobehovať, ale sedieť vedľa vás.

Nezabudnite aspoň jednu knižku, keď dieťa prestane hra baviť, určite ho zaujme sadnúť si vedľa vás a počúvať, či si pozerať obrázky.

Veci vnútri veci: 

Deti milujú vyprázdňovať  a znovu naplňovať škatuľky, tašky a pod. Preto napr. kelímok od margarínu alebo staršia kozmetická taštička naplnená drobnými hračkami alebo rôznymi predmetmi vždy zaberie. Môžete mať takýchto „krabičiek“ vecí niekoľko a odporúčam mať vždy jednu v kabelke. Nezaberie veľa miesta a nikdy neviete, kedy budete musieť niekde čakať. 

Pri očakávanom dlhšom čakaní by ste mali mať pri sebe ešte jedlo a pitie, ktoré zaberú vždy, aspoň na chvíľu. Mali by ste ich držať mimo tašky s hračkami a vytiahnuť až vtedy, keď ste celkom zúfalá.

Činnosti, ktorými možno dieťa pri čakaní zabaviť

Rozprávanie o veciach okolo seba

Sledujte z okna autá, autobusy, ľudí, rozprávajte si o veciach v miestnosti. Upozornite dieťa na zaujímavé veci a pekné farby. 

Situáciu často zachránia riekanky, dobré je vedieť niekoľko riekaniek spamäti. Deti obľubujú také, ktoré sa končia šteklením, ako Varila myšička kašičku....
Tu sú dve ďalšie:

„Ši ši ši ši, kde sú myši?
Ukryli sa v tajnej skrýši.“
(Počas riekanky sa dieťaťu prstom  pohybujete po tele – hľadáte myši, na konci ich nájdete v tajnej skrýši – pupku, tam ho pošteklíte.)

Záhradou prechádzam sa
Ako medvedík.
Krok sem, krok tam,
teraz ťa pošteklím.

(Je to originálna anglická riekanka. Pre tých, ktorí by ju radi vedeli aj v pôvodnom jazyku: Round and round the garden / Like a teddy bear / One step, two step / Tickle you under there!)

Hojdanie na kolenách

Položte si dieťa na kolená a hojdajte ho v rytme riekanky alebo pesničky. Napr. známa Hijó, hijó na koníčku...

Prečítajte si: Hry na rozvíjanie tvorivosti a samostatnosti

Minimasáž

Jemnými pohybmi prechádzajte dieťaťu po ruke, chrbátiku alebo nohe. Začnite napr. na ramene a pomaly prechádzajte k prstom na ruke. Okrem toho, že je to pre dieťa príjemné a relaxajúce, takáto masáž má upokojujú účinky i na vás.

Šepkanie do uška

je činnosťou, ktorú majú deti radi.  Šepkajte mu do uška riekanky, rôzne vety alebo vymyslené nezmyselné slová a vety. Povzbuďte ho, aby aj ono zašepkalo niečo vám.  

A hlavne, nezaoberajte sa tým, čo si o vás myslia druhí ľudia.  Rodičia sa často koncentrujú na to, že ich dieťa svojou aktivitou ruší ostatných čakajúcich a snažia sa jeho aktivitu utlmiť.  Nerobte to. A nerobte si nič z  ich pohľadov. Ak sa budete s dieťaťom hrať, budú na vás asi pozerať, lebo sa  pri čakaní tiež mnohí z nich nudia a vaše dieťa je tam jediný zdroj zábavy

Keď strácate trpezlivosť a nemáte chuť vymýšľať novú zábavu, poobzerajte sa okolo seba. V čakárni sa často vyskytne netrpezlivý rodič, všimnite si, že jeho netrpezlivosť ešte zvyšuje aktivitu a nedočkavosť jeho dieťaťa a v konečnom dôsledku ich obojstrannú frustráciu. Nechcete tak dopadnúť, že? Tak sa rýchlo zamyslite a uvidíte, že na niečo šikovného prídete! 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: