Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,889 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Hra

  , Autor: Monikapap

  Dobrý deň, chcem sa ešte spýtať či je v poriadku že sa syn napr. Keď sa ráno zobudí a príde do izby začne hrať s tou istou hračkou a keď je v obývačke otvára a zatvára dvierka, otvára stále tie isté, to isté aj keď príde ku babke dolu tak začne otvárať dvierka a sufliky, viem že sa mu páči keď trieskaju a ešte zo všetkého si dokáže urobiť autíčko, aj zo sviečok. Asi som už paranoidna, stále ho sledujem. Neviem možno robí a hra sa s tým čo pozná. Syn má 15 mesiacov.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ste pozorná matka, tak sledujete svojho synčeka a rozmýšľajte nad jeho správaním. je to primerané a správne.
  znova prejavy, ktoré popisujete s v tomto veku primerané: vezme si hračku, ktorú má rád, aj deti v tomto veku môžu mať a obľubujú rituály. Otváranie, zatváranie šuflíkov, dvierok, je objavovanie sveta, možností, podobne ako vyťahovanie hrncov, vareiek a búchanie s nimi. Po perióde tohto spôsobu objavovania sveta by vak mala prísť iná, začína hra, spočiatku samostatne, neskôr už s inými deťmi. pozorujte vývin svojho dieťatka ale nehľadajte primárne príznaky nejakého ochorenia so strachom, ktoré samozrejme každé ochorenie u rodiča vyvoláva.

Podobné otázky

 • Pretáčanie

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka. Moja mala bude mať zajtra 6 mesiacov a ešte sa nepretáča na bruško. Aj keď ju dám na bruško v tejto polohe dlho nevydrží začne sa zlostit a následne neskutočný plač. Celkovo sa aj dosť veľmi nervuje a neviem prísť na príčinu... Mame dole 2 zúbky je možné že je nervózna z toho ze už sa deje niečo na horných ďasienkach? Ale nervovála sa už aj pred tým už asi od 3 mesiaca. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem celkom prese čo znamená, že je nervózna. Dieťatká majú rôzne prejavy, každé je inak motoricky nastavené, niektoré plače a hnevá sa viac niektoré menej. Hlavne musí mať dostatočný priestor aj na to, aby sa samo zahralo, sledovalo okolie. Nie je potrebné pri každom zamrkaní hneď niečo riešiť. Dieťa je potom nervózne z toho, že akoby nemá kľud na svoje vlastné sledovanie okolia.
  Keďže sa jej poloha na brušku nepáči / čo u niektorých detí býva/ tak sa tam ani nepretáča. Stačí , že to urobila raz alebo urobí občas a znamená to, že jej vývin normálne pokračuje. Bežne pretáčanie na bruško deti zvládajú až medzi šiestym a siedmym mesiacom. Prerezávaniu zúbkov sa prisudzujú rôzne sprievodné javy od hnačiek až po nepokoj ale nie je to vždy pravidlo a nedá sa nič na zúbky zvaľovať. Ak niečo nie je v poriadku, treba pátrať po príčine.

 • Autizmus?

  , Autor:

  Dobrý deň, pani doktorka,
  Chcem sa s vami poradiť.
  Mám 2 ročného syna. Našli sme pár vecí, ktoré akoby nás synček nevládal tak, ako by asi mal. A nevieme, či to už riešiť, alebo este čakať. Bojíme sa, aby nešlo o znaky autizmu.
  Chlapček ešte nerozpráva, iba také ako mama, papa, baba, jaja, ham,...
  Zvláštne je, že nám nereaguje na meno. Zvykol si zareagovať, ale len keď poviem "Ferko, aha". Na to "aha" akoby zareagoval, lebo vie, že mu niečo ukazujem. A keď je zanietený v nejakej hre, tak absolútne.
  Neukazuje na predmety jedným prstom, ale keď niečo chce, napr. Na poličke, tak sa príde vypýtať na ruky a načiahne sa za tým. Od malička nechcel čítať knihy (myslím, že pri to by sa dobre naučil ukazovať prstom). Teraz si už začal čítať... Resp. Listovať v knihách sám. A dost často.
  Občas chodí po špičkách. Momentálne is začal vydobijat veci, keď niečo chce... Napr. Keď ideme okolo ihriska a on tam chce ísť a nejdeme tam, tak sa začne hnevať až plakať.
  Co sa týka hier, začal byť dosť aktívny. Ma staršiu sestričku (3,5roka)...vedia sa už spolu ponaháňať, skrývať pod deku a robiť kuk, v trampolíne sa spolu nasmejú.
  Rad sa hrá s kockami (stavia veze), rôzne tie logické hračky, pričom musí ukladať na seba podľa veľkosti. To už všetko ovláda. Veľmi rád ma loptu alebo balón. Keď vidí, že sa hráme s jeho sestrou, hneď pribehne a zapája sa. Začal sa hrať aj s elektrickým pianom. Tuka si prstami melódie.
  Hluk problém nerobí, ani vysávač, ani kosačka, ani hlasna hudba. No napriek tomu si občas chytí uška. Ale nikdy nie pri hlasnych zvukoch.
  Donedávna ho nezaujímali auta ani kolesá ani nič. Teraz už vezme do ruky traktor alebo auto a točí kolieska. Keď ide aj auto po ceste alebo traktor, tak veľký záujem a musí až zastať, aby ho videl ako ide okolo.
  Veľmi rad sa objíma, stwkli a dá pusinku. Keď mi sedí na kolenách a artikulujem mu nejaké slová, tak tiež otvára ustocka a snaží sa opakovať. Dokonca mi chytá ústa, akoby chcel lepšie zistiť, ako to hovorím. Očný kontakt 100%.
  Rad sedí na rukách a rôzne tie riekanky Varila mysicka, Tapi Tapi Tapusky, Ide, ide vláčik a pod.
  Predtým sa hral sám, teraz už aj so svojou sestrou občas. Keď sme na ihrisku a vidí, že niekto sa hrá s loptou, hneď beží do stredu ihriska a chce sa hrať tiež.
  Predtým obcas pozerával TV... Fihu a podobne hudobné programy... A ešte také anglické. Kedysi som čítala, že je dobré, keď dieťa počúva nieoc v cudzom jazyku, že potom sa mu ten jazyk ľahšie učí.. Teraz viem, že to bolo asi na škodu.
  No co sa týka tých ostatných veci... Je to v norme?
  Mame sa obávať toho, že nereaguje na meno a stále nerozpráva okrem tých svojich hlások?
  Ešte treba asi spomenúť, že vo väčšine prípadov sme ho oslovovali Zlatinko, Laska naša, Anjelik... Nie je to aj preto, že nie je tak zvyknutý na svoje meno... A skôr keď urobil niečo zlé, tak sme ho oslovili menom so zvýšeným tónom hlasu....
  Ďakujem za Váš názor a radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Asi naozaj považuje svoje meno za výčitku ako mi vyplynulo z poslednej vety!
  Správanie dieťatka ako ho veľmi podrobne opisujete nejaví známky autizmu. Ak málo rozpráva nie je ešte v tomto veku problém. Mali by ste ho naozaj oslovovať menom a samozrejme s ním veľa rozprávať, jednoduché veci, prípadne na obrázkoch ukazovať a pomenovávať veci bežného života. Okrem nejakého speivankova neodporúčam veľa sledovať televíziu a najmenej do troch rokov mu nič!!!!!!!ale že naozaj nič!!!!!!!!!!!neukazujte na ipade, iphone a podobne. Sú to sekvencie, ktorým vôbec nerozumie, síce ho zaujú pohybom a farbou ale nič sa z nich nenaučí!!!naopak zastavuje to deti vo vývine. existuje taký test mchat, ktorý by mala vaša lekárka mať, mohli by ste ho vyplniť. V tomto veku to, že nehovorí vo vetách a má dosť malú slovnú zásobu však by som ani nepovažovala za oneskorený vývin reči.

 • Ruky v päst

  , Autor:

  Dobrý den pani doktorka! Chcela by som sa opytat. Môj syn teraz zaplnil 5 mesiacov, pri vzpriameni- v polohe na brušku ma ruky stále v pästiach, keď som mu skúšala prsty otvoriť v tejto polohe išli ľahko, ale opäť si ich zatiahol. Pretáča sa z chrbta na brusko, do rúk krásne chytá hračky, prikladá si ich k ustam či v lahu alebo na brusku, väčšinu casu dňa má päste uvolnene, ale stane sa ešte že aj keď ho mám na rukách má ruky v past. Upraví sa to ešte alebo je to signál neuro problému?!dakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie je to žiaden signál neurologického problému pokiaľ napreduje tak ako to popisujete. Sledujte a uvidíte, že postupne bude mať ručičku stále viac a viac otvorenú.

 • Oneskorený vývoj

  , Autor:

  Dobrý deň
  Mám podozrenie na oneskorený vývoj u syna. Začal chodiť 17 mesiacoch. Nerozpráva len vydáva zvuky. Občas povie mama baba... Ale len občas. Na svoje meno reaguje len keď chce. Pomáha mu keď s ním cvičím a hrám sa s ním ,ale zdá s ako to málo. Má dvojča ( dievčatko) a ona je naopak veľmi šikovná. Na koho sa mám obrátiť? Je niečo čo by mu pomohlo v rozvoji?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite na obvodného lekára, treba spraviť tzv M-Chat. Potom vyšetrenie u neurológa a vyšetrenie u psychológa, tak teda postupujem ja v takýchto prípadoch.

 • Mykanie dojcata

  , Autor:

  Dobry den, pani doktorka,

  je normalne, ze trojmesacne babatko sebou pocas dna trha rukami a nozickami aj ked sa zrovna nehrame. Taktiez je v poslednych dnoch dost spava, co doteraz nebolo zvykom.

  Dakujem za odpoved,
  Lucia

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťatko v tomto veku ešte môže reagovať na rôzne podnety z okolia celým telom, reflexy novorodenecké postupne vyhasínajú.
  Významne spavá by nemala byť, práve naopak v tomto veku sa začína tvoriť režim, kedy dieťatko jedno medzikojenie prespí a jedno je takmer celú dobu bdelé, sleduje okolie, hračku, džavoce.
  Ak sa spavosť zvýrazní, konzultujte vášho lekára.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: