Prečo sa deti pýtajú PREČO? A čo s tým?

otázky prečo, výchova v období vzdoru

Rodičia sa musia pripraviť na často neutíchajúcu spŕšku otázok a nestratiť pri tom trpezlivosť.

Je to až čarovné, s akou obrovskou jednoznačnosťou sa každé jedno zdravo vyvíjajúce sa dieťa, začne v určitom veku naliehavo spytovať „Prečo?“.

Vývin je aj v tomto smere individuálny a záleží tak od celkovej rozumovej vyspelosti dieťaťa, ako aj od rozvoja jeho rečových schopností, ale toto obdobie môžete očakávať u niektorých detí už vo veku od 18 mesiacov.

Môj najstarší syn s tým začal presne, keď mal 18 mesiacov, a neprestal s tým doteraz (má 15 rokov ) . Naopak, najmladší syn, ktorý má teraz 22 mesiacov, zrejme poznačený psychoterapeutickým vzdelaním svojej matky,  zatiaľ neodbytne kladie otázku „Ako?“. 

Otázkami deti zisťujú, ako funguje svet

V psychoterapii totižto nie je natoľko dôležité, prečo sa niečo deje, ale často nás viac zaujíma, ČO sa deje a AKO sa to deje. Na to, aby sme porozumeli svojim emóciám je totižto veľmi dôležité naplno si uvedomovať to, čo prežívame, a to sa dá práve prostredníctvom otázok „Čo?“ a „ Ako?“. 

Predsa len, väčšina normálne vyvíjajúcich sa detí , ktoré nemajú rodičov psychoterapeutov, prejde vývinom cez otázku „Prečo?“. Rodičia sa musia pripraviť na často neutíchajúcu spŕšku otázok a nestratiť pri tom trpezlivosť, čo je samé o sebe celkom výzvou! Prečo je totižto otázkou rozumu - hlava chce vedieť, poznať, rozumieť...

Ako uvádza zahraničný portál scarymommy.com  výskum ukazuje, že čím viac otázok sa dieťa pýta, tým viac sa vaše dieťa učí. Podľa detského psychológa Paula Harrisa sa dieťa pýta okolo 40 000 otázok vo veku od dvoch do piatich rokov. V čase, keď má dieťa štyri roky, je väčšina položených otázok svojou povahou vysvetľujúca.

Prečo sa deti pýtajú prečo?

Podľa štúdie uskutočnenej na Michiganskej univerzite   sa deti v predškolskom veku pýtajú toľko otázok, nie preto, že by chceli otráviť svojich rodičov, ale preto, že skutočne chcú vysvetlenie. V štúdii boli deti, ktorým boli poskytnuté správne vysvetlenia, často spokojné alebo položili nadväzujúce otázky, zatiaľ čo tie, ktoré nedostali uspokojivú odpoveď, často opakovali tú istú otázku znova a znova, až kým ju nedostali.

Určite ste si to všimli so svojimi deťmi.  Ak často odpovedáte „Neviem...“ alebo „Pretože som tak povedala!“ , vás naďalej bombardujú variácie pôvodnej otázky, až kým nemáte inú možnosť, ako dať všetko bokom, pokúsiť sa dozvedieť viac o ich otázke a nakŕmiť ich zvedavosť odpoveďou primerane sofistikovanou ich veku.

Prečo teda deti kladú toľko otázok?

Mohlo by to byť jedným z nasledujúcich dôvodov, ako uvádza článok na spomínanom portáli:

  • Potreba vedieť: Ako vaše dieťa rastie, uvedomuje si, že okolo neho je toľko úžasných vecí, a tieto otázky sú spôsobom, ako zistiť viac o svete, v ktorom žije. Pre malé dieťa, ktoré sa stále zoznamuje so svetom, je všetko ohromujúce, a preto je preň potrebné tomu rozumieť. Môže byť ťažké odpovedať na všetky otázky a veruže, niektoré z nich sú dosť ťažké („Prečo je hmyz červenej a čiernej farby?“). Ale nezabudnite, že zodpovedaním všetkých otázok pomáhate dieťaťu rásť a rozvíjať jeho mozog.
  • Vynucovanie si pozornosti:  Podľa profesora a vedúceho INSEADu , Hal Gregersona sa dieťa pýta otázku „Prečo?“ znovu a znovu  vtedy, keď nerozumieme ich otázkam alebo ich nepočúvame. V takýchto prípadoch je pre vaše dieťa a pre vaše vlastné zdravie často lepšie urobiť si krátku prestávku od toho, čo práve robíte, a porozprávať sa s ním. Akonáhle ste dieťaťu venovali pozornosť, môžete mu vysvetliť, že sa teraz musíte vrátiť k svojej práci.
  • Vzdorovitosť: Niekedy je dôvodom otázok prečo iba detská vzdorovitosť („Prečo by som si mal čistiť zuby?“). To môže byť často frustrujúce, najmä keď to príde na konci dlhého, únavného dňa. Rozhnevaním sa však situácia len zhoršuje. Namiesto toho, aby ste povedali: „Pretože som povedala,“ vysvetlite, čo sa stane, ak si vaše dieťa nevyčistí zuby. Trpezlivosť a vytrvalosť väčšinou pomáhajú. 

Ako si poradiť so záplavou otázok

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť pri riešení pretrvávajúcich otázok vášho dieťaťa.

  • Odpovedzte im: Niekedy jediné, čo vaše dieťa potrebuje, je jednoducho priama odpoveď na otázky, ktoré kladie. Namiesto ignorovania otázky „Prečo by som mal nosiť nohavice?“ odpovedzte na jeho otázku: „Pretože bez nich by ti bola zima.“. Ak je vaše dieťa spokojné s odpoveďou, je pravdepodobné, že otázku prestane opakovať a vy budete môcť v pokoji dokončiť to, čo potrebujete, či už je to odchod do obchodu alebo varenie ryže k obedu. Ak si otázka vyžaduje dlhšie vysvetlenie, skúste svoju odpoveď spracovať spôsobom, ktorému bude vaše dieťa rozumieť.
  • Akceptujte, ak niečo neviete: Nikdy neuškodí dieťaťu úprimne povedať, že niečo neviete. Potom si k danej otázke môžete niečo prečítať a vysvetliť to dieťaťu  v jazyku, ktorému rozumie. Nemusíte mu odpovedať okamžite; len mu dajte vedieť, že to zistíte a vrátite sa k tomu. Ako bonus vám to pomôže oprášiť vaše všeobecné vedomosti a zároveň nakŕmiť zvedavosť a prirodzenú túžbu dieťaťa učiť sa.
  • Spoločný výskum: Deti majú schopnosť klásť určité otázky, ktoré vás skutočne zaskočia. Je to preto, že pozorujú a analyzujú svoje okolie oveľa viac ako my dospelí. Ak vaše dieťa zistí, že hľadáte a zisťujete niečo, čo neviete, budete pre neho dobrým vzorom a  povzbudí ho to, aby robilo to isté. Môžete si vziať encyklopédiu a zistiť odpoveď spoločne. Toto tiež povzbudí návyk dieťaťa na čítanie alebo v ňom možno prebudíte záujem o knihy, ak sa ešte nenaučilo čítať.
  • Otočte otázku späť: Môžete tiež otočiť otázku a opýtať sa svojho dieťaťa „Prečo?“. Napríklad, ak sa vaše dieťa pýta, prečo psy chceli vrtieť chvostom, môžete ho požiadať, aby o tom popremýšľalo a odpovedalo. Toto povzbudí vaše dieťa, aby zistilo, čo má presne na mysli. Je celkom príjemné počúvať imaginatívne odpovede, s ktorými deti často prichádzajú. Nezabudnite však, že druh tónu, ktorý pritom používate, bude mať veľký význam. Ak váš tón hlasu bude naštvaný, keď sa pýtate, môže to mať celkom opačný účinok ako to, čo ste sa snažili dosiahnuť.
  • Trpezlivosť je kľúčová: Nakoniec, aby ste so svojím dieťaťom dosiahli akýkoľvek pokrok, potrebujete trpezlivosť – kvantá a kvantá trpezlivosti 
Zdroj: https://www.scarymommy.com/why-do-children-ask-why/

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: