Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odmietanie príkrmov

    , Autor: altea

    Dobrý večer pani doktorka,sme veľmi radi,že ste zas späť,chýbali nám Vaše cenné rady.
    Chcela by som sa opýtať-u dcérky (nekojená) 6,5 mes. som začala so zeleninovými príkrmami-tak ako doporučujete,pridávanie zeleniny á 3 dni.Spočiatku to šlo celkom dobre,spapali sme už 6 lyžičiek,ale potom sme prikrmovanie prerušili-boli sme hospitalizovaní pre vysoké teploty.Stav bol hodnotený ako viróza.Po návrate z nemocnice,mi zakázali ešte po dobu užívania antibiotík podávať príkrmy-takže cca 17 dní sme boli znova len na mliečku.Potom som to skúsila znova-ale odvtedy s dcérkou len bojujem-spapá 4-5 lyžičiek a viac do nej neviem dostať.Plače,vrieska,vypľúva-neviem,či pokračovať nasilu.Väčšinou to skončím a asi po hodine-dvoch jej dám mliečko-vtedy už býva hladná.Skúšala som zeleninku,ovocie-nič jej nechutí.Taktiež mi odmieta na večer kašičku-dvojčaťu -chlapčekovi robím RYžovú kašičku s mliekom-on to spapá,ona ani nepotiahne,dokonca minule som sa snažila ju oklamať-do jej mliečka som pridala jednu lyžičku kašičky,akoby to zacítila-odmietla mi mlieko.
    Pani doktorka,ešte som sa chcela opýtať-chlapček po zeleninovom príkrme zvykne mať o dve-tri hodiny stolicu,dnes som dala po prvý krát ovocie-o dve hodiny redšia stolica.Je to v poriadku ??
    ďakujem veľmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Po nasadení príkrmov dochádza k zmen stolice. ale nemala by to byť hnačka. Sledujte synčeka ďalej, aj jeho hmotnosť a uvidíme.
    Dievčatko 10 dní nedávajte príkrmy, len kojte a potom začnite na obed mäsovozelneinovým príkrmom/ mäso, mrkva, zemiak/ podajte lyžičkou medzi pery, je jedno koľko spapá, potom ju dokrmte mliečkom, ak by chcela, Po dvoch týždňoch podajte dopoludnia ovocný príkrm. Nikedy to ide ťažko chce to veľa trpezlivosti, tak vám ju prajem.