Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,692 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Vracanie

  , Autor: daviddominik

  dobry den, mama taku otazku, neviem uz co mame robit mam 3mesacneho syna, narodil sa zdravucky prvy den dostal teploty 38 tak ho skontrovali ze je vsetko v poriadku prepustlili nas z nemocnice doma stale place z bolesti tak navstivili sme pediaricku ze to su koliky kupili sme kvapky, nic s anezmenilo place stale cely den ma take krce silne zacal vraciat tak nam vzali moc na analyzu tak ze ma infekciu dali nam antiobiotika amoxicilin bolo mu lepsie po 4 dnoch zacalo to znovu aj vracnie aj plac tak sme boli zase u doktorky dala nam dalsie antibiotika augmentin berie ho 5 den, ale s anic nezmenilo stale vracia, place od boelsti, neviem ci to je zaludok alebo neico ine az 12 mame na vzorku mocu zase, tka neviem co do vtedy ako mu pomoct zijeme v spanielsku a tu su doktory asi neskuseny neviem poradte prosim co to moze byt, dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Fúha, tak to je ťažké! Dieťatko zjavne nie je v poriadku, U nás je veľmi zriedkavé, aby dieťa v tomto veku užívalo dvakrát za sebou antibiotiká v podstate bez toho, aby sa vedelo prečo. Dieťa s infekciou močových ciest v tomto veku a obzvlášť chlapček patrí do nemocnice. tak neviem , či vám to neponúkli a vy ste odmietli.
  Samozrejme, že teraz ho už bruško môže bolieť aj z toho, že má zničenú prirodzenú bakteriálnu flóru v zažívacom trakte pri užívaní antibiotík. Odporúčam podávať probiotiká, napríklad bio gaia, tie iste dostať aj v Španielsku a z môjho pohľadu je potrebné podrobné vyšetrenie dieťatka, či nemá nejakú vrodenú poruchu obličiek alebo zažívacieho traktu.Nenapísali ste, či mal aj horúčku. Infekcia močových ciest bez horúčky v tomto veku je málo pravdepodobná. Neviem ako je živený. V tomto veku detičiky mávajú bolesti bruška a bývajú veľmi plačlivé. Príčinou býva aj stres matky, ktorý je pravdepodobný aj u vás, jednak z cudzieho prostredia a jednak z problémov s dieťatkom.

Podobné otázky

 • Problémy s jedenim

  , Autor: kk111

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj 5 ročný syn nechce jesť. Začalo sa to asi keď mal 2 roky a stale som dúfala, že to prejde časom, prip. keď sa dostane do kolektívu. Do 2 rokov jedol všetko a potom zrazu nechcel ovocie, zeleninu, nátierky, mäso. Jedáva iba suché cestoviny, ryžu, zemiaky, pečivo, jogurty. Žiadne syry. Polievku iba so slizikmi alebo zemiakmi, ak je polievka iná, fazuľová, zeleninová, tak nie je šanca. Jedine potom čistú. Už som skusala všeličo, ale nič nepomáha. Nútiť ho nenútim, lebo keď ho prosím nech aspoň ochutná, hneď ho napina na zvracanie. Môže ísť aj o nejakú psychickú poruchu? Alebo robím niekde ja chybu? Už som bezradná. Ani so sladkosťami to nepreháňajte, raz za čas si niečo malé sladké dá, ale nie každý deň, práveže ho to napadne málokedy, pritom váhu ma na svoj vek normálnu. Ďakujem za Váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Teraz najprv odpoviem ako mama nie ako lekárka: mala som to isté s mojim synom, bol schopný jesť 5 týždňov každý večer pizzu margaritu nič iné. Teraz je dospelý, ale nedá sa povedať, že by jedol všetko! Jee to trocha lepšoie.......
  Nechcem zľahčovať váš problém ako lekár, ale ak predsa len zje jedlá, ktoré osahujú živiny, čo sú aj ceeálie, cestoviny, zemiaky obsahujú aj vitamin C, jogurty sú zdroj vápnika a bielkovín. Samozrejme je potrebné, aby dieťa jedlo aj mäso, napríklad aj vo vývare, teda slížikovej polievke.
  Ak je chlapček zdravý, nie je chudokrvný, rastie, priberá, psychomotoricky sa správne vyvíja, nie je dôvod na obavy.

 • Streptokok B a novorodenec

  , Autor: Zuzana2502

  Dobrý večer. Prosím vás potrebovala by som objasniť zopár vecí ohľadne mojej dcérky. Počas tehotenstva som mala pozitívny test na streptokoka skupiny B. Počas pôrodu mi boli podané antibiotiká. Na prepúšťacej správe boli uvedené vykonané vyšetrenia ktoré by som potrebovala vysvetliť. Klinický materiál(špecifikácia)žal.obsahu aeróbna kultivácia nález pôdy ostali sterilné. Mykologia nález negatívny. Kultivácia po pomnožení žal.obsah nález eschericia coli. Výter ucho kultivácia po pomnožení aj aerobna kultivácia nálezy pôdy ostali sterilné a mykologia negatívny nález. Z pôrodnice bolo doporučené očkovanie proti rotavírusom. Prosím vás môžete mi objasniť či je dcérka podla týchto výsledkov v poriadku a prečo má byť zaočkovaná proti rotavírusom? A ešte by ma zaujímalo čo znamená usg coxy: Coxy II.a? Ma klbiky v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tie nálezy boli pravdepodobne aj z vašich vyšetrení, nález z uška bol od bábätka. Všetky nálezy sú v poriadku a dieťatko nie je nijako ohrozené podľa uvedených výsledkov.
  USG coxy II a znamená, že tam nie je porušený vývin bedrových zhybov ale je potrebné ešte kontrolné vyšetrenie, ktorého termín určí ortopéd, ktorý dieťa vyšetroval.
  Očkovanie proti rotavírusom nesúvisí nijako s uvedenými nálezmi. V jednej našej pôrodnici veľmi správne poučia mamičky a aj to napíšu do správy, že je vhodné očkovaie proti rotavírusom, pretože toto očkovanie chráni deti proti závažnej infekcii, ktorý je spôsobená rotavírusom a prejaví sa ako vysoká. eplota, hnačka, vracanie, zväčša aj kašeľ a nádcha a čím je dieťatko menšie, tým je pravdepodobnejšie, že liečba bude musiť prebiehať v nemcnici na infekčonom oddelení. V krajnách tretieho sveta je toto ochorenie zodpovedné za tisícky úmrtí detí do roka. Vaša lekárka by vás mala poučiť o spôsobe a čae očkvania. Podávajú sa dve alebo tri látky, podľa výberu očkovacej látky, očkovacia látka sa aplikuje tak, že dieťatko vypije malé množstvo tekutiny, odstup medzi podaním očkovacej látky je namenej štyri týždne , očkovanie začína v druhom mesiaci ale musí byť ukončené vo veku šesť mesiacov. Jedna očk látka stojí cca 40 euro, ale poisťovňa všetko nad 10 euro po vyučtovaní rodičom vráti.

 • grckanie aj po zmenách mlieka

  , Autor: Zuzana

  Dobrý deň p.doktorka,
  už ste mi tu raz odpovedali na moju otázku, riešila som, že môj syn je na UM od narodenia, a stále sme mali problém s grckaním po rôznych UM, no našťastie prospieva, len je to také nepríjemné, všetko ovracané. Teraz sa obraciam na Vás opäť, nakoľko naša pediatrička má 2 týž.dovolenku a k zastupujúcej Dr.nechcem ísť, nemám s ňou pozitívne skúsenosti. Syn (teraz má 6 a pol mesiaca ) pil už dlho Bebu Comfort 1,potom sme prešli na 2. Chutila mu, stolica pravidelná, postupne sme zaviedli príkrmy, papá ukážkovo. Na Vaše odporúčanie sme mu po jedle zvykli dávať Gastrotuss Baby, asi trochu pomohol, no 2 dni bolo dobre, na ďalší zas zvracal, hlavne teda, keď sa na zemi hrá, trénuje sedenie a stavanie sa na štyri. Po tých príkrmoch, ešte keď jedol len zeleninu, tak mal redšiu stolicu, potom už tak zhustla,asi keď sa mäso pridalo, no neboli to doslova bobky. Zašla som už za našou pediatričkou, najmä kvôli tomu zvracaniu, a teda aj kvôli tomu, že nám posledný mesiac a pol strašne spáva, stále sa budí s plačom, no zároveň spí, už Vy ste naznačila, že ide asi o nejakých strach, resp. asi nočné desy. Dr. mi tie nočné desy potvrdila, že jej to príde ešte skoro, no všetko to tomu nasvedčuje, a že to musí prejsť samo. No čo sa týka grcania, najskôr chcela nasadiť Bebu Sensitive, no že nechce na ňom testovať rôzne UM, tak že nech dám kravské mlieko, ak je domáce, tak riediť s dojčenskou vodou, a že dostať do neho veľa tekutín, že preto je stolica tvrdšia. A že ak to s grcaním nepomôže,tak dávať lyžičku,dve krupice pred jedením mlieka, nech sa tam spraví hmota. Moc sa mi to nepozdávalo, no je to Dr., tak sme skúsili. Dalo sa mi zohnať mlieko priamo z družstva, tak som vždy prevarila a riedila, synovi aj chutilo, nejak nenamietal. Akorát že potom začal mať problémy s kakaní, nevedel sa poriadne sám vykakať, museli sme pomáhať tlačením nožičkami na bruško, raz aj rektálnou rúrkou. A ako keby sa pri každom jedení, okrem príkrmov, jedoval, skoro vždy sa potom aj pokakal, ako by nemohol dopiť to mlieko, lebo ho brucho bolí. Grcanie sa trochu zlepšilo, no neprestalo. Ostal strašne nervozny, skoro stále plakal, tak som zadovážila Bebu Sensitive. Správanie sa zlepšilo, aj vyprázdňovanie, no grcká zas viac, dokonca po 3 hodinách, z toho hodina spánku, sa zobudí s plačom, grgne a vygrcá. To mlieko je pritom také hustejšie, aj horkejšie, než Beba Comfort. Prosím Vás, môžem sa vrátiť k Bebe Comfort a proste vydržať, kedy to zvracanie skončí samo? Či nie je tá Beba Sensitive kvázi zbytočná a ťažká pre neho. Ďakujem opäť za Vašu odpoveď. S prianím príjemného dňa Zuzana Ch.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Rada, dať dieťaťu bežné kravské mlieko bola naozaj nevhodná. Opakovane sa prednáša, sú na to rôzne štúdie a nakoniec aj vaša skúsenosť to potvrdzuje, že kravské mlieko svojim zložení neprimerane zaťažuje detský organizmus. Dnes máme naozaj mlieka upravené pre výživu detí a je správne ich deťom podávať,na rozdiel od bežného neupraveného kravského mlieka. Dokonca z mjej skúsenosti vyplýva a odporúčam to aj mojim mamičkám, aby bežné kravské mlieko ako mliečnu porciu podávali deťom až po teťom roku života.
  To, že dieťatko grcká aj po troch hodinách, hlavne pri zmene polohy, hre je prejavom ete stále pretrvávajúceho gastroesofageálneho refluxu. Pokiaľ nebýva choré, nekale, piberá nie je potrebná peciálna liečba. Aj keď nerada mením mlieka, vo vašom prípade by som tak spravila a ponúkla dieťatku mieko tzv. AR, anti efluxné. Neviem, či značka Nestlé také má, určite je to mlieko Nutilon AR s touto vlastnosťou. Taktiež môžete podvať po jedle už spomínaný gastrotus.
  Čo sa týka tvrdej stolice, odporúčam podávať dostatok tekutín ale dieťa neprelievať. Denne to nemá byť viac ako 200 ml prevarenej ochladenej vody. Žiadne čaje.
  Na úpravu stolice môžete podávať dlhodbo probiotika / probiofix, swis lactobacily, bio gaia/ mám s tým veľmi dobré sksenosti pri úprave stolice.

 • Spanok

  , Autor: nancyk35

  Dobry den pani doktorka, mam 2 ročného syna, zo dňa na den sa nám úplne pokazil denný spánkový režim, nechce poobede spávať, ked sa ho snažím uložiť tak začne strašne plakať a len hovorí nie spať, nie spať. Potom nakoniec zaspí uz z úplnej vyčerpanosti hocikde, na zemi , na mne a pod. Pritom doteraz krásne po obednajsom jedle sám v postieľke zaspinkal. Co ma však trápi ešte viac je , ze na nočné spanie nechce byt vôbec v postieľke len s nami v posteli a v noci sa zobudí a začne plakať ze nechce spať a zase len hovorí nie spať, nie spať. Po 20 minútach sa mi ho podarí upokojiť a spinka ďalej. Ako začali problémy so spánkom začal odmietať mlieko. Akurát mu v tomto obdobi išli druhé spodné stoličky, a hrozne mu zapáchalo z úst. Myslite ,ze ten zápach z úst môže byt spojený s rastom zúbkov? Môžu zúbky aj spôsobenú nespavosť? Len zúbky uz vyšli a problémy pretrvávajú. Nezažil ani žiadny stres ani nič podobne.
  Ďakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti reagujú rôzne na rôzne situácie, aj na rast zúbkov. Neboli se náhodou na dovolenke, kde spal s vami v posteli alebo v izbe / doma možno sí už sm/ a zapáčilo sa mu to!
  Je to prechodná záležitosť, aj keď trvá rôzne dlho, poznajú to takmer všetci rodičia. Dieťa prechádza rôznymi vývojovými fázami a niektoré sú spojené so strachom, preto chce mať blízku osobu stále nablízku.
  Odpoludňajší spánok je v tomto veku veľmi dôležitý, musíte na ňom trvať aj za cenu, že si s ním ľahnete a uspíte ho. Nočný spánok býva porerušovaný, robíte to správne, upokojíte ho, niekedy je človek už taký unavený, že nechá to dieťa spať pri sebe v posteli, nie je to žiaden prehrešok vo výchove, dieťa má pocit istoty a upokojí sa.
  Zápach z úst nesúvisí s prerezávaním zúbkov, skôr s nejakou infekciou / aj vírusovou/ ktorá zároveň prebiehala alebo s gastroesofageálnym refluxom, ked nemusí byť vždy prítomné vracanie ale skôr kašeľ. Odmietanie mlieka môže tiež súvisieť s refluxom, cíti tlak v oblasti žalúdka, hlavne keď ho vypije viac a ped spaním, netreba ho do pitia mlieka nútiť.

 • 4 rocne dieta a skolka

  , Autor: teada

  Dobry den, pani doktorka, pokusim sa Vam popisat nas problem..mame tri deticky, 5 rocny syn, takmer 4 rocna dcerka a 5 tyzdnove dievcatko..v septembri nastupili obe starsie deti do skolky, to mala dcerka 3,3 roka, ale po dvoch mesiacoch sme ju odhlasili, lebo hoci si tam zvykala, tak to bolo skor z poslusnosti k ucitelkam, nepacilo sa jej tam, iba obed, lebo vedela, ze po polievke pridem pre nu..rano mi zvracala, ked tam bola a bolo to z neurozy, na vonku ked bola s detmi pocas skolky, tak len stala a nezapajala sa, nbavilo ju to, deti moc nemusi, jednoducho sa tam trapila, tak sme ju odhlasili, nech jej to nesposobi trvalejsie traumy, hoci aj pani psychologicka, ci riaditelka a okolie vraveli, ze si musi zvyknut a pod., ja som sa nemohla na jej trapenie pozerat, nie som zastancom toho, ze si zvykne, lebo ved nic ine dietatku ani neostava, a podla mna ta mala detska dusicka velmi trpi...odvtedy je pri mne doma a je stastne dievcatko..ibaze..skolka sa opat blizi, prihlasky odovzdavaju..v septembri bude mat 4 roky aj tri mesiace, ale obavam sa, ze to bude podobne..stale o skolke nechce pocut a deti jej nechybaju, stacia jej dvaja surodenci..za ten cas, co nie je v skolke ale doma sa v tom vztahu k skolke nic nezmenilo, a ona je v podstate stale rovnaka..chcem sa vas opytat, ako by som to mala podla vas riesit, ak mi v skolke sa opat bude rovnako spravat??mam na mysli hlavne neuroticke prejavy zo skolky, ako bolo zvracanie a jej velky smutok a vnutorne napatie, stres,utrpenie..uz teraz na to myslim, vtedy som sa rozhodla odhlasit, ale co teraz, ak to predsalen sa bude opakovat a ona uz bude predsalen 4 rocna, vacsia..viem, ze teraz je tazko o tom hovorit, ake bude dieta za polroka, ale poznam ju a sprava sa rovnako v tomto..uz som uvazovala, ci ju vobec nahlasim, ale dat ju az do predskolky sa mi zda predsalen ze malicko by bola..co by ste urobili vy?...mozno je to skoro toto riesit, ale robim si jasno vo veciach, aby som mohla aj dalsie deticky prisposobit zmenam, ktore pridu a tiez by som rada vedela, ze predsalen ak nastanu opat taketo skolkarske problemy, ci by nebolo tentokrat nespravne uz odhlasovat, kedze uz bude aj starsia..dakujem pekne, na vasom nazore mi zalezi...

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ste veľmi pozorná mamička. Ja by som navrhovala škôlku znova skúsiť Je staršia, vyzretejšia, pochopí, že škôlka nie je navždy, že sa znova domov vráti, keď sa pohrá. Jej brat do škôlky predpokladám chodí, tak môžete vysvetľovať aj tak, že jemu sa tam páči, má tam kamarátov, tak aj ona tam nájde zaujímavé veci.
  Na druhej strane sama najlepšie poznáte svoje dieťa a každé dieťa je iné a inak reaguje na separáciu od matky. Sú deti, ktoré túto separáciu nesú veľmi zle a je potrebné im pomôcť, aby sa naučili byť bez matky. Vy sama najlepšie rozpoznáte, či je dieťa na určitú separáciu od vás pripravené alebo nie. Môžem vám povedať moju skúsenosť s jedným z mojich vlastných detí: má rád kamárátov, je v kolektíve obľúbený, ale detské kolektívne zariadenia znášal veľmi zle, tak som ho dala naozaj až do predškolskej prípravy, tedy posledný rok pred školou. Vôbec mu škôlka ako taká nechýbala, do školského procesu sa normálne zaradil. Tak sa neobávajte, vyskúšajte v septembri škôlku a ak uvidíte, že dcérka ju zle znáša, pokojne znova ostaňte doma.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: