Obľúbený mojkáčik - prenosný systém emočnej podpory

MK | 20. jún 2023
Obľúbený mojkáčik

Aj vaše dieťa má svojho obľúbeného mojkáčika? Hračku, ktorá je pre neho veľmi dôležitá, bez ktorej nezaspí a ktorú si stráži?

Už malé bábätká objavia ten upokojujúci moment, silu niečoho mäkkého a prítulného (ak nie je mama alebo ocko poruke). Predmet, alebo jemná prikrývka, ktorá im dáva pocit bezpečia. Vonia, je prítulná a je ich. Táto nová láska, mojkáčik, sa stane súčasťou rituálov a bude stálym spoločníkom v aute, postieľke, väčšinou do predškolského veku. A beda, ak sa stratí.

Každé dieťa má svoj čas
Prečítajte si tiež:

Každé dieťa má svoj čas

Mojkáčik

Mojkáčik je vzácna hračka alebo predmet, ktorý pomáha uľahčiť prechod, keď je dieťa ospalé, smutné alebo choré. Je pri všetkých veľkých aj malých okamihoch, na výletoch i u lekára, pre dieťa má veľký význam. Je to taký malý, prenosný systém emočnej podpory – spoľahlivý priateľ v núdzi. Niektoré deti takúto potrebu nemajú a je to tiež v poriadku. 

Ideálne je, ak je mojkáčik mäkký, materiály ako bavlna alebo džersejový úplet môžu ísť do práčky. Ak chcete zabezpečiť dieťatku takého mojkáčika, pamätajte aj na bezpečnosť -  plyšové hračky by mali mať vyšívané oči a nos, vyhnete sa riziku, že by gombíkový nos skončil v ústach vášho drobca.

Tip:

Ak sa váš drobec pripúta ku konkrétnemu plyšákovi, kúpte si podľa možnosti duplikát (alebo deku rozrežte na dve časti). Mamičky často hľadajú stratené alebo poškodené hračky, vankúšiky na fórach a sociálnych sieťach. Myslite na to a pripravte sa dopredu.  

Prečo sú deti pripútané k mojkáčikom?

Deti sa môžu ešte viac pripútať k svojim mojkáčikom, keď sa stanú nezávislejšími. Ošúchaný medvedík je malým kúskom domova, ktorý môže byť s ním u starkej, alebo sa k nemu môže pritúliť, keď sa cíti neisto na cudzom mieste. Veľké míľniky, ako štvornožkovanie či prvé kroky, sú pre dieťa veľkou zmenou, pri ktorej môže mojkáčik  pomôcť. 

Mnohé deti sa k svojim mojkáčikom pripútajú ešte pred prým rokom, ale preferencia jednej obľúbenej hračky vrcholí v druhom roku, najmä v súvislosti so všetkými zmenami, ktorými prechádzajú (samostatná izba, nástup do jaslí, strach z cudzích ľudí a pod.) Mojkáčik naučí dieťa  o sile sebaupokojovania, a to je dôležitá lekcia.

Niekedy je pripútanie k hračke také silné, že prinesie potenciálny problém v predškolskom veku (deti si nemôžu nosiť do škôlky hračky, len na začiatku je to dovolené v mnohých škôlkach). Čo s tým?

  • Ak je to možné, stanovte si limity. Dohodnite sa s dieťaťom, že medvedíka môže nosiť doma, ale nie na ihrisko, do auta áno, ale nie do obchodu. (Môže vás prekvapiť tým, že začne uvažovať v zmysle: "Nechajme Brumka doma, kde sa nestratí a nezašpiní.")
  • Vytvorte doma špeciálne miesto v dome, kde bude mojkáčik v bezpečí, kým sa dieťa bude hrať vonku, v škôlke a pod.
  • Uistite sa, že dávate dieťatku veľa objatí, aby mojkáčik nebol jediným dostupným zdrojom útechy.

Obľúbený mojkáčik

Ahoj, mojkáčik. Vitaj škola!

Vo veku 6 rokov sa veľa detí cíti pripravených rozlúčiť sa so svojimi miláčikmi (hoci sa na nich môžu občas občas prilepiť v stresujúcich momentoch). Než sa nazdáte, jediný čas, kedy uvidíte svoje dieťa s mojkáčikom bude, keď si budete prezerať staré fotografie z detstva.

Ak mojkáčik prežil všetky strasti a radosti, uchovajte ho pre spomienku. Nesie v sebe veľa príbehov, sĺz a smiechu, bola by škoda ho len tak vyhodiť, čo poviete? 

Zdroj: www.whattoexpect.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: