Cestovanie lietadlom

MUDr. Monika Antošová | 20. marec 2019
Cestovanie lietadlom

Je let pre malé dieťa bezpečný?

Dnešné mamičky sú mobilnejšie ako v minulosti, rovnako možnosti cestovania sú ďaleko širšie. Preto let s malým dojčaťom, dokonca s niekoľko týždňovým novorodencom nie je raritou.

Je let pre malé dieťa bezpečný?

Najvhodnejším prostredím prvé dva mesiace pre dieťa je rozhodne domov, stabilné prostredie. Ak však je potrebný presun hlavne na dlhú cestu, cesta lietadlom  prináša rovnaké riziká ako cesta vlakom alebo autom.

Z hľadiska infekcie je vyššie riziko pri ceste lietadlom ako autom, vzhľadom na vyšší počet ľudí, s ktorými sa dieťa stretne a rovnako z hľadiska klimatizácie v lietadle, ktorá môže byť zdrojom infekcie. Taktiež suchý vzduch v lietadle negatívne ovplyvňuje sliznice dýchacích ciest.

Čo ovplyvňuje komfort dieťaťa počas letu

Je to predovšetkým pocit tlaku, niekedy až bolestivý pocit  v strednom uchu pri vzlietaní a pristávaní. Je to v dôsledku zmeny tlaku v Eustachovej trubici. Je to trubica, ktorá spája stredné ucho s nosohltanom a slúži okrem iného na vyrovnávanie tlaku v priestore stredného ucha. Ak je tlak v tejto trubici vyšší, dieťa to môže pociťovať ako bolesť. Uvoľnenie tlaku nastáva pri prehĺtaní, kedy sa trubica otvorí do nosohltana.

Sťažené uvoľňovanie tlaku je  pri prechladnutí, kedy je priestor Eustachovej trubici a hrdla presiaknutý, rovnako pri zápale stredného ucha, pri veľkej nosovej mandli. V týchto prípadoch je vhodnejšie let odložiť do uzdravenia.

Ako znížiť bolesť v ušiach pri pristavaní a vzlietaní

  • Podávajte dieťaťu veľa bezkofeinových tekutín. Pitie je dôležité pre dieťa nielen pre prehĺtanie a tým znižovanie tlaku v stredoušnom priestore, ale aj preto, že vzduch v lietadle je veľmi suchý, vysušená sliznica v dýchacích cestách je menej odolná voči infekcii.
  • Ak viete, že vaše dieťa zle prežíva túto bolesť, podajte mu pol hodinu pred letom paralen alebo Ibalgin, liek proti bolesti.
  • Ak má dieťa viac ako 3 roky, pomôže mu žuvačka alebo cmúľanie tvrdšieho cukríka.
  • Ak dojčite, podajte dieťatku častejšie prsník. Ak pije z fľaše, je potrebné ho častejšie ponúknuť kvôli prehĺtaniu.
  • V prípade, že vaše dieťa má sťažené dýchanie nosom napr. pri alergii alebo doznievajúcej nádche, použite pred letom nosné kvapky.  Uvoľnite tým  vhod do Eustachovej trubice a efektívnejšie otvorenie pri jej  ústi do nosohltnana.
  • Vhodné je zívanie. Zívanie je nákazlivé, ak budete zívať vy, čoskoro bude zívať aj vaše dieťa.
  • Buďte hore vy a vaše dieťa, nespite pri pristávaní a vzlietaní. Počas spánku je prehĺtanie menej časté ako v bdelom stave, preto je ťažšie udržiavať tlak v strednom uchu vyrovnaný.

späť na začiatok