Podeliť sa o hračku? V žiadnom prípade!

Michaela Klamová | 26. Jul 2019
Podeliť sa o hračku? V žiadnom prípade!

Poznáte to aj vy? Dieťa sa nerado delí o svoje hračky a možno budete prekvapení, je to úplne prirodzená reakcia. Čo s tým?

Ak sa dieťa nechce podeliť o svoju hračku,  je veľmi pravdepodobné, že si uvedomuje, že to, čo robí nie je správne, no i napriek tomu to nedokáže ovplyvniť. Vinu nesie zatiaľ nedostatočne vyvinutý prefrontálny kortex.

 

Všetci sa rodíme ako sebci

Rodíme sa ako sebci, no čím sme starší, zdokonaľujeme sa v sociálnych stratégiách – teda v tom, ako uspokojiť svoje potreby spôsobom, ktorý okolie a spoločnosť akceptuje.

Malé deti väčšinou rýchlo pochopia koncept delenia, no nie sú zatiaľ schopné ubrániť sa impulzom, ktoré im radia uchmatnúť si všetky sušienky len pre seba a utekať preč. Pre rodičov to znamená veľkú dávku trpezlivosti pri riešení ihriskových konfliktov a stanovovanie pozitívneho príkladu.

Vo výchove najviac pomáhajú príklady

Ukážte im, ako sa napríklad s partnerom podelíte o dezert (upozornite ho predtým, že sa má ochotne usmievať, nie brániť dezert vidličkou). Ak dieťa vo svojom rozhodovaní zlyhá, vysvetlite mu, že takéto správanie nie je v poriadku, no vyhnite sa zbytočnému vyčítaniu či trestom.

Je to fáza, ktorá chce čas a vy ste tu preto, aby ste mu ju pomohli preklenúť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: