Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • odplienkovanie - zlom

    , Autor: 5ka79

    Dobry den, potrebujem radu. Dcerka bude mat v Juli 2 roky a minuly tyzden sme zacali skusit odplienkovavat. Prve 3 dni to bolo vyborne, vycikala sa do nocnika, dokonca sa donho 2 krat uplne sama bez nabadania isla vykakat. Po cca asi 3 dnoch ale nastal uplny zlom. Dcerka sa nechce vycikat do nocnika ( sadne si kludne nan aj xy krat denne, ale nikdy nepusti), dokonca sa nechce ani do plienky (dala som jej plienku, ze nevadi, kludne sa moze do nej vycikat), ani do vane nikde. Len krizi nohy, placka, a vidno ze strasne potrebuje ale nikde sa nechce vycikakat. vobec neviem co mam robit. mam pocit, ako keby tie prve dni sa nepozerala na samotny proces cikania, ale ked sa pozrela raz, ze co sa to tam dole vlastne deje, ze to z nej ide atd, tak ako keby odvtedy ma stres. dnes som dala pec nocnik a dala naspat plienku, lebo mam pocit, ze ma stres ale nechapem z coho a co mam robit. viete mi poradit?
    dakujem velmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Poradili ste si najlepšie sama, lebo mama vie všetko. Prestať s odplienkovávaním a plienku vrátiť. Ešte na to nedozrel čas. Ale v lete ju môžete nechať bez plienky, bez nohavičiek, len tak v šatočkách, pociká sa , umyjete,,možno jej to bude aj nepríjemné, tak sa nad tým zamyslí. Nerozprávajte o tomto probléme pred ňou s nikým / mama, tata, teta suseda atd/, o to viac to v nej bude vzbudzovať pocit, že je to niečo výnimočné. ALe keď ste samé dve, v určitej chvíli intimity jej môžete pripomenúť, že veľkí cikajú kakajú v záchode a nenosia plienky.....