Čítajte deťom, rodičia
Empiricky dokázaných pozitív čítania existuje toľko, že je ťažké vybrať najdôležitejšie z nich. Prinášame aspoň niektoré.
„Minúta, ktorú teraz strávite čítaním vašim deťom, sa vám neskôr vráti miliónkrát,“ napísal raz autor George Saunders, „nielen preto, že vás budú milovať za to, že ste im čítali. Bude to preto, že po rokoch, keď budú na míle ďaleko... tie dlhé večery, keď ste boli spolu prepletení a v tichu nebolo počuť nič okrem zvuku otáčania stránok, to všetko... sa vám zrazu bude zdať posvätné.“
Čítajte už aj bábätkám! Má to viac benefitov, ako si myslíte
Prečo by ste mali čítať deťom?
Empiricky dokázaných pozitív čítania existuje toľko, že je ťažké vybrať najdôležitejšie z nich. Prinášame aspoň niektoré:
- Deti, ktoré často a veľa čítajú, sú v čítaní lepšie ako tie, ktoré sa čítaniu nevenujú.
- Dokázateľne zlepšuje sústredenie.
- Precvičuje mozog.
- Deti, ktoré čítajú, majú mnohonásobne väčšiu slovnú zásobu.
- Podporuje fantáziu a učí deti o dianí okolo nich.
- Rozvíja u detí empatiu.
- Deti, ktoré rady čítajú, sa aj lepšie učia a v škole viac prosperujú.
- Čítanie upokojuje nielen telo, ale aj myseľ dieťaťa.
Rozprávky by mali deťom čítať oteckovia
Neprestaňte čítať ani deťom, ktoré to už sami dokážu
Áno, vieme. Škola, krúžky, domáce úlohy, varenie večere či dolaďovanie pracovných povinností. Kde vziať čas na niečo také „nepodstatné“ ako čítanie? Žijeme to všetci. Mnohí rodičia si časom povedia, že deťom stačí čítať to, čo majú v šlabikári. Šlabikár síce podporí schopnosť čítať, ale neprebudí v nich lásku k tejto aktivite.
Ak sme hovorili o tom, že čítanie nenahraditeľne podporuje tvorbu slovnej zásoby, treba zdôrazniť aj fakt, že strata slovnej zásoby v čase, keď rodič prestane čítať dieťaťu, ktoré už čítať vie, je väčšia, ako keby mu rodič nečítal v čase, keď ešte čítať nevedelo.
Najdôležitejšia rada znie: Ak chcete, aby sa vaše deti stali čitateľmi, buďte čitateľmi aj vy sami. Deti, ktoré žijú v domácnosti s viac ako 500 knihami, budú študovať v priemere o tri roky dlhšie než iné deti a zároveň majú o 20 % vyššiu šancu skončiť vysokú školu (ako tie vyrastajúce v domácnosti bez kníh).