Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odplienkovanie

    , Autor: Bz

    Dobry den. Mam taku otazku. Moje dieta v auguste dovŕši 3 roky a zacali sme odpoenkovanim. Skúšali sme to ked mala 2 roky,neúspešne. Tak sme to nechali tak a po case sme sa k tomu zas vratili. Chápe co od nej chceme,sama povie ze su nohavicky pohodlnejšie a plienky nepotrebuje. Ale je schopna moč udržať aj 5-6 hodin, pocka si na plienku ktoru dostane k poobednemu spanku a do vecera zas nic. Na nočník si nahá ani nesadne ked tak len oblečená aj to len sem tam. Po novom sa ani kupat uz nechce lebo si tam minule cvrkla.Vie ze sa do nocnika cika,kaka, pretoze pred tym si čupla a pustila do gatí ako sa hovori,ale teraz uz ani to. Neplatia ziadne odmeny,hracky,nepripúšťa ziadnu motiváciu lebo proste nie nechce je velmi tvrdohlava,mozme jej to hociako vysvetlovat,ine odplienkovanè aj staršie deti ukazujú co treba.Ako sa hovori tlaci nas cas pretoze od septembra nastupuje do skolky a obavam sa ze to nestihneme. Jedina útecha je ze prichadza leto a je moznost byt na dvore bez nohavičiek. Neviem ci sme nieco pokazili alebo na to nie je pripravena,každopádne vidim ze ma z toho stres a neviem ako ju stym skamarátiť.
    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Stres z toho máte všetci, ona to vie, a býva to prvá možnosť ako nás deti týrajú: nebude a nebude robiť, čo vy chcete.
    Máte čas, v tomto veku nie sú všetky deti doplienkované.
    Je to ťažké, ale nedajte na javo, ako veľmi vám na tom záleží. Nerozprávajte pred ňou o tom s nikým!!!!!!!!!!ani medzi sebou s manželom. Je to nepodstatná vec: to si musí myslieť! Nenúkajte žiadne odmeny. Ale zase keď niečo chce, pokojne jej / ale len keď ste s ňou sama/ povedzte, že to nemôžeme kúpiť, lebo musíme dávať peniažky za plienky. Ona tomu dobre rozumie! Keď ste samé doma, hovorte je o tom, ako to robia veľkí ľudia, že nenosia plienky, vysvetlite jej to, ale nespomínajte škôlku. Inak jej však nechávajte celý deň plienku, nech si ciká ako chce. Samej jej to začne o chvíľu vadiť a vypýta sa. Môžete jej aj povedať, že nemôže mať pekné šatočky, lebo s plienkou sa nedajú nosiť! Ale prosím vždy len vy dve, nezaťahujte do toho nikoho iného.