Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kedy sa diagnostikuje autizmus ?

    , Autor: Pat8

    Dobrý deň. Mám 2 ročného syna a máme vážne obavy že je autista. Nerozpráva, rozumie úplne minimum, točí sa dokolečka, obzerá si rúčky, jeho hra je úplne automatická - toči kolieska, prehadzuje a ukladá veci. Aj ked ma radosť tak sa začne točit dokola a robiť pritom jeden zvuk, pripadne si pritom ešte dáva ruku pred tvár alebo nimi máva. Komunikuje tak že používa našu ruku ako nástroj. Navyše má už aj staršieho súrodenca s diagnózou PAS. Všetky testy ako M-chat a ASDetect mi svietia načerveno. Detská dr nás ešte len bude volať na preventívku, ale už som sa sama objednala do centra včasnej intervencie, na logopédiu, a na diagnostiku ku klinickej psychologičke. Niektorý mi hovoria že je to skoro a ešte nedávaju diagnozu v takomto veku (bude mať 2 roky a 4 mesiace v tom čase). Pojdeme tam podla Vás ešte zbytočne, alebo mi už bude vedieť povedať na čom sme, kedže sú jeho prejavy také výraznejšie ?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite tam nejdete zbytočne a treba tam ísť. Úplne stopercentná diagnostika sa ešte asi spraviť nebude dať ale v každom prípade dostanete usmernenia ako s dieťatkom ďalej pracovať.