Čo je nové v detskej izbe? Imaginárni priatelia

Marika Koscelníková | 22. september 2022
Imaginárni priatelia

"Ja som to neurobil. To bol Bobík!" Ak neviete, kto je Bobík, môže vás toto konštatovanie vášho dieťaťa nahnevať - čo si zase vymýšľa. Po krátkej chvíli to pochopíte: Dieťa hovorí o svojom imaginárnom priateľovi. Čo je zač?

Jeho nový kamarát na hranie pôjde kamkoľvek pôjdete, dostane „podiel“ z jedla vášho dieťaťa a bude v detskej izbe, keď tam nebudete môcť vstúpiť vy. 

Hoci príbehy vášho drobca o každodenných dobrodružstvách s novým priateľom môžu znieť roztomilo, niektorí rodičia to považujú za čudné. Znamená to, že je vaše dieťa nešťastné? Mali by ste hrať jeho hru, alebo mu na rovinu povedať, že tento kamarát nie je skutočný?

5 výziev pre rodičov batoliat
Prečítajte si tiež:

5 výziev pre rodičov batoliat

Čo je to imaginárny priateľ?

Imaginárny priateľ je spoločník, ktorého si vaše dieťa vykúzli pomocou svojej fantázie. Tento neviditeľný kamarát môže predstavovať ďalšie dieťa, plyšové zvieratko, skutočné zviera, bábika, hračka, mýtické stvorenie – čokoľvek, čo vaše dieťa napadne.

Prečo majú deti imaginárnych priateľov?

Ak má vaše dieťa kamaráta, ktorý je výplodom jej fantázie, ľahko vám napadne, či nie je osamelé alebo nešťastné. Je to veľmi nepravdepodobné. Deti si vytvárajú fiktívnych kamarátov z mnohých dôvodov:

  • Chcú byť šéfom. Imaginárni priatelia dávajú dieťaťu šancu ovládať svoje prostredie. Zatiaľ čo skutoční priatelia si môžu vziať hračky alebo nesúhlasiť s tým, aké hry hrať, imaginárni priatelia to neurobia, čo z nich robí ideálnych spoločníkov.
  • Môžu na nich preniesť vinu. Imaginárni priatelia môžu byť užitočnými obetnými baránkami, na ktorých možno viniť zlé skutky. (Spadne lampa zo stola? "Urobil to Bobík.")
  • Môžu bezpečne vyjadriť svoje emócie. Vaše dieťa sa možno necíti dobre, keď vyjadruje svoj hnev, ale jeho imaginárny priateľ nemá žiadne výhrady k tomu, aby to všetko dalo von akoukoľvek formou.
  • Pre pohodlie. Neviditeľní priatelia môžu pomôcť vybudovať u dieťaťa pocit bezpečia a pohodlia a ponúknuť mu príležitosť prejaviť dôveru a odvahu. Dieťa môže povedať svojmu imaginárnemu kamarátovi: „Neboj sa príšer pod posteľou,“ a tým utíši svoje vlastné obavy.
  • Pre ich dostupnosť. Imaginárni priatelia poskytujú spoločnosť, ktorá nie je vždy dostupná od skutočných priateľov. Premýšľajte o tom, že je to výhoda -  vaše dieťa sa môže hrať s predstieraným kamarátom aj pred spánkom (ak je ticho)!

Kedy sa objavia imaginárni priatelia?

Vymyslení priatelia sa zvyčajne objavia, keď majú deti okolo 2 a pol až 3 rokov. V tomto štádiu života ich predstavivosť rastie a sú schopné vytvoriť si spoločníkov, ktorí ich budú sprevádzať pri hre a prežívať s nimi vymyslené príbehy.

Je normálne mať imaginárnych priateľov?

Áno, úplne! Nielenže sú imaginárni priatelia pre deti normálni, ale sú aj veľmi bežní. Vedci zistili, že asi dve tretiny detí si niekedy v ranom detstve vyčarujú imaginárneho kamaráta. Rovnako je však normálne, ak dieťa nikdy nemá imaginárneho priateľa. Vaše dieťa a vy môžete získať od týchto neviditeľných kamarátov niekoľko výhod.

  • Môžete použiť imaginárneho priateľa, aby dieťa naučil skúsiť niečo nové. Napríklad, nech jej kamarát ako prvý ochutná novú zeleninu. Alebo hranie sa na školu s imaginárnym kamarátom môže pomôcť pripraviť sa na prvý deň v škole.
  • Umožní vám rozprúdiť rozhovor. Vymyslený priateľ môže vášmu dieťaťu dovoliť, aby sa podelilo o pocity. Napríklad vám môže povedať, že Bobík  sa nechce presťahovať do nového domu, alebo mu v škôlke prekáža ťahanie za vlasy od Eda.
  • Dieťa si vďaka imaginárnemu priateľovi precvičí sociálne interakcie, ako napríklad konverzáciu (hoci imaginárnu), striedanie sa, zdieľanie a ďalšie. Tieto zručnosti jej pomôžu pri vytváraní skutočných priateľstiev.
  • Imaginárni priatelia pomáhajú zvýšiť kreativitu vášho dieťaťa. Len počúvajte, ako vymýšľa scenár alebo miesto, ktoré môžu preskúmať. Jedného dňa sú v zoo; nabudúce sú na Mesiaci v pršiplášťoch!

Ako mám reagovať na imaginárneho kamaráta môjho dieťaťa?

Ak vás vaša ratolesť požiada, aby ste urobili niečo pre jej imaginárneho parťáka, možno sa budete cítiť trochu trápne. Mali by ste hrať túto hru? Áno!

Odborníci tvrdia, že je v poriadku správať sa k neviditeľnému priateľovi ako k ostatným priateľom vášho dieťaťa. Ak vám to dieťa ešte nepovedalo, pýtajte sa na nového vymysleného priateľa, ako sa volá a ako vyzerá. Alebo sa porozprávajte o niektorých veciach, ktoré robia. Ak vám imaginárny priateľ položí ústami vášho dieťaťa otázky, odpovedzte. " Bobík sa pýta, prečo..." Môžu to byť dôležité otázky, ktoré sa vám dieťa obáva položiť, ale keďže sa pýta jeho priateľ... 

Niektorí rodičia sa obávajú, že imaginárni priatelia ich detí môžu odviesť ich pozornosť od vytvárania skutočných priateľstiev, no nie je to tak. Je to len obdobie, kedy predstavivosť vášho dieťaťa beží na plné obrátky a vďaka nej (a svojmu imaginárnemu priateľovi) sa môže preniesť cez rôzne nástrahy, strachy, nudu. Nebojte sa Bobíka! ( Až na naozaj špecifické prípady, kedy dieťa komunikuje len prostredníctvom imaginárneho priateľa a uzatvára sa do seba. Ak sú pridružené známky depresie, nechutenstvo, nespavosť, alebo zvýšená agresivita a podobne. Poznáte svoje dieťa a ak sa vám čokoľvek nezdá, konzultujte tieto stavy s lekárom.)  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: